10 pomysłów na tańsze weselne menu

Przedstawiamy 10 sposobów na to, jak można zaoszczędzić na jedzeniu i napojach, ale w taki sposób, aby goście poczuli się docenieni i by wciąż było to przyjęcie Twoich marzeń.

fotografia: Malachite Meadow

 

Zorganizowanie ślubu i przyjęcia weselnego to spory wydatek. I gdy z chęcią wydasz więcej pieniędzy na wymarzoną suknię ślubną, tak potem szukasz sposobów na oszczędności, by tylko zorganizować wszystko w ramach zakładanego budżetu. Gdzie tych oszczędności szukać? Zacznij od menu weselnego.

Przedstawiamy 10 sposobów na to, jak można zaoszczędzić na jedzeniu i napojach, ale w taki sposób, aby goście poczuli się docenieni i by wciąż było to przyjęcie Twoich marzeń.

 

 

Jak zaoszczędzić na przygotowaniach weselnych?

 

1. Wybierz salę, która umożliwia zewnętrzny catering

 

Jest to ważny punkt, ponieważ wiele sal weselnych oferuje swój własny catering. Zewnętrzne firmy mogą jednak być konkurencyjnie, jeśli chodzi o jakość i cenę potraw, zatem warto w pierwszej kolejności zapytać o możliwość własnego cateringu. 

Jeszcze więcej zaoszczędzisz przy menu weselnym, jeśli w Twojej rodzinie czy w najbliższym gronie znajdziesz wsparcie. Zawsze gotować mogą ciocie czy sąsiadki, wujek może dostarczyć wódkę z hurtowni, w tym i swoje domowe nalewki, a kupienie mięsa z przydomowej wędzarni będzie jeszcze tańsze, nie wspominając o walorach smakowych.

 

 

2. Sama przygotuj przekąski

 

Jeśli będziesz umawiała catering weselny, zapytaj o możliwość przyniesienia własnych przekąsek. Oczywiście ma to sens, kiedy lista gości nie jest imponująca, ale łatwe i szybkie przekąski możesz przygotować znacznie wcześniej z produktów zakupionych przez Ciebie i nawet je zamrozić. Kto wie, może Twoje druhny z chęcią dołączą do Ciebie i pomogą w kuchennych przygotowaniach. 

Pamiętaj, żeby na stole była zimna płyta z serami i wędlinami, którymi goście będą się częstować w oczekiwaniu na dania główne.

 

fotografia: Malachite Meadow

 

 

3. Napoje alkoholowe na Twoją kieszeń

 

Upewnij się, czy możesz przynieść własne napoje (ang. BYOB). Wiele firm cateringowych zapewnia podstawowe napoje i alkohole, potem jest możliwość dostawienia własnych.

Ale możesz również wybrać opcję, że właśnie napoje alkoholowe będą dostarczane na własną rękę – w ten sposób unikniesz często horrendalnej marży.

 

 

4. Postaw na sezonowe potrawy!

 

Ustalając menu, pamiętaj o tym, że wiele produktów jest sezonowych. Uwzględnij tylko te, na które jest sezon, a co za tym idzie – ich cena będzie niższa.

Dotyczy to zarówno warzyw i owoców, jak i innych składników i potraw, które są sprowadzane.

 

fotografia: WhiteStory.pl

 

 

5. Nie przesadź ze słodkościami na weselu

 

Wiadomo, że desery i słodkości umilą gościom chwile przy stole, ale nie musisz wcale serwować siedmiu rodzajów ciasta.

Pamiętaj, że główne skrzypce gra tort weselny, reszta to właściwie tylko przekąski, więc możesz na stole postawić tylko dwa rodzaje ciasta i to nawet licząc kawałek na gościa (nie wszyscy jedzą ciasta i torty) lub zdecydować się tylko na dwa rodzaje tortu weselnego, aby zróżnicować smak i obdzielić ich kawałkami wszystkich gości.

 

 

6. Sprawdź, czy nie ma ukrytych opłat

 

Ten punkt można właściwie podpiąć pod każdy związany z organizacją wesela. Sprawdzaj każdy wydany grosz. Jak masz wątpliwości – pytaj!

Niektóre firmy stosują nieuczciwe praktyki i nie informują o dodatkowych kosztach i stosują tzw. ukryte opłaty. Gdzie one mogą być? Obsługa sali czy chociażby ryzyko zniszczenia parkietu w sali od tańczenia czy od tradycyjnego wyrzucania kieliszków za siebie przez Państwo Młodych.

Brzmi absurdalnie, ale od samego początku o wszystkie opłaty pytaj.

 

fotografia: M.M. Rudiak Fotografia

 

 

7. Dzieci na weselu jedzą za darmo

 

Większość firm ustalających menu oferuje podział gości, gdzie dzieci do lat 4 jedzą gratis, a za starsze dzieci płaci się 50% ceny.

Jeśli w Twoim cateringu takiej opcji nie ma, koniecznie o nią zapytaj, ponieważ jest to dość częsta praktyka.

 

 

8. Spotkaj się z kucharzem i zapytaj o zamienniki

 

Nikt inny niż sam kucharz nie doradzi lepiej w kwestii potraw.

Jeśli jakaś potrawa wydaje Ci się zdecydowanie za droga albo chcesz koniecznie jakąś podać, jednak tańszym kosztem, zapytaj o to kucharza. On doskonale będzie wiedział, które potrawy można zmodyfikować, aby wciąż były smaczne i różnorodne.

 

fotografia: Zuzanna i Marcin Karetta

 

 

9. Pamiętaj o koszcie serwisu

 

Nie zapomnij o tym, że jedzenie weselne ktoś musi podać. Są różne sposoby liczenia kosztu serwisu – może to być liczone od talerzyka lub jako koszt obsługi stolika czy grupy osób.

Możesz również zapytać o możliwość sprowadzenia dodatkowej obsługi we własnym zakresie, jeśli w Twojej rodzinie masz osoby, które już serwowały na weselach i mogą Ci pomóc.

Jednak wiele firm chroni w tym przypadku swój interes i niestety raczej będziesz musiała się liczyć z kosztami serwisu.

 

 

10. Negocjuj ceny wesela!

 

Nie bój się negocjować! Nie każda podana cena musi być od razu przez Ciebie zaakceptowana. 

Biznesowe podejście wymaga również biznesowych negocjacji, zatem nie bój się pytać o rabaty, czy mówić szczerze, że coś jest poza Twoim budżetem, a bardzo chciałabyś to mieć. Istnieje zapewne więcej sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy na menu weselnym.

Pamiętaj, że ślub to Twoje święto i to Ty za wszystko płacisz, ale nie zapominaj też o swoich gościach, którzy jednak lepiej będą się z Tobą bawić z pełnym żołądkiem.

 

fotografia: Białe Kadry

 

 

Zobacz także:

8 UKRYTYCH KOSZTÓW, KTÓRE MUSISZ WLICZYĆ DO ŚLUBNEGO BUDŻETU!

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź