17 porad i wskazówek ślubnych

Jak sprawnie zaplanować ślub i wesele? Poznaj nasze sekrety i zrób to bez stresu!

fotografia: Paweł Traczyk Fotografia

 


Planując swój ślub, są rzeczy, które miło wiedzieć, i są rzeczy, o których musisz wiedzieć.

Jeśli zastanawiasz się, czy jest coś, co możesz przegapić (nawet jeśli pozornie masz wszystko pod kontrolą), sprawdź nasze niezbędne sekrety planowania poniżej. 

 

Suknia slubna bez pleców slubnaglowie.pl

fotografia: Białe Kadry

 

 

Organizacja wesela

 

Przestrzeń dla gości weselnych

Policz dokładną liczbę gości, których zaprosisz. Nie tylko ze względu na liczbę miejsc przy stole, ale także przestrzeń do tańca, liczbę kelnerów, a nawet liczbę toalet. 

 

Zastanów się nad datą ślubu 

Przemyśl, czy w tym samym terminie nie odbywa się jakieś duże wydarzenie w okolicy albo na przykład nie rozpoczynają się ferie zimowe. Może to spowodować trudności ze znalezieniem wolnych miejsc w hotelu.

 

Posłuchaj Matki Natury

Zwróć uwagę na pogodę i inne potencjalne kłopoty. Goście znani są z tego, że opuszczają przedwcześnie gorące letnie namioty weselne i nienaturalnie podgrzewane zimowe przyjęcia na poddaszu.

Weź pod uwagę także obecność dokuczliwych owadów i wcześniej przeanalizuj, w jaki sposób je wyeliminować.

 

Korzyści z karty kredytowej

Twój ślub w części jest finansowany z karty kredytowej? W takim razie zadbaj o najlepszą ofertę, być może uda Ci się coś zyskać z powodu wysokich wydatków. Ale z kartami zawsze uważaj - to pieniądze, które nie są Twoje i trzeba je będzie oddać z nawiązką!

 

Pytaj o rekomendacje

Być może fotograf zna świetną kwiaciarnię, a sala weselna współpracuje z jakimś zespołem weselnym? Dopytując, znajdziesz lepszych podwykonawców, a może nawet zyskasz rabat.

 

fotografia: Paweł Nożyński

 

 

Zmniejsz listę gości

Najłatwiejszy sposób na przycięcie swojego budżetu ślubnego? Wytnij listę gości. Pamiętaj, że połowa Twoich wydatków na ślub to właśnie koszty związane z wyżywieniem i zakwaterowaniem gości.

 

Sprawdzaj osoby do współpracy, zanim podpiszesz umowę

Jeszcze przed podpisaniem umowy każdy jest bardziej otwarty na negocjacje. Później będzie tylko gorzej.

 

Sporządź menu weselne

Tak naprawdę na menu najłatwiej zaoszczędzić. Chcesz mieć piękną suknię ślubną i liczne grono gości? Musisz liczyć się z tym, że nie podasz im wszystkim homara, ale coś innego.

 

Grunt to nastawienie organizacyjne

W segregatorze zbierz wszystkie swoje umowy i ustalenia z dostawcami, notatki sporządzone podczas spotkań i zdjęcia lub arkusze z czasopism, które są dla Ciebie inspiracją.

Skonfiguruj specjalny adres e-mail poświęcony ślubowi i zapisuj ważne numery dostawców w telefonie komórkowym. 

 

Obsługa wesela

Zazwyczaj potrzeba jednego barmana na 50 gości, aby utrzymać tempo ich obsługi. Jednak jeżeli planujesz wyjątkowo skomplikowane koktajle, konieczne będzie zatrudnienie dodatkowej obsługi. 

 

fotografia: Adam Ludwik Photography

 

 

Pozostaw jakiś zapas w swoim portfelu

Twój budżet ślubny powinien być zgodny z tą formułą: od 48 do 50 procent całkowitego budżetu na salę i jedzenie; 8 do 10 procent na kwiaty; 8 do 10 procent na strój; 8 do 10 procent na rozrywki / muzykę; 10 do 12 procent na zdjęcia / wideo; 2 do 3 procent na zaproszenia; 2 do 3 procent na prezenty; i 8 procent na różne dodatki, takie jak koordynator ślubu.

Ważne jest, aby przeznaczyć dodatkowe 5 do 10 procent swoich pieniędzy na niespodziewane wydatki, takie jak drukowanie dodatkowych zaproszeń z powodu błędów, dodatkowe przeróbki krawieckie, parasole na deszczowy dzień.

 

Przygotuj się na odrzucenia zaproszeń

Wiedz, że z reguły około10-20% zaproszonych osób nie będzie uczestniczyć w weselu. Oczywiście zależy to od lokalizacji ślubu, liczby osób spoza miasta i terminu wydarzenia (niektórzy goście mogą mieć roczne plany urlopowe).

 

Ustal jednolitą politykę wobec dzieci

Masz cztery możliwości: możesz przyjmować dzieci z otwartymi ramionami; możesz zdecydować się na ślub „tylko dla dorosłych”; możesz włączyć tylko najbliższą rodzinę; lub możesz wynająć usługę opieki dla dzieci podczas wesela.

Aby zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom, mądrze jest unikać zezwalania niektórym rodzinom na przyprowadzanie dzieci, podczas gdy wykluczane będą inne.

 

Zapewnij dokładne wskazówki dojazdu

Upewnij się, że goście wiedzą, dokąd zmierzają. Przetestuj dojazd samodzielnie, aby wiedzieć, jak nimi kierować. Dla bezpieczeństwa wydrukuj mapki dojazdu tam, gdzie zawodzi nawigacja.

 

zaproszenia: Written by hand

 

 

Organizacja ślubu i wesela

 

Wykonuj jeden krok na raz

Przygotuj harmonogram planowania ślubu i rób rzeczy jedna po drugiej, w logicznej kolejności, nie wyprzedzaj faktów, jeżeli tylko czegoś nie jesteś pewna.

 

Klasyfikuj swoją gotówkę

Rozpocznij planowanie budżetu, sporządzając listę najważniejszych szczegółów, takich jak muzyka, suknia ślubna, zaproszenia, kwiaty i fotograf, i wybierz te najważniejsze i trzy, które są najmniej ważne.

Na przykład, jeśli naprawdę liczy się suknia ślubna od projektanta i bajeczne jedzenie, być może trzeba wybrać proste zaproszenia ślubne i mniejsze aranżacje kwiatowe.

 

Bądź realistką w zarządzaniu swoim czasem

Kiedy dojdziesz do ostatniego miesiąca planowania, spójrz na swoją długą listę rzeczy do zrobienia i wytnij z niej trzy rzeczy. Nie ważne rzeczy, których po prostu nie lubisz robić, np. wybór piosenki na uroczystość lub potwierdzenie ostatecznych szczegółów u wszystkich Twoich podwykonawców.

Wyeliminuj tylko takie zadania, które nie są konieczne, jak malowanie ręcznie „Just Married” na płótnie lub pieczenie ciasteczek do wszystkich toreb powitalnych. Przekreśl je i przysięgnij, że nie będziesz o nich więcej myśleć.

 

suknia: Ślubne Atelier OrOr

 

Zobacz także: 

CZY MOŻNA ODSTĄPIĆ OD UMOWY Z ZESPOŁEM MUZYCZNYM NA WESELE?

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź