Ślubna rzecz: o kołnierzykach, koszulach, muchach i krawatach

Jaka koszula, jaki krawat, który kołnierzyk i czy w ogóle to wszystko trzeba wiedzieć?

 

Na jaką koszulę na ślub się zdecydować? Z krytą listwą czy listwą zdobioną guzikami jubilerskimi?

Z jakim kołnierzykiem – łamanym czy półwłoskim pod muchę, włoskim czy kołnierzykiem typu Kent pod krawat? Który kołnierzyk pasuje do kształtu mojej twarzy? Czym w ogóle te kołnierzyki się różnią?

I czy ja to w ogóle muszę wszystko wiedzieć?! – takie i inne tego typu pytania przychodzą do głowy co drugiemu Panu Młodemu, gdy ma już upatrzony garnitur ślubny, ale brakuje mu jeszcze kluczowych dodatków uświetniających całość wizerunku.

Nie ma prostej odpowiedzi na to, jaka powinna być idealna koszula ślubna.

Istnieją jednak pewne estetyczne i formalne zasady doboru koszuli i w niniejszym artykule, powstałym na drodze konsultacji z liderem męskiej mody ślubnej, ogólnopolską garniturową marką GIACOMO CONTI, postaramy się je Wam w uproszczonej wersji przybliżyć.

 

 

Podstawowe rodzaje kołnierzyków

W świecie formalnej elegancji istnieje ponadczasowy podział przez wzgląd na rodzaj kołnierzyka zastosowanego w koszuli – Pan Młody, zważywszy na fakt, że potrzebuje wyglądać odpowiednio dostojnie i zdecyduje się bądź na krawat bądź na muchę, krążyć będzie zatem najprawdopodobniej wśród 4 różnych rodzajów kołnierzyków, które przedstawiamy poniżej:


1)    KENT 

Kołnierzyk ten nazywany jest również prostym lub klasycznym i cechują go stosunkowo wąsko rozstawione, długie skrzydełka (wyłogi kołnierza).

Najczęściej koszule typu Kent nosimy do krawatów, mimo, że nie jest błędem połączyć koszulę tego typu z muszką o ile skrzydełka będą duże i wystające spoza muchy.

Przez wzgląd na stosunkowo wąską ramę kołnierzyka, łączymy go zazwyczaj z wąskimi lub standardowymi szerokościami krawatów, które zawiązujemy na równie wąskie węzły w celu zachowania ogólnych proporcji.

 

Fot. GIACOMO CONTI – koszula zapinana na guziki z kołnierzykiem typu Kent, wiązanie krawata: simple knot (węzeł prosty)

Fot. GIACOMO CONTI – koszula zapinana na guziki z kołnierzykiem typu Kent, wiązanie krawata: the Prince Albert Knot

 

2)  WŁOSKI

Kołnierz włoski cechuje szeroki rozstaw stosunkowo długich skrzydełek, co pozwala na idealne wyeksponowanie wiązania krawata (do tego typu koszul much nigdy nie zakładamy!).

Możemy za to śmiało połączyć koszulę z włoskim kołnierzem z grubymi wiązaniami, które są zazwyczaj rzadko spotykane ale i przyciągają należną im uwagę.

 

Fot. GIACOMO CONTI – koszula z mankietami zapinanymi na spinki z kołnierzykiem typu włoskiego, wiązanie krawata: windsor.

Fot. GIACOMO CONTI – koszula z mankietami zapinanymi na spinki z kołnierzykiem typu włoskiego, wiązanie krawata: Eldredge Tie Knot

 

3)  PÓŁWŁOSKI

Koszule z kołnierzykiem półwłoskim uznawane są za stosunkowo uniwersalne i przyjazne użytkownikom z racji tego, że kołnierzyk ten nie jest ani wąski jak Kent, ani szeroki jak kołnierz włoski – pasuje więc w zasadzie do każdego kształtu twarzy.

Możemy połączyć je bezpiecznie zarówno z krawatem jak i muchą, zakładamy tylko do garnituru.

 

Fot. GIACOMO CONTI – koszula z mankietami zapinanymi na spinki z kołnierzykiem typu półwłoskiego

Fot. GIACOMO CONTI – koszula z mankietami zapinanymi na spinki z kołnierzykiem typu półwłoskiego

 

4)  ŁAMANY

Jest to najbardziej formalny, a więc i najbardziej wyrafinowany, rodzaj kołnierzyka, stosowany w koszulach projektowanych z myślą o połączeniu ze smokingiem, surdutem lub frakiem.

Koszule z łamanym kołnierzem komponuje się z muchą bądź musznikiem czy plastronem – w ślubnej modzie ostatniego sezonu przede wszystkim z muchą.

Wśród najczęściej wybieranych na śluby modeli, znajdziemy koszule z krytą listą w pełni zasłaniającą guziki lub z listwą z ozdobnymi jubilerskimi guzikami.

 

Fot. GIACOMO CONTI – koszula z mankietami zapinanymi na spinki z łamanym kołnierzykiem i krytą listwą

Fot. GIACOMO CONTI – koszula z mankietami zapinanymi na spinki z łamanym kołnierzykiem i krytą listwą

Fot. GIACOMO CONTI– koszula z mankietami zapinanymi na spinki z łamanym kołnierzykiem, pliskami i listwą z ozdobnymi guzikami

Fot. GIACOMO CONTI – koszula z mankietami zapinanymi na spinki z łamanym kołnierzykiem, pliskami i listwą z ozdobnymi guzikami

 

Kształt twarzy a kołnierzyk koszuli

Wybór właściwej koszuli nie zależy jedynie do wewnętrznego poczucia estetyki – powinniśmy mieć również na uwadze zachowanie proporcji między kształtem i rozmiarem twarzy Pana Młodego a kształtem kołnierzyka.

To bowiem kształt kołnierzyka uwypukla zalety twarzy mężczyzny i subtelnie tuszuje niedoskonałości.

 

 

Podstawowym i niezwykle wygodnym w użyciu jest prosty w zapamiętaniu podział:

1) mężczyźni o szerokich, nieraz zaokrąglonych czy pulchnych twarzach najlepiej prezentują się w koszulach z tradycyjnym kołnierzykiem o dłuższych wyłogach (koszula z kołnierzykiem typu Kent), które optycznie wydłużają twarz, oraz w koszulach z kołnierzykiem półwłoskim;

2) mężczyźni o podłużnych, szczupłych twarzach śmiało pozwolić sobie mogą z kolei na koszule o szerokim rozstawie końców kołnierzyka (koszule z kołnierzykami typu włoski oraz półwłoski). 

 

GIACOMO CONTI

 

O czym jeszcze warto pamiętać


Podczas przymierzania w danym salonie koszuli warto zwrócić uwagę na jeszcze na:


•    ROZMIAR: rozmiar koszul definiowany jest przez wzrost oraz rozmiar kołnierzyka mężczyzny.

Ze wzrostem z rzadka mężczyźni maja problem – większość doskonale wie, że koszula powinna być na tyle długa, by swobodnie można ją było włożyć w garniturowe spodnie, z kolei mankiet koszuli wystawać powinien 1 cm spod krawędzi marynarki.

Kołnierzyk za to wydaje się być problematyczny – rozwiewamy mit: rozmiar kołnierzyka to po prostu obwód szyi mierzony w centymetrach plus szerokość jednego palca. Koszula zapięta na ostatni guzik powinna bowiem tak przylegać do szyi, by można było między ciało a kołnierzyk koszuli włożyć swobodnie jeden palec.

 

 

•    KRÓJ: błędnie dobrana krojem koszula nie wygląda ani elegancko, ani estetycznie dlatego warto spojrzeć na oznaczenia fasonu.

Nazewnictwo bywa różne, jednak u większości marek spotkamy się z trzema krojami:

1) regular – klasyczny krój bez wcięcia w talii (szczególnie polecany mężczyznom o regularnej budowie ciała lub postawniejszym i tęższym);

2) slim fit – nazywany też krojem „taliowanym” lub „slimowanym” (polecany szczególnie szczupłym mężczyznom o sylwetce V lub I),

3) double slim – krój podwójnie taliowany stworzony dla panów bardzo szczupłych lub atletycznie zbudowanych z większą różnicą między obwodem klatki piersiowej a pasem.

 

GIACOMO CONTI

 

 

Zainteresowanych profesjonalnym doradztwem w zakresie doboru stylizacji ślubnych zapraszamy do salonów mody męskiej GIACOMO CONTI

lista sklepów: http://www.giacomo.pl/katalog/city

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź