Jak wybrać świadków?

Czasem istnieje spory problem z wyborem tej właściwej osoby, zwłaszcza, kiedy ma się wiele rodzeństwa i oddanych przyjaciół.

fotografia: Zuzanna i Marcin Karetta

 

Według naszej polskiej tradycji muszą być to dwie osoby pełnoletnie przeciwnej płci, najlepiej wywodzące się z najbliższego grona Młodej Pary (członkowie rodziny bądź przyjaciele).

Podczas uroczystości w urzędzie stanu cywilnego, świadkowie muszą potwierdzić swoją tożsamość, przedstawiając dowody osobiste. Podczas ślubu konkordatowego w kościele, świadkowie najczęściej podpisują dokument tuż przed uroczystością, kiedy to również dowody osobiste są niezbędne.

Warto o tym pamiętać, bo czasem zdarza się, że w wyniku przedślubnego zamieszania, obowiązków i emocji, świadkowie zapominają o tej ważnej rzeczy, co może wpłynąć na przesunięcie godziny zaślubin.

 

Świadkowie na ślubie

 

Kim jest świadek?

 

W tym jedynym, wyjątkowym dniu, bez względu na rozmach uroczystości, warto mieć wsparcie ze strony najbliższych krewnych bądź przyjaciół. Właśnie taka rola przypada świadkom. Coraz częściej zdarza się, że na większych weselach młodzi decydują się także na druhny i drużbów, jednak to świadkom przypada najważniejsza rola we wspieraniu i pomocy Młodej Parze.

Przyjęło się, że to Panna Młoda wybiera świadka płci żeńskiej, a Pan Młody płci męskiej. W życiu często jednak bywa odwrotnie, zwłaszcza, gdy oboje Młodzi mają rodzeństwo przeciwnej płci. Jeśli któreś z narzeczonych nie posiada rodzeństwa, w dalszej kolejności pada na kuzynostwo lub kogoś z przyjaciół.

W naszej tradycji pokutuje jeszcze przekonanie, że powinno wybierać się na świadka osobę nie będącą w związku małżeńskim i taką, która jest zbliżona wiekiem, jednak nie ma w prawie polskim żadnego przepisu, który by uwzględniał stan cywilny bądź wiek świadków.

 

fotografia: VeryLuckyStar

 

 

Czy można mieć więcej niż jednego świadka?

 

Czasem istnieje spory problem z wyborem tej właściwej osoby, zwłaszcza, kiedy ma się wiele rodzeństwa i oddanych przyjaciół.

Bez przeszkód możecie zdecydować się na więcej niż dwóch świadków. Pozwoli to mieć przy sobie najbliższe osoby a jednocześnie uniknąć sytuacji, że ktoś poczuje się urażony.

 

fotografia: FOTOTIKKA

 

 

Czy świadkowie mogą być tej samej płci?

 

Świadkami mogą być dwie kobiety jak i dwaj mężczyźni. Wszystko zależy od Młodej Pary. Jest to jednak dopuszczalne tylko podczas ślubu kościelnego.

W urzędzie mogą składać podpisy tylko dwoje świadków. 

 

fotografia: Grzegorz Ciepiel

 

 

Zobacz także:

JAKIE DOKUMENTY POWINNI POSIADAĆ ŚWIADKOWIE PRZY ŚLUBIE KOŚCIELNYM I CYWILNYM?

 

 

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź