Jak żyć z teściami i nie zwariować?

Znalezienie się z teściami pod jednym dachem to nie lada wyzwanie, szczególnie dla osoby z zewnątrz, która wchodzi w świat, w którym rządzi teściowa i jej zasady.

 

Niestety nie każdy dziedziczy mieszkanie po dziadkach, czy bogatej ciotce, nie każdego też stać na własne cztery kąty. Często młode małżeństwa nie mają wyjścia, muszą zacisnąć zęby i zamieszkać z rodzicami męża czy żony.

Znalezienie się z teściami pod jednym dachem to nie lada wyzwanie, szczególnie dla osoby z zewnątrz, która wchodzi w świat, w którym rządzi teściowa i jej zasady. 

 

fotografia: Białe Kadry

 

 

Konflikty z teściami

 

W jaki sposób nie dać się stłamsić i nie zwariować na nie swoim terenie? Sytuacja z natury rzeczy jest niekomfortowa. Wielu z nas od samego początku nie do końca lubi się z teściami, a jeśli dodamy do tego ograniczenie jedną przestrzenią, konflikty i kłótnie będą czyhały na każdym kroku.  

Podstawowym błędem jest pozwolenie na traktowanie Was, jakbyście wciąż byli dziećmi i robienie wszystkiego tego, co Wam każe mamusia- teściowa. To nie jest dobre wyjście, będziecie od niej całkowicie zależni i nigdy nie dorośniecie do samodzielności.

Pierwsze, co należy zrobić zaraz po wprowadzeniu się, to ustalenie waszych granic i podziału obowiązków. Każdy potrzebuje intymności, więc nie dopuśćcie do tego, by teściowie wchodzili sobie do Waszego pokoju, kiedy tylko mają na to ochotę.

Świetnym rozwiązaniem byłoby osobne wejście do mieszkania (jeśli mieszkacie w domu jednorodzinnym), uniknęlibyście zbędnych komentarzy typu: „a o której to się wraca”?  Jeśli jasno dacie rodzicom do zrozumienia, że jesteście dorośli i mimo wspólnego mieszkania macie prawo do własnego życia,  z pewnością łatwiej  będzie Wam dzielić jedną przestrzeń. Podział obowiązków pozwoli Wam dostrzec plusy życia pod jednym dachem. 

O wiele wygodniej jest rozłożyć domowe obowiązki na kilka osób.

Największym polem minowym, szczególnie dla dwóch kobiet, jest kuchnia. jeśli przyjdzie Wam korzystać ze wspólnej, dobrym rozwiązaniem będzie ustalenie kto w jakie dni robi obiady. Podstawa to dobra komunikacja- obydwie strony na tym zyskają.

 

źródło: SklepSlubny.Love

 


Najwięcej konfliktów zdarza się pomiędzy teściową, a synową. Co zrobić gdy teściowa jest wścibska, krytykuje Cię na każdym kroku i próbuje kontrolować wszystko co robisz?

Mało która matka przyzna się do tego, że nie może się pogodzić z tym, iż musi dzielić się swoim synem z inną kobietą. Wszystkie frustracje i negatywne traktowanie synowej to nic innego jak wynik niepogodzenia się z tym faktem.

Jeśli to zrozumiesz, będziesz tego świadoma, może lekko przymkniesz oko na niektóre przykre sytuacje i konflikty. Jeśli natomiast takie traktowanie trwa w nieskończoność i nic nie zapowiada zmiany, czas wziąć sprawy w swoje ręce.

Nie zapominaj, że jesteś tam gościem. Jakakolwiek Twoja teściowa by nie była, to matka Twojego męża, więc zamiast dawać ponieść się emocjom, rozwiązuj problemy razem z mężem. On może pozwolić sobie na więcej i powiedzieć mamie to, co by Ci przez gardło nie przeszło. Uświadom swojej teściowej, że powinna szanować Ciebie i Twoją odrębność, na każdym kroku podkreślaj jej, że mieszkacie u nich dopóki nie będzie Was stać na własne cztery kąty.

Jeśli teściowa jest nadgorliwa w udzielaniu rad, selekcjonuj je, z niektórych korzystaj, by zrobić jej przyjemność, natomiast nie pozwól by zamieniło się to w kontroling i robienie z Ciebie nieudolnej młodej mężatki.

 

źródło: SlubneZakupy.pl

 

Wiadomo, że mieszkanie pod wspólnym dachem, czy to z własną rodziną czy z teściami, do łatwych nie należy. Każdy z nas ma swoje humory, problemy.  Dzielenie wspólnej przestrzeni to również szukanie kompromisów jak żyć, żeby wszystkim było dobrze, aby chciało się wracać do domu, a nie z niego uciekać. Wszystko jest do przeżycia - wystarczą  dobre chęci. Jeśli jednak Twoi teściowie okażą się z piekła rodem, pamiętaj, że nie wzięłaś ślubu z nimi i w każdym momencie możesz się od nich wyprowadzić. 

Podsumowanie: Każda z Was ma potencjalne szansę na zostanie w przyszłości teściową i to niech zakończy nasze rozaważania kim jest teściowa i czy da się z nią żyć :)

 

 

Zobacz także:

JAK PRZYGOTOWAĆ HARMONOGRAM WESELA?

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź