10 numerów które porwą do tańca tłumy na Twoim weselu

O tych utworach muzycznych pamiętajcie koniecznie układając listę piosenek, które muszą zostać zagrane na Waszym weselu!

fotografia: M.M. Rudiak Fotografia

 

Spełniając Wasze oczekiwania, dzisiaj przygotowaliśmy zestawienie 10 utworów przy których zacznie bawić się cała sala, a nogi każdego z gości będą poderwane do tańca i to bez względu na wiek czy konkretne upodobania muzyczne.

Poniższe zestawienie zostało opracowane w oparciu o nasze obserwacje i doświadczenia. Każdego roku powstaje mnóstwo nowych utworów, które stają się hitami jednego sezonu, jednych wakacji, jednego roku. Staraliśmy się unikać takich.  

Poniższe zestawienie to istne petardy, które są odporne na przemijający czas i z całą pewnością na długie lata będą pełniły funkcję „porywaczy do tańca”.

 

fotografia: LoveStory Wedding

 

 

Najpopularniejsze utwory muzyczne na wesele

 

Zacznijmy od kilku hiszpańskojęzycznych propozycji. Pierwsza z nich jest niekwestionowanym hitem, znalazła się bowiem na ścieżce dźwiękowej do filmu „Szybcy i wściekli”, a jej portorykański wykonawca zarobił na tej kompozycji miliony dolarów.

Do tej piosenki powstało masę choreografii, poczynając od stworzonych przez trenerów fitness na profesjonalnych tancerzach kończąc.

Idealne połączenie elektroniki z charakterystycznym dla współczesnych hiszpańskich kompozycji akordeonem, który tworzy ten wprawiający wszystkich w doskonały nastrój klimat.

 

 

1. Don Omar - Danza Kuduro

 

 

 

 

 


A może ktoś z Was odważy się powtórzyć choreografię z amerykańskiej wersji „Tańca z Gwiazdami”? Oto ona: https://www.youtube.com/watch?v=4YcR7PxJJsI

Pozostając w podobnych klimatach przejdźmy do kolejnej propozycji, której wykonawca opracował o wiele lepszą od oryginału wersję. Piosenka pierwotnie była wykonywana przez grupę Os meninos de seu Zeh i nie zdobyła większego uznania. Dopiero brazylijski wokalista Michael Telo uczynił z tego utworu międzynarodowy hit porywający wszystkich do tańca.

 

 

2. Michael Telo - Ai Se Eu Te Pego

 

 

 

 


W promocji kolejnego utworu nie musiał pomagać nikt, jednak brazylijski wokalista miał wsparcie jednego z najlepszych na świecie piłkarzy - Neymara. Jesteśmy przekonani, że nawet bez jego pomocy Gustavo Lima odniósłby światowy sukces, gdyż obok tego hitu nie można przejść obojętnie. Piosenka tak jak poprzednie jest utrzymana w latynoskim klimacie, gdzie akordeon idealnie współgra z resztą nadając jej charakterystyczny, zabawowy klimat. Poniżej link do wykonania utworu na żywo wraz z Neymarem

 

 

3. Gustavo Lima - Balada (Tchê Tcherere Tchê Tchê)

 

 

 

 


Nieodzowny w poprzednich utworach akordeon został użyty także w kolejnym przeboju, którego liczba wyświetleń na YouTube to niemalże TRZY MILIARDY ! Napędzająca całą maszynę sekcja rytmiczna tworzy z tej kompozycji utwór, przy którym żaden gość na Waszym weselu nie będzie siedział za stołem. Sam tytuł mówi sam za siebie „Bailando” z hiszpańskiego oznacza „tańczyć”

 

 

4. Enrique Iglesias - Bailando

 

 

 

 

Pomimo że kolejny artysta jest Amerykaninem, to jego portorykańskie pochodzenie nie pozostaje bez znaczenia w zakresie korzeni muzycznych. Absolutny hit, którego nie może zabraknąć w niniejszym zestawieniu. Pomimo iż Marc Anthony występuje na scenie od lat osiemdziesiątych, to na największy sukces przyszło mu czekać aż do XXI wieku, kiedy to nagrał cover do salsowego utworu, którego pierwotnym wykonawca był Khaled

 

 

5. Marc Anthony - Vivir Mi Vida

 

 

 

 

Latynoskie klimaty to nie tylko salsa, bachata, cha cha, merengue itd. Jednym z południowoamerykańskich styli tanecznych jest Lambada. Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku grupa Kaoma nagrała nieśmiertelną piosenkę która do dzisiaj gromadzi tłumy na parkiecie. Przepis na ten taniec jest podobno niezwykle prosty. Wystarczy kręcić w poziome ósemki pośladkami… i juz tańczymy Lambadę.

 

 

6. Kaoma - Lambada

 

 

 

 

Jako ciekawostka, „Lambada” nie jest jedynym utworem grupy Kaoma w którym występuje nazwa tego tańca. Kolejny to „Dançando Lambada” do którego w amerykańskiej wersji „Tańca z Gwiazdami” zatańczyła najbardziej znana polska modelka Joanna Krupa. Oto ich występ: https://www.youtube.com/watch?v=EJxdrl55cIQ

Boliwiska grupa Azul Azul stworzytła utwór, który po latach został nagrany w nowej wersji stając się  sztandarowym podkładem wszelkich animacji w hotelach. Będąc na wakacjach w wersji all inclusive zapewne usłyszycie ten porywający do tańca kawałek przy którym będzie się bawił cały turnus.

 

 

7. King Africa - La Bomba

 

 

 

 

Odchodząc już od hiszpańskojęzycznych klimatów, kolejna propozycja zawsze spotyka się z ogromnym uznaniem gości i każdy, nawet nie do końca potrafiący tańczyć uczestnik zabawy jest w stanie „zatańczyć”, a właściwie pokazać kolejne litery tworzące tytuł tego utworu. Choreografia opiera się na stworzeniu rękoma kształtów liter YMCA. Reszta to już tylko świetna zabawa. Piosenka ma swoją historię, była bowiem jak samo rozwinięcie liter tytułu wskazuje hymnem związku chrześcijańskiej młodzieży męskiej (Young Men’s Christian Association)

 

 

8. Village People - YMCA

 

 

 

Następna pozycja w naszym zestawieniu to utwór z lat 80. XX wieku, który nie bez powodu jest jednym z najchętniej coverowanych przez wszelakie zespoły. Pierwotnie wykonany przez grupę The Pointer Sisters, doczekał się niezliczonej ilości późniejszych wersji. Niesamowita energia, porywający rytm i prawdziwa ekscytacja są zapewne jednymi z podstawowych czynników dzięki którym nikt przy tym utworze nie będzie siedział.

 

 

9. The Pointer Sisters - I’m so excited

w wersji PUZZLE Cover Band: 

 

 

 

Na sam koniec tego zestawienia nie może zabraknąć rodzimego akcentu. Utwór znany chyba każdemu Polakowi. Ilekroć zabrzmią jego pierwsze dźwięki parkiet natychmiast się zapełnia, a kwestia tego kto zostanie lokomotywą jest rozwiązywana w kilka sekund. Utwór stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych przebojów Ryszarda Rynkowskiego. Nie ma w Polsce wesela na którym nie zabrzmiałby porywając wszystkich gości do wspólnej zabawy. Każdy zna charakterystyczny motyw gitarowy rozpoczynający tę piosenkę, ale dla wprowadzenia małego zamieszania istnieje także wersja, gdzie dopiero po kilkunastu sekundach słuchacze orientują się o co chodzi. Taką Wam właśnie przedstawiamy poniżej

 

 

10. Ryszard Rynkowski - Zwierzenia Ryśka czyli jedzie pociąg…

w wersji PUZZLE Cover Band: 

 

 

 


Od dawien dawna specjaliści w zakresie muzyki spierają się o to co jest ważniejsze w utworze, rytm czy melodia? I na to pytanie nie ma do końca jednoznacznej odpowiedzi, podobnie jak nikt nie zna przepisu na napisanie utworu który na 100% stanie się tanecznym hitem. Czasami się to po prostu udaje. Jak zapewne zauważyliście większość utworów w tym zestawieniu jest hiszpańskojęzyczna.

Nie jest tak bez powodu. To właśnie mnogość rytmów z tamtych rejonów, nakładanie się ich na siebie, schematy rytmiczne charakterystyczne dla krajów Ameryki Południowej powodują, że te utwory są po prostu porywającymi do tańca. O ile w Polsce akordeon kojarzy się z biesiadą, to w pokazanych przykładach jest idealnym uzupełnieniem rasowych popowych kompozycji do których tańczy cały świat.

Jeżeli w którymś momencie na Waszym weselu atmosfera zacznie opadać, a goście będą zmęczeni, to zapewniamy, że po usłyszeniu tego zestawienia nawet najbardziej zmęczeni znajdą w sobie siłę do zabawy, sami sprawdźcie!

 

Damian Łaszek

PUZZLE Cover Band

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź