Wszystko, co musicie wiedzieć przed ślubem kościelnym, cywilnym i konkordatowym

Dowiedz się, co musisz wiedzieć przed ślubem kościelnym, cywilnym oraz konkordatowym.

fotografia: Adam Ludwik Photography

 


Stało się – bierzecie ślub! Radość i gratulacje niech nie przysłaniają Wam formalności, których przed nim trzeba dopełnić.

Dowiedz się, co musisz wiedzieć przed ślubem kościelnym, cywilnym oraz konkordatowym.

 


Ślub kościelny

 

Ślub kościelny ma dużą wartość dla wszystkich religijnych osób, ale niestety nie będzie on w Polsce ważny w sensie prawnym.

Ślub kościelny to jedynie ceremonia kościelna. Z tego powodu większość par decyduje się na wzięcie ślubu konkordatowego. 

 

fotografia: THE SHOTS OF LOVE

 

Sama procedura zawierania takiego związku wygląda niemal tak samo, jak przy ślubie konkordatowym. Zacznijcie od wybrania się do kancelarii parafialnej kościoła, w którym chcecie się pobrać.

Jeżeli nie jest to parafia Panny Młodej lub Pana Młodego, konieczne będzie dostarczenie odpowiedniej zgody z macierzystej parafii, czyli licencji. Właściwy okres to czas od pół roku do trzech miesięcy przed datą ślubu. Weźcie ze sobą dokumenty, takie jak świadectwo bierzmowania (z kancelarii swojej parafii), metrykę chrztu (do odebrania w kancelarii właściwej ze względu na chrzest) oraz dowód osobisty. Na podstawie dokumentów ksiądz spisze protokół przedślubny. W dalszej kolejności udajcie się do swoich parafii macierzystych, aby dać na zapowiedzi. Są one ogłaszane przez dwie kolejne niedziele począwszy od spisania protokołu przedślubnego.

Po tym fakcie dostaniecie stosowne potwierdzenie. Przy następnej wizycie, musicie je dostarczyć do właściwej parafii ślubu.

 

fotografia: Wasylko Pracownia Autorska

 

Kolejny etap to wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego na trzy miesiące przed datą ślubu. Zabierzcie dowód osobisty, skrócony odpis aktu urodzenia, natomiast wdowa lub wdowiec musi zabrać akt zgonu małżonka. USC wydaje zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego.

Trzeba go dostarczyć do parafii ślubu. Uwaga, ten dokument ważny jest przez pół roku, w trakcie których odbyć się musi uroczystość.

Przedostatni etap to spisanie aktu ślubu. Zazwyczaj odbywa się to na tydzień przed dniem uroczystości. Niezbędna jest wówczas obecność świadków, dlatego niekiedy przekłada się to na dzień uroczystości. Niezbędne dokumenty wówczas to: dowód osobisty, potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich, potwierdzenie spotkań w poradni rodzinnej, potwierdzenie wygłoszenia zapowiedzi, dowody osobiste świadków. W tym czasie warto już mieć zaliczoną pierwszą spowiedź przedślubną.

W dniu ślubu musicie mieć zaświadczenie o odbyciu dwóch spowiedzi przedślubnych z podpisem księdza udzielającego rozgrzeszenia.

 

 

Ślub cywilny 

 

Ślub cywilny ma w Polsce skutki prawne – to znaczy jego zawarcie jest jednoznaczne z pozostawaniem w związku małżeńskim w prawnym rozumieniu. Nie ma jednak charakteru religijnego.

Przed wizytą w odpowiednim Urzędzie Stanu Cywilnego, konieczne jest zgromadzenie dokumentów. Są to dowodu osobiste obojga, ewentualnie paszporty, potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej za sporządzenie aktu małżeństwa, oświadczenie o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego. W typowych sytuacjach tylko te dokumenty wystarczą do organizacji ślubu cywilnego.

Czasami są jeszcze potrzebne dodatkowe dokumenty, na przykład jeżeli przyszła żona nie skończyła 18 lat albo jeden z przyszłych małżonków jest obcokrajowcem. Urzędnik zada Wam kilka formalnych pytań. Przed wizytą ustalcie, jakie nazwisko Panna Młoda będzie nosić po ślubie i jak nazywać się będą dzieci.

 

fotografia: Love Story

 

 

Ślub konkordatowy

 

Ślub konkordatowy to takie „dwa w jednym”. Ma zarówno wymiar religijny, jak również prawny. W Polsce obowiązuje od 1998 roku. Mogą go wziąć osoby wyznania rzymskokatolickiego. 

Ślub konkordatowy, podobnie jak kościelny, odbywa się zazwyczaj w parafii Panny Młodej lub Pana Młodego. W innej sytuacji niezbędne będzie załatwienie zgody od proboszczów ze swojej parafii, czyli tak zwanej licencji.

 

fotografia: Białe Kadry 

 

Pierwszy krok to wizyta w kancelarii parafii, w jakiej odbyć się ma uroczystość na pół roku do trzech miesięcy przed jej datą.

Niezbędne dokumenty to: świadectwo bierzmowania ze swoich kancelarii parafialnych, świadectwo chrztu ze swoich kancelarii, zaświadczenie o uczestnictwie i ukończeniu kursu przedmałżeńskiego, a także spotkań w poradni rodzinnej (jeżeli jeszcze tego nie załatwiliście, możecie je donieść później), dowody osobiste.

Na podstawie tych dokumentów ksiądz sporządza protokół przedślubny oraz da Wam kartki na zapowiedzi. Należy iść z nimi do swoich macierzystych parafii, gdzie po wniesieniu opłaty są one wygłaszane przez dwie kolejne niedziele. Potwierdzone zapowiedzi należy zanieść do parafii ślubu.

 

fotografia: Białe Kadry 

 

Drugi etap to wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego. Ze sobą trzeba zabrać dowody osobiste, skrócone odpisy aktów urodzenia (pod warunkiem, że USC jest inny, niż miejsce Waszego urodzenia), wdowiec lub wdowa musi zabrać ze sobą akt zgonu małżonka.

 Od 2015 roku funkcjonuje System Rejestrów Państwowych czyli centralny system, w którym znajdują się akty stanu cywilnego. Nupturienci (państwo młodzi) nie muszą mieć przy sobie odpisów aktów urodzenia tylko muszą zadbać o to, aby zostały przepisane z ksiąg stanu cywilnego do rejestru. (Migracja aktu jest bezpłatna, natomiast odpis skrócony to koszt 22 zł za sztukę). 

Urzędnik zada Wam kilka formalnych pytań. Przed wizytą ustalcie, jakie nazwisko Panna Młoda będzie nosić po ślubie i jak nazywać się będą dzieci. Na tej podstawie urzędnik wystawia dokument o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego, które jest ważne jedynie przez 6 miesiący Dlatego ślub także musi się odbyć w tym czasie.

Kolejny krok to ponowna wizyta w kancelarii parafialnej. Najczęściej robi się to na tydzień przed ślubem, ale można to załatwić nawet w dniu uroczystości.

Niezbędnym dokumentem jest zaświadczenie z USC, zaświadczenie o ukończeniu nauk przedmałżeńskich i spotkań w poradni rodzinnej, jeżeli wcześniej ich nie dostarczyliście oraz potwierdzenie wygłoszenia zapowiedzi.

Ostatni etap odbywa się w dniu ślubu. Należy dostarczyć zaświadczenie o dwóch obowiązkowych spowiedziach przedślubnych. W tym dniu podpiszecie także zgodę na skutki cywilno-prawne zawarcia małżeństwa konkordatowego. Podpisy składają także świadkowie, którzy muszą mieć ze sobą dowody.

 

fotografia: Białe Kadry 

 


Po ślubie, w przeciągu pięciu dni, ksiądz ma obowiązek przesłać komplet dokumentów do USC. Na tej podstawie jest sporządzany akt ślubu.

Jeżeli nie ma przeszkód, po dwóch tygodniach gotowy akt można odebrać we właściwym ze względu na parafię USC.

 

 

Zobacz także:

JAK WYBRAĆ IDEALNE OBRĄCZKI?

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź