10 podstawowych kroków do udanej organizacji ślubu i wesela

Jak skierować planowanie ślubu na właściwe tory? Zapraszamy po 10 rad!

fotografia: WhiteStory


Proponujemy kilka porad, które pozwolą Ci zabrać się właściwie za planowanie swojego ślubu. Dzięki nim będzie Ci łatwiej wszystko przygotować.

 

 

Przygotowania do ślubu

 


1. Utwórz wstępny harmonogram

 

Wszyscy będą chcieli poznać datę ślubu w chwili, gdy tylko usłyszą o zaręczynach. Zanim zaczniesz próbować znaleźć datę ślubu, musisz podjąć kilka ważnych decyzji. Pierwszą rzeczą, którą powinnaś zrobić, jest skupienie się na kilku datach, które ewentualnie wchodzą w grę.

Zakreśl te, które są zbyt blisko wakacji. Następnie odrzuć te, które konkurują z obowiązkami rodzinnymi. Teraz oszacuj, ile czasu zajmie Ci planowanie ślubu.

 

 

2. Wybierz styl ślubu, jaki preferujesz i jego lokalizację

 

Zanim zrobisz cokolwiek innego, pomyśl o wielkim obrazie swojego ślubu. Pomoże Ci to w planowaniu ślubu. Wyobraź sobie, gdzie odbędzie się Twój ślub, a następnie dodaj do tego fantazję, jak będzie on wyglądać.

Spróbuj wyobrazić sobie swoją sukienkę, ustawienia stołu, dodaj jak najwięcej szczegółów. Jednak miej oczy szeroko otwarte na unikalne pomysły, które zastąpią te wyobrażone.

 

fotografia: Love Story 

 

 

3. Ustal budżet ślubno-weselny

 

Wspólnie z narzeczonym zjedzcie nieformalną kolację z rodziną i dowiedzcie się, ile rodzice są skłonni Wam dołożyć do organizacji wesela. Ta liczba wpłynie na każdą decyzję i zakup, dlatego przed rozpoczęciem planowania, należy obliczyć swój budżet.

To będzie trochę niewygodna rozmowa dla wszystkich, ale ustalenie tych kwestii na początku pozwoli zaoszczędzić sobie sporo rozczarowań w przyszłości.

 

fotografia: Wedding Shots

 

 

4. Sporządź listę gości

 

Jeśli masz ograniczony budżet, musisz odpowiednio ograniczyć liczbę gości. Zdecyduj, ile osób chcesz mieć. Czy to będzie impreza roku, czy małe spotkanie rodziny i przyjaciół?

Musisz wziąć pod uwagę życzenia osób, które pomagają udźwignąć rachunek. W końcu to ich ciężko zarobione pieniądze idą na Twoje wydatki. Dobrze by było o tym pamiętać.

Im dłuższa lista gości, tym będzie ona droższa, ponieważ większość restauracji nie zmniejsza cennika przy większym weselu.

 

fotografia: B&W Photography

 

5. Rozważ konsultanta

 

Jeśli Twoje wymarzone wesele będzie z dużą pompą, możesz rozważyć zatrudnienie osoby planującej wesele. Planiści ślubni mogą Ci pomóc we wszystkim, od ogłoszenia zaręczyn do romantycznego pobytu zwanego miesiącem miodowym.

Możesz także zatrudnić konsultanta, który poprowadzi Cię przez planowanie ślubu. Od budżetowania, poprzez hosting strony internetowej, podwykonawców, po planowanie, dzięki czemu możesz wykonywać wszystkie prace zgodnie z planem.

 

fotografia: BedurWeddings

 

 

6.Zdobądź najlepszych podwykonawców

 

Jeśli chcesz, aby jakiś lokalny zespół grał na weselu lub masz fotografa, którego prace bardzo Ci się podobają, działaj szybko. Wybranego dostawcę zarezerwuj tak wcześnie, jak to możliwe. Najlepsi z nich są rezerwowani z rocznym wyprzedzeniem.

 

fotografia: Cedrowy Dworek

 

 

7. Zaplanuj detale na wesele

 

Twoje miejsce przyjęcia weselnego stanie się tłem dla praktycznie wszystkich Twoich zdjęć i może wpływać na wszystko, od Twojego budżetu do małych szczegółów, takich jak menu (jeśli wybierzesz miejsce z własnym cateringiem).

Dlatego rozejrzyj się, zaplanuj wizyty i zarezerwuj wszystko tak wcześnie, jak to możliwe.

 

fotografia: PiLLow Design

 

 

 

8. Ustal listę prezentów

 

Nie powinnaś martwić się o to, że tworząc listę prezentów jesteś chciwa. Wszyscy życzliwi krewni i przyjaciele będą zadowoleni z pomocy przy wyborze prezentu na Wasz ślub. Mimo że prezenty są opcjonalne, niektórzy z Twoich gości mogą chcieć dać Ci coś na pamiątkę tej okazji, więc stwórz wcześniej listę z prezentami, aby nie musieli odgadywać, co chcesz dostać.

Jedna rzecz do zapamiętania: należy unikać umieszczania informacji dotyczących preferowania gotówki lub prezentów w formalnej korespondencji.

 

 

9. Ubezpieczenie ślubu

 

Statystycznie para młoda wydaje średnio kilkadziesiąt tysięcy złotych na zorganizowanie ślubu i wesela w Polsce. Coraz częściej słyszy się o wpadkach firm organizujących wesela lub naciągaczach żerujących na naiwności przyszłych małżonków.

Jak zabezpieczyć się przed takimi przykrymi zdarzeniami? Ubezpieczyciele namawiają do skorzystania z tzw. polisy ślubnej, która ma na celu zrekompensowanie ewentualnych ślubnych "dramatów".

Dodatkowo możesz ubezpieczyć swoj pierścionek zaręczynowy i Wasze obrączki. Bez względu na to, jak bardzo jesteś ostrożna, warto uwzględnić spokój wewnętrzny, który zapewnia ubezpieczenie Waszej ślubnej biżuterii. Tu rownież możesz wybrać jedną z wielu firm specjalizujących się w ubezpieczeniu biżuterii (która może zaoferować większy zakres niż standardowa polisa ubezpieczeniowa).

 

fotografia: Cztery Kadry

 

 

10. Pamiętaj o tym, co najważniejsze!

 

Nie ma sposobu, aby zaplanować każdą możliwość, więc równie dobrze możesz się rozchmurzyć i dobrze się bawić.

Nie jesteś jedyną osobą, która ciężko pracuje, aby Twój ślub zakończył się sukcesem. Są inni, którzy starają się pomóc w planowaniu ślubu i powinnaś być za to wdzięczna, ponieważ to pomoże złagodzić objawy stresu i wydłużyć Twoją wytrzymałość w tym stresującym czasie.

 

fotografia: Dwie Wieże

 

Pamiętajcie o tym w dłuższej perspektywie, nie tylko do ślubu, ale także przez cały miesiąc miodowy! Ślub to moment, w którym dzieje się magia, a miesiąc miodowy pieczętuje tę umowę.

Pamiętaj, że jest to czas szczęścia i radości, nie pozwól, żeby planowanie Cię tego pozbawiło.

 

 

Zobacz także:

20 PYTAŃ, KTÓRE ZDECYDOWANIE UŁATWIĄ WAM PLANOWANIE ŚLUBU I WESELA

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź