Jaki krawat dla pana młodego?

Jak dobrać krawat do garnituru ślubnego?

fotografia: LANCERTO S.A.

 

W przypadku wyboru odpowiedniego stroju dla przyszłego pana młodego jest (teoretycznie) mniejsze pole do popisu i tym samym mniej miejsca na ewentualne wątpliwości. Zazwyczaj panowie decydują się na klasyczny krój i kolor garnituru, a jedynym miejscem, w którym mogą "zaszaleć" jest wybór ślubnego wiązadła pod szyję.  Najbezpieczniejszym rozwiązaniem wydaje się być krawat. Jak go dobrać, aby współgrał z resztą stylizacji, nie wywołał niepotrzebnej sensacji, ale i nie był transparentny do bólu? Jakie są ogólne zasady męskiej, krawatowej elegancji? Pewnie wolicie zaufać swojej intuicji, jeżeli jednak macie jakieś pytania,  być może poniżej znajdziecie odpowiedzi :)

 

Po pierwsze: spójrz na garnitur

To jego charakter determinuje wybór krawata. Klasyczny, jednorzędowy garnitur dobrze współgra z jednokolorowym, stonowanym krawatem. W stroju bardziej formalnym: żakiecie, dwurzędowym lub trzyczęściowym garniturze można pozwolić sobie na krawat w żywszym kolorze, który zostanie zrównoważony przez kamizelkę lub mniejszy dekolt marynarki.

 

 W szarościach ci do twarzy

Najbardziej konserwatywne i uniwersalne są krawaty w kolorach czarnym, granatowym i szarym. Świetnie odcinają się od bieli koszuli, kontrastują z marynarką i podkreślają koloryt cery. Najlepiej radzą sobie z tym szarości, ponieważ barwy z tej gamy są całkowicie neutralne dla karnacji twarzy, która dzięki temu wygląda świeżo i zdrowo.

 

Monochromatyczne zestawy można “rozbić” kolorowym akcentem w postaci kwiatka w butonierce czy odważniejszej poszetki - dzięki temu unikniemy zbyt sztywnej formy.

 

Przy bezpiecznych kolorach krawata można pozwolić sobie na delikatny wzór: kropki, subtelne paseczki.

 

Krawatowa plama koloru

Jeżeli pan młody chce się trochę “wyrazić” za pomocą tego detalu stroju, może zdecydować się na model kolorowy. Ale uwaga na zdradliwą moc “kolorowej plamy” jaką stworzy w pobliżu twarzy tkanina krawata. Funkcją białego dekoltu w męskim stroju wizytowym jest przyciągnięcie uwagi na twarz. Jeśli na krawacie znajdzie się zbyt dużo koloru, szczególnie z gamy konkurującej z twarzą, straci ona na znaczeniu, a cały strój na elegancji. Zmniejszenie powierzchni dekoltu powinno uratować sytuację.

 

Panowie decydujący się na jaskrawy krawat, często kierują się kryterium dopasowania do kreacji swojej partnerki. Jest to świetny sposób na stworzenie spójnej stylizacji pary, ale nieco ryzykowny. Warto przedyskutować tę kwestię i zdecydować, czy krzykliwy krawat nie zepsuje eleganckiego wyglądu mężczyzny.

 

Wyjątkowy kolor na wyjątkowy dzień

A jeśli dość masz dylematów dotyczących koloru - rozważ wybór krawata w kolorze białym. Zasadniczo jest to jedyny moment na tę barwę. Takie rozwiązanie da bardzo konkretny - elegancki look. Biel powierzchni dekoltu stworzonego przez koszulę i krawat zaakcentuje kolor cery, warto pamiętać, żeby nie była zbyt blada.

 

Pokrewne bieli będą pastele. To idealne rozwiązanie na ślub w ciepłych miesiącach.

 

Kilka rad na koniec

Krawat powinien być szeroki, wąskie mają charakter raczej sportowy. Zawiążcie go tak, żeby przednia, szersza część dotykała czubkiem spodni (absolutnie powstrzymajcie chęć włożenia jej za pasek!). Tylna powinna być krótsza (zawsze można ją skrócić u krawca, prowizorkom w dniu ślubu mówimy “nie!”). Węzeł zależy od szerokości kołnierzyka.

 

Zainwestujcie w model wykonany w 100% z jedwabiu, ta jakość się opłaci.

  

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź