Kupujemy mieszkanie! - na co zwrócić uwagę przed zakupem z rynku pierwotnego?

Jak nie wpaść w pułapki zastawiane przez sprzedających i na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań Waszego wymarzonego “M”?

 

Zapadła decyzja: kupujecie mieszkanie. To prawdopodobnie jedno z najważniejszych postanowień, jakie wspólnie podjęliście. Rynek nieruchomości to jednak prawdziwy labirynt.

Jak nie wpaść w pułapki zastawiane przez sprzedających i na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań Waszego wymarzonego “M”?

 

Tylko jedna z dróg

Kluczową kwestią zdaje się być rozstrzygnięcie między rynkiem pierwotnym a wtórnym. Jeśli Wasz budżet zakłada nie tylko kupno mieszkania, ale również jego gruntowny remont i wyposażenie, naturalnym wyborem będzie nieruchomość w stanie deweloperskim. Dzięki takiej decyzji zyskujecie możliwość nie tylko urządzenia mieszkania od początku do końca tak jak sobie wyobrażaliście, ale również - w ramach programów rządowych - szansę na dofinansowanie zakupu.

Najnowsze inwestycje budowane są z największą precyzją, jeśli chodzi o detale, takie jak np. duża liczba przeszkleń, ogrody na dachu budynku czy strefa SPA w budynku dostępna wyłącznie dla mieszkańców. Także podstawowe materiały budowlane są o klasę lepsze niż te, z których korzystano jeszcze za młodu naszych rodziców. Nowe osiedla dają nam także możliwość wyboru pomiędzy mieszkaniem z ogródkiem, klasycznym balkonem a tarasem na ostatnim piętrze budynku. Problemem jednak może stać się lokalizacja.

Obecnie większość nowych osiedli powstaje na obrzeżach największych miejskich ośrodków, a to z tego względu, iż grunty dostępne w centrach miast od lat są zabudowane bądź wykupione przez miasto, które planuje tam inwestycje miejskie, takie jak ośrodki kultury czy placówki edukacyjne. Nie jest to jednak kwestią dyskwalifikującą, zwłaszcza jeśli rozpatrujemy powiększenie rodziny.

W pogoni za najlepszą ofertą, a często też promocją, w ramach której wraz z zakupem mieszkania otrzymujemy np. komórkę lokatorską zupełnie za darmo, zapominamy, aby sprawdzić podstawowe kwestie, które zapewnić mają nam bezpieczeństwo transakcji i pewność, że w terminie otrzymamy klucze do naszego nowego mieszkania.

 

 

 

 

Zweryfikuj wszystkie informacje

 

O czym więc warto pamiętać kupując mieszkanie wprost od dewelopera?

 

Poza zapoznaniem się ze wcześniejszymi realizacjami danego dewelopera, jeśli jest taka możliwość - odwiedzeniem tych budynków oraz zapoznaniem się z opiniami mieszkańców, warto przede wszystkim zapytać o typ rachunku powierniczego, jaki założony został w banku w ramach budowanej inwestycji. Samo pojęcie oznacza nie więcej niż klasyczny rachunek bankowy przeznaczony do rozliczeń pieniężnych, a założony przez dewelopera w celu zapewnienia bezpieczeństwa rozliczenia transakcji, przy jednoczesnym niezależnym zabezpieczeniu ich interesów przed niewywiązaniem się którejkolwiek ze stron z warunków umowy.

Bezpieczniejszym wyjściem jest wybór takiego dewelopera, który zapewnia rachunek zamknięty, co oznacza, że wpłacone przez przyszłych mieszkańców zaliczki za mieszkania nie mogą zostać przeznaczone na sfinansowanie poszczególnych etapów budowy.

Dodatkowe bezpieczeństwo w tej kwestii gwarantuje również ustawa deweloperska(dostępna pod tym adresem), zwiększająca poziom zabezpieczeń przed pozostawieniem przyszłych właścicieli z długami i bez obiecanych przez dewelopera mieszkań. W ustawie znajdziemy zapisy dotyczące stosunków między deweloperem i nabywcą lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, oraz regulacje dotyczące ochrony praw nabywców powyższych nieruchomości.

Ważne jest także zapoznanie się z wpisami do księgi wieczystej - rejestrami, które opisują stan prawny nieruchomości.

Wgląd do nich możemy uzyskać drogą elektroniczną, (pod tym adresem), a koszt wpisu nieruchomości do księgi wynosi od 60zł do 200zł.

Także plany zagospodarowania terenu wokół inwestycji są bardzo ważnym elementem do weryfikacji - nie tylko pod kątem enklaw zieleni na terenie osiedla, ale również po to, aby uniknąć sytuacji, w której tuż za naszym oknem powstanie drapacz chmur przysłaniający cały dotychczasowy widok. Najpełniejszych informacji udzielą jednak pracownicy biura sprzedaży inwestycji bądź biura nieruchomości, które jest oficjalnym sprzedawcą tej nieruchomości.

 

 

 

 

Programy rządowe 

Jeśli chcielibyśmy zostać beneficjentami jednego z rządowych programów wspierających młodych ludzi w kupnie nieruchomości, warto zapoznać się z danymi na stronie rodzina.gov.pl, gdzie w łatwy sposób znaleźć można najważniejsze informacje i zakres dokumentów potrzebnych, aby starać się o dofinansowanie z programu “Mieszkanie dla Młodych”.

Trwają prace nad kolejnym programem, który ma zastąpić MdM - “Mieszkanie Plus”.

Pierwsze kroki dążące do wprowadzenia projektu w życie zostały już poczynione, a na ich efekty poczekamy do 2017 roku.

 

 


Umowa szczęśliwie podpisana

Jeśli szczęśliwie udało się nam wybrać mieszkanie i jesteśmy już zdecydowani co do jego kupna, pora na podpisanie umowy przedwstępnej. Według definicji, jest to umowa, przez którą jedna ze stron lub obie strony zobowiązują się do zawarcia tzw. umowy przyrzeczonej (zasadniczej, głównej w procesie transakcji). Jej najważniejszym elementem jest zobowiązanie obydwu stron do zawarcia ostatecznej umowy, przenoszącej własność lokalu, w określonym momencie w przyszłości.

Umowa przedwstępna zawierana jest w formie aktu notarialnego, a deweloper i kupujący ponoszą równo po 50% kosztów z tym związanych. Jej charakter jest zazwyczaj dwustronnie zobowiązujący, co oznacza, że wycofanie się jednej ze stron jest znacznie utrudnione. Po zakończeniu budowy i oddaniu do użytku całego budynku odbieramy od dewelopera nasze mieszkanie, a następnie podpisujemy umowę końcową. Przed złożeniem podpisu warto jest sprawdzić stan lokalu pod kątem ewentualnych niedociągnięć, wad i wymiarów pomieszczeń, zamieszczonych uprzednio w planie nieruchomości.

Umowa końcowa również sporządzana jest u notariusza, a koszty tego procesu ponosi w całości kupujący. Dodatkowo, jeśli zaciągnęliśmy kredyt na zakup mieszkania, powinniśmy złożyć wniosek o założenie księgi wieczystej i wpisanie hipoteki na rzecz banku - choć najczęściej zajmuje się tym nasz notariusz.

 

Jak widać, proces zakupu nieruchomości wprost od dewelopera jest dość skomplikowanym i czasochłonnym. Jeśli do tej pory nigdy nie mieliśmy do czynienia z tak poważnymi transakcjami, dobrze jest rozpatrzeć pomysł zasięgnięcia pomocy od profesjonalnych biur nieruchomości bądź doradców finansowych, którzy pomogą nam komfortowo przebrnąć przez meandry administracyjne tak, aby jak najszybciej móc cieszyć się naszym własnym “M”. 

 

Agencja nieruchomości
NowodworskiEstates

 

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź