Zimowe poszukiwania płaszcza dla Pana Młodego

Znalezienie odpowiedniego okrycia wierzchniego dla Pana Młodego stanowi nie lada wyzwanie. Sprawdź na co zwrócić uwagę!

 

Na licznych forach internetowych poświęconych przygotowaniom do ślubu w miesiącach zimowych, czyli listopadzie, grudniu, styczniu czy lutym, możemy łatwo zauważyć, że znalezienie odpowiedniego okrycia wierzchniego dla Pana Młodego stanowi nie lada wyzwanie. Wszak kościoły ogrzewania zazwyczaj nie mają, a i w drodze do oraz z uroczystości ślubnej jakoś prezentować się trzeba.

Dlatego w dzisiejszym artykule postanowiliśmy nieco przybliżyć temat płaszcza dla Pana Młodego, bazując na kolekcji wełnianych i kaszmirowych płaszczy męskich z asortymentu eleganckiej marki GIACOMO CONTI, oferującej również m.in. kolekcję garniturów ślubnych.

 

Na początku wyjaśnijmy, dlaczego płaszcz a nie kurtka…

Każdy garnitur, w tym ślubny, stanowi odzienie formalne, przez co wymaga równie formalnej oprawy. Elegancki męski płaszcz długi lub do połowy uda stworzy z garniturem zgrabny, wytrawny duet i da nam pewność, że nie popełnimy podstawowego błędu męskiej stylizacji jakim jest wystająca marynarka spod okrycia wierzchniego. Stara mądrość mówi, że każdy szanujący się mężczyzna powinien mieć w swojej szafie przynajmniej jeden garnitur i jeden płaszcz.

Założyć do ślubu kurtkę, to tak jak założyć do ślubu trampki – jeżeli się uprzemy, oczywiście nikt nas do więzienia za to nie wrzuci, ale czy naprawdę Pan Młody w pikowanej casualowej kurtce narzuconej na garnitur, stojący przy wystrojonej Pannie Młodej (która oczywiście ma na sobie starannie dobrany kożuszek czy futrzane bolerko w bieli), to widok wystarczająco dostojny na tak poważną uroczystość jak zaślubiny? Również sądzimy, że nie.

 

Wybór tkaniny płaszcza

Płaszcze najczęściej szyte są z wełny z domieszką poliestru, czystej wełny, mieszanki wełny i kaszmiru lub – jeżeli decydujemy się na najbardziej prestiżową opcję – z czystego kaszmiru. Wełna i kaszmir to tkaniny eleganckie, naturalne, przepuszczające powietrze i doskonale izolujące, przez co ciepło zapewnione jest nawet w największe mrozy.

Wełna absorbuje nawet do 35% wilgoci i ogrzewa nawet wtedy, gdy jest wilgotna. Kaszmir z kolei, kojarzy się z niezaprzeczalną gwarancją wyjątkowości, wysokiej jakości i luksusem. Wyczesywany ręcznie z runa kóz kaszmirskich jest niebywale lekki, dodając tkaninie płaszcza puszystości i szlachetności.

Fot: Giacomo Conti – klasyczny formalny płaszcz wełniany zwany potocznie „dyplomatką”

Fot: Giacomo Conti– formalny płaszcz 100% kaszmir o klasycznym kroju urozmaiconym nowoczesnymi skórzanymi wstawkami przy kołnierzu oraz w talii

 

Dlatego też Panu Młodemu na ślub w zimie polecamy raczej płaszcze z czystej wełny i kaszmiru – w ten sposób jego wygląd będzie nieskazitelny, a raz zakupiony płaszcz wysokiej jakości, służyć będzie mu jeszcze przez długie lata.

 

Zimowe płaszcze – odpowiednie na ślub fasony i kolory

W zależności od temperatury miesiąca oraz indywidualnych preferencji Pana Młodego, pokusić możemy się albo o klasyczny długi płaszcz męski – jednorzędowy, zwany dyplomatką, lub modny ostatnio płaszcz dwurzędowy -, albo bardziej nowoczesny płaszcz do połowy uda.

Mężczyźni o stosunkowo niskim wzroście lub obfitej sumie dodatkowych kilogramów powinni zdecydować się raczej na krótsze płaszcze do połowy uda – ich sylwetka będzie się w nich prezentować zdecydowanie lepiej niż w długich płaszczach, które optycznie skracają. Szczupli mężczyźni o standardowym lub wysokim wzroście z powodzeniem sięgnąć mogą zarówno po krótkie jak i długie płaszcze.

Dłuższe dyplomatki i dwurzędówki są bardziej klasyczne, a więc i bardziej wykwintne. Płaszcze krótkie będą z kolei bardziej uniwersalne w późniejszym wykorzystaniu. Wybór zależy więc nie tylko od sylwetki Pana Młodego, ale i od preferowanej stylistki ślubu.

Co do koloru płaszcza, warto wziąć pod uwagę odcień garnituru Pana Młodego. Najbardziej popularną kolorystyką zimowych płaszczy są czernie i szarości. Wieloletnia tradycja samotnych czerni wydaje się jednak niektórym zbyt standardowa i nużąca. Można się więc też zdecydować na płaszcz granatowy czy brązowy.

Interesującą, bardziej przykuwającą uwagę propozycją będzie z kolei wyróżnienie Pana Młodego poprzez mniej popularny w męskiej garderobie kolor płaszcza. Dla przykładu, elegancki płaszcz kamelowy idealnie odbijać będzie zarówno od ciemnych grafitowych i granatowych garniturów, jak i garniturów w kratę czy w intensywnych, mocnych kolorach.

Ciekawie zaprezentować się może również duet bordowego płaszcza z granatowym garniturem – bordo i granat zawsze bowiem prezentują się wyjątkowo wyrafinowanie, a jeżeli Panna Młoda decyduje się na bukiet ślubny z elementami marsali czy głębokiej czerwieni, efekt może przerosnąć nasze najśmielsze oczekiwania.

 

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji zestawień:

Fot: Giacomo Conti

 

Fot: Giacomo Conti

 

Fot: Giacomo Conti

 

Fot: Giacomo Conti

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź