Złość w związku - czy umiemy ją wyrażać?

Kłócimy się z różnych powodów, w tym różnic w wartościach, oczekiwaniach i stylach komunikacji. Konflikty mogą wynikać z nieporozumień, braku akceptacji czy zaniedbywania potrzeb emocjonalnych.

Zdrowy związek opiera się na szczerości, otwartości i zdolności do wyrażania emocji. Jednym z najczęstszych problemów, które mogą zagrażać tej harmonii, jest niewyrażona złość. Ukrywanie uczuć gniewu przed partnerem może prowadzić do różnych negatywnych konsekwencji, zarówno dla jednostki, jak i dla samego związku.

Na początek wyjaśnienie: jaka jest różnica między złością, a agresją?

 

Złość to naturalna, emocjonalna reakcja na sytuacje, które są postrzegane jako frustrujące, niesprawiedliwe lub trudne.

 

Agresja to działanie mające na celu zadanie szkody lub spowodowanie dyskomfortu innej osobie lub otoczeniu.

 

Podstawową różnicą między złością a agresją jest to, że złość to emocja, podczas gdy agresja to działanie. Złość jest naturalną reakcją na sytuacje, podczas gdy agresja to aktywne, często niekonstruktywne, działanie mające na celu wyrządzenie krzywdy.

Warto zaznaczyć, że złość sama w sobie nie prowadzi koniecznie do agresji, a sposób, w jaki złość jest wyrażana, może mieć różne formy.

 

Dlaczego boimy się wyrażać złość?

Istnieje kilka powodów powodujących blokujących wyrażanie złości. 

 

- wzorce z przeszłości - mając trudne doświadczenia z agresją w domu rodzinnym, postanawiamy zamknąć się na złość i nie wyrażać jej w sposób bezpośredni, złość kojarzy nam się z przemocą i mamy do niej wstręt

 

- kulturowy zakaz ekspresji złości - "taka ładna dziewczynka, a tak się zachowuje", "taki duży chłopiec, a krzyczy na dziewczynkę, byś się wstydził!"

 

- komunikacja - nie umiemy na bieżąco wyrażać złości, bo nie umiemy jej w sobie rozpoznać i nigdy tego nie robiliśmy, a kiedy po nagromadzeniu złości w sobie dochodziło do jej uwolnienia, następował gwałtowny wybuch, po którym doświadczaliśmy oceniania, potępnienia, odrzucenia, kar 

 

- boję się - nie wyrażamy złości, bo boimy się tego, że kogoś skrzywdzimy, lub ktoś skrzywdzi nas 

 

- będzie tylko gorzej - część z nas, jest przekonana, że wyrażenie gniewu, pogorszy i tak trudną sytuację, a może i doprowadzić do zakończenia związku 

 

- złość czy agresja - nie wiemy jakie są pomiędzy nimi różnice i to nas blokuje przed wyrażaniem złości, nie chcemy być odboerani jako "agresorzy"

 

Dlatego tak ważna jest nauka zdrowego wyrażania złości w jej w konstruktywny sposób, aby unikać agresji i zachować zdrowe relacje interpersonalne.

Złość w związku to jednak zupełnie naturalna emocja, która pojawia się wtedy kiedy ktoś przekracza nasze osobiste granice.

Do kłótni w związku doprowadza kilka przyczyn, a zrozumienie tych czynników może pomóc w radzeniu sobie z konfliktami.

 

Głowne przyczyny złości:

 1. Różnice w Wartościach i Przekonaniach:

  • Partnerzy w związku mogą mieć różnice w wartościach, przekonaniach, celach życiowych czy oczekiwaniach. Te różnice mogą prowadzić do konfliktów, szczególnie jeśli nie są otwarcie omawiane i rozstrzygane.
 2. Brak Komunikacji:

  • Komunikacja odgrywa kluczową rolę w związku. Jeśli para nie potrafi otwarcie rozmawiać o swoich uczuciach, emocjach, potrzebach czy obawach, złość może się kumulować, a kłótnie stają się wybuchowym wyrazem tych nieujawnionych emocji.
 3. Oczekiwania a Rzeczywistość:

  • Czasami złość wynika z rozczarowania, gdy jedno z partnerów czuje, że drugi nie spełnia jego oczekiwań. Niespełnione oczekiwania mogą prowadzić do frustracji i konfliktów.
 4. Problemy Komunikacyjne:

  • Nieadekwatne umiejętności komunikacyjne, takie jak brak umiejętności słuchania, wyrażania uczuć czy rozstrzygania konfliktów, mogą prowadzić do nieporozumień i kłótni.
 5. Stres Życiowy:

  • Czynniki zewnętrzne, takie jak stres związany z pracą, finansami czy innymi życiowymi wydarzeniami, mogą wpływać na poziom złości w związku. Ludzie często wtedy są bardziej podatni na konflikty.
 6. Nieporozumienia:

  • Czasami złość wynika z prostych nieporozumień. Błędne interpretacje działań partnera mogą prowadzić do niewłaściwych wniosków i zmartwień, co z kolei może przerodzić się w kłótnie.
 7. Brak Umiejętności Radzenia Sobie z Emocjami:

  • Jeśli jedno lub oboje partnerów nie ma zdolności do radzenia sobie z własnymi emocjami, złość może być wyrażana w destrukcyjny sposób, co prowadzi do konfliktów.
 8. Zaniedbywanie Potrzeb:

  • Kłótnie mogą wynikać z uczucia zaniedbania lub braku wsparcia emocjonalnego. Gdy jedno z partnerów czuje, że jego potrzeby nie są spełniane, może to prowadzić do frustracji i konfliktów.

 

Rozumienie korzeni konfliktów i pracowanie nad zdolnościami komunikacyjnymi oraz rozwiązywaniem problemów mogą pomóc w zarządzaniu złością i unikaniu destrukcyjnych kłótni w związku. 

Niewyrażona złość w związku nie jest jedynie osobistym problemem, ale stanowi realne zagrożenie dla zdrowia relacji. Kluczowym elementem jest kultywowanie zdolności do otwartej komunikacji i wyrażania uczuć, nawet jeśli są one trudne. Terapia par może stanowić skuteczne narzędzie w rozwijaniu tych umiejętności i budowaniu trwałej, zdrowej relacji.

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź