ABC stylu Pana Młodego: klasyka czy ekstrawagancja?

Na co postawić podczas dobierania garderoby ślubnej? Na klasykę czy ekstrawagancję? Czy Pan Młody ma być bardzo wykwintny i założyć smoking lub surdut?

 

Niezależnie od pory roku, przyszłe Pary Młode stają finalnie przed jednym kluczowym pytaniem: na co postawić podczas dobierania garderoby ślubnej? Na klasykę czy ekstrawagancję? Czy Pan Młody ma być bardzo wykwintny i założyć smoking lub surdut?

Może wystarczy wysokojakościowy garnitur z super wełny? – dobrze skrojony i elegancki, też przecież prezentować się będzie wyśmienicie.  

Hmm, a gdyby tak obejść konwenanse i odważnie postawić na nowoczesność? – Wesołe, wzorzyste muszki i poszetki oraz dodatki w intensywnych kolorach takich jak zielenie albo mocne czerwienie, kratka czy grochy, one wszystkie nawiązują do tego uroczego stylu dżentelmenów z lat 50-tych…

Decyzja nie jest łatwa, równocześnie każdy z pomysłów może być kuszący. Z przymrużeniem oka zażartować możemy, że z garniturem ślubnym i dodatkami Pana Młodego jest jak z Panną Młodą – decydujemy się raz i na zawsze, tylko na jedną (najlepszą rzecz jasna) opcję ;)

Wychodząc naprzeciw tym ślubnym dylematom, we współpracy z męską marką garniturową, ubierającą kompleksowo Panów Młodych od stóp do głów, GIACOMO CONTI,przygotowaliśmy niniejszy artykuł, nakreślając ABC możliwego ślubnego stylu Pana Młodego.

 

Garnitur: klasyczny, smokingowy czy może smoking na ślub?

Tutaj sugerujemy zdecydowanie ponadczasową klasykę i to nie w znaczeniu monotonii, lecz minimalistycznej elegancji – prostota wzbogacona jedynie drobnymi zdobieniami jest dużo bardziej dystyngowana, a ślub i wesele to wszak uroczystość formalna.

Dobrze jest więc albo zdecydować się na taliowany, idealnie dopasowany garnitur z wysokiej jakości tkaniny wełnianej lub wełniano-jedwabnej z subtelnym połyskiem, w kolorze grafitowym, granatowym, niebieskim bądź błękitnym, albo na garnitur, którego luksusowość podkreślają smokingowe elementy.

Przez smokingowe elementy rozumiemy na przykład wykładane atłasem klapy marynarki, obszyte materiałem guziki czy jedwabne wstawki przy krawędziach klap. Oczywiście pójść możemy też krok wyżej w formalności i zdecydować się na czarny bądź granatowy smoking ślubny.


Klasyczna marynarka garniturowa – kolekcja 2015 GIACOMO CONTI

 

Marynarka inspirowana stylem smokingowym (przykład 1) – kolekcja 2015 GIACOMO CONTI


 
Marynarka inspirowana stylem smokingowym (przykład 2) – kolekcja 2015 GIACOMO CONTI


 
Marynarka smokingowa – kolekcja 2015 GIACOMO CONTI


 
Koszula ślubna: klasyka czy ekstrawagancja?

W przypadku koszul ślubnych wybór jest stosunkowo prosty – zawsze musi być to biała koszula (śnieżnobiała, ewentualnie ecru, gdy taki jest kolor sukni Panny Młodej). 

Jeżeli Pan Młody wybiera muchę zamiast klasycznego krawata, koszula musi mieć tzw. łamany kołnierzyk – może mieć zdobiony pliskami gorset, listwa może być kryta, guziki mogą być zdobione czarnym kamieniem. „Może”, bo wybór jest spory, a każda decyzja w tym obszarze eleganckiej klasyki będzie właściwa.


Warto też pomyśleć o jakości koszuli ślubnej – Pan Młody, mimo tego że zwyczajowo zaopatruje się w minimum 2 koszule, by choć jedną mieć na zmianę, i tak odczuje różnice w jakości materiału.

Najprzyjemniejszą w dotyku, oddychającą i zapewniającą pełen komfort noszenia, będzie koszula ze stuprocentowej bawełny – tradycyjna bądź typu Two Ply, co oznacza dodatkowe skręcenie włókien bawełnianych, przez co tkanina jest jednocześnie delikatniejsza w kontakcie ze skórą, jak trwalsza w użytkowaniu.

Niemniej koszule z zawartością 90% bawełny i 10% mieszanki bawełnianej również cieszą się dużą popularnością i kwestią nie jest tu jedynie cena – koszule takie są bardziej odporne na gniecenie.


Mucha, poszetka i spinki do mankietów: zestaw klasyczny, elegancki, odważny?

Im wyższa formalność stroju, tym na formalniejszą (klasyczniejszą) opcję dodatków powinniśmy się zdecydować. I tak np. wybierając na swój ślub smoking, nawet nie spoglądajmy w stronę intensywnych żywych dodatków, wzorzystych much czy zabawnych spinek do mankietów.

Smoking jest sam przez się wymagający i najlepiej mu w towarzystwie gładkich, jedwabnych dodatków w czerni i bieli oraz spinek do mankietów bądź w całości złotych lub srebrnych, bądź z czarnym, prostym zdobieniem.

Typowa elegancja bazuje bowiem przede wszystkim na 2 kolorach: czarnym i białym i im jest klasyczniejsza, tym pachnie większą formalnością – dla przykładu: mamy przed sobie dwie czarne jedwabne muchy, jedną wiązaną, drugą zapinaną; mimo iż wyglądają niemal identycznie, wiązana mucha uznawana jest za bardziej formalną i bardziej elegancką.

 


 
Również nadal formalnym i klasycznym będzie zestaw bazujący na dodatkach w odcieniach stonowanych niebieskich, szarości tudzież bordo. Mogą być one dwukolorowe (np. czerń z bordo), muszą być jednak gładkie – wzorzyste dodatki kwalifikujemy już do odważnego kanonu ślubnego.

 

 
Pan Młody może więc zdecydować się na elegancki, prosty garnitur i połączyć go albo z klasycznymi dodatkami, albo odważnymi typu wzorzysta mucha i na przykład granatowe spinki. 

Jednak wybór garnituru smokingowego lub smokingu, zawęża nam jednak opcje do gładkich dodatków w klasycznych, stonowanych kolorach.

GIACOMO CONTI

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź