Ślubne akcesoria – spinki do mankietów i krawatów

Powszechnie uważa się, że spinki do mankietów należą do tej szczególnej kategorii akcesoriów, których siła działania jest odwrotnie proporcjonalna do ich wielkości.

 

Wygląd Pana Młodego nie zależy wyłącznie od wybranego garnituru, butów czy koszuli. Męska biżuteria podkreśla całość kompozycji, sprawiając że stylizacja ślubna jest bardziej wyjątkowa i wyrafinowana – wszystko w myśl starego porzekadła, że diabeł tkwi w szczegółach.

To właśnie te drobne, symboliczne akcesoria, takie jak spinki do mankietów czy spinka do krawata, zdradzają o człowieku najwięcej. Szczególnie w takim dniu jak ślub, gdy dbałość o dobór ubrań, każe sądzić, iż Pan Młody dobrał dodatki z równie wielką starannością.

Oczywiście zawsze można się spierać nad zasadnością męskiej biżuterii, niemniej jeśli spojrzymy choćby na kultowe męskie postaci z filmów czy z literatury, to właśnie detale definiują charakter i zapamiętywalność postaci.

Ponieważ obecnie panujący kanon mody ślubnej pozostawia niewielkie pole do działania, symboliczne akcesoria mogą stanowić decydujący akcent.

 

 

Dlatego właśnie w tym artykule – we współpracy z męską marką odzieżową, specjalizującą się w ślubnych kolekcjach, GIACOMO CONTI – skupimy się na akcesoriach dla Pana Młodego.

 

 

Spinki do mankietów

Powszechnie uważa się, że spinki do mankietów należą do tej szczególnej kategorii akcesoriów, których siła działania jest odwrotnie proporcjonalna do ich wielkości. Pomimo ich niewielkiego rozmiaru, ich ogólny wkład w wygląd Pana Młodego jest ogromny.

Przekładane przez mankiety typu francuskiego, podkreślają powagę zarówno stroju jak i sytuacji – są one więc dodatkiem wręcz stworzonym na takie okazje jak ślub i wesele.

 

zobacz także:PAN MŁODY I POSZETKA – PEWNOŚĆ SIEBIE W DOBRYM STYLU

 

 


Każda spinka do mankietu składa się z dwóch identycznych części, połączonych ze sobą sztywnym mostkiem w ten sposób, by bez problemu można je było przeciągnąć przez dziurki w mankiecie.

Najczęstsze kształty widocznych spinek to kwadraty, prostokąty i owale.

 

 

 

Choć wiele osób twierdzi, iż noszenie spinek nie jest tak wygodne jak wybieranie koszul z mankietami na guziki, spinki do mankietów zdradzają, że osoba je nosząca ceni sobie dobry styl.

Dawniej kojarzono je z dobrą pozycją społeczną i gotowością do wydawania pieniędzy, jednak oprócz złotych i srebrnych spinek w większości sklepów znajdziemy również znacznie tańsze odpowiedniki – w dzisiejszych czasach niekoniecznie liczy się metal z jakiego je zrobiono, dużo ważniejszym jest ich design.

I tak na ślub powinno się wybierać jedynie te najbardziej eleganckie – gładkie bądź z delikatnymi żłobieniami, oksydowane lub z czarnym kamieniem zdobniczym, najlepiej z metalu w odcieniach złota czy srebra.

Warto pamiętać przy tym, że spinki do mankietów oraz klamra paska do spodni garniturowych oraz obrączka ślubna powinny być w tej samej gamie kolorystycznej – jeśli złote spinki, to złota klamra itd. Jak zawsze, gdy liczy się całokształt stroju ślubnego, rozważyć należy ogólne wrażenie jakie robi połączenie spinek, krawata lub muchy, koszuli i garnituru.

 

tu kupisz: Spinki, Muchy i Krawaty 

 

 

Spinki do krawatów

W wielu przewodnikach dress code’u znajdziemy informację, że spinka do krawata jest faux paus, że nadaje się jedynie do casualu lub też prawdziwy gentleman nigdy takowej biżuterii nie nosi. Prawda jest jednak taka, że jest to jedno wielkie nieporozumienie.

Spinka do krawata to element klasycznej męskiej garderoby, ozdobny przedmiot użytkowy, który pojawił się w latach 20-stych ubiegłego stulecia, jako zamiennik dla niszczącej materiał krawata broszki.

Oprócz waloru wizualnego, spinka do krawata posiada jeszcze jedną cechę, niezwykle funkcjonalną – przytrzymuje krawat sprawiając, że ładnie leży i nie przesuwa się na boki. Zdając sobie sprawę z ilości zdjęć, jakie fotograf będzie nam robił podczas uroczystości weselnych, może być to zaleta wręcz nieoceniona, by nie poprawiać co chwilę krawata.

 

zobacz także:WYJĄTKOWY GARNITUR NA ŚLUB – JAKI WYBRAĆ?

 

 

Spinkę taką przyczepiać należy od prawej strony ciała, czyli ze strony przeciwnej sercu. Zazwyczaj nosi się je w linii poziomej i jest to najbardziej klasyczny, a więc i najelegantszy sposób jej noszenia.

Niemniej, jeżeli czujemy, że pozioma linia na wysokości brzucha jaką tworzy spinka do krawata jest zbyt mocna, dopuszczalne jest również przekrzywienie końca spinki w dół (koniec spinki od krawędzi krawata pozostaje w tym samym miejscu, koniec nachodzący na krawat delikatnie przesuwamy w dół).

 

 

Podobnie jak w przypadku spinek do mankietów, również i spinka do krawata powinna zostać dobrana w tej samej gamie kolorystycznej co klamra od paska do spodni.

Również jej wzór nie powinien być przekombinowany – im prostszy i bardziej klasyczny, tym lepiej.

 

tu kupisz: Spinki, Muchy i Krawaty 

 

 

 

Kilka słów zakończenia

Nie należy zapominać, że Pan Młody to nie choinka – zdecydować się powinien albo na spinki do mankietów albo na spinkę do krawata. Noszenie obu tych ozdób jednocześnie jest niedopuszczalne i szkodzi silnemu męskiemu wizerunkowi.

Spinki do mankietów to prestiżowy dodatek podnoszący rangę uroczystości, z kolei spinka do krawata bezapelacyjnie dodaje charakteru mężczyźnie. Na co się zdecydować? To już zależy od Was.

A jeśli nie potraficie sami podjąć decyzji, zawsze możecie odwiedzić wybrany salon mody męskiej Giacomo Conti nie tylko po garnitur, koszulę czy buty ślubne, ale i po poradę w doborze męskich akcesoriów.

 

zobacz także: SPOSÓB NA ŚLUB I POPRAWINY: KRAWAT VS MUSZKA

 

 

 

Więcej ciekawych inspiracji na Giacomo Conti - www.giacomo.pl

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź