5 pytań i odpowiedzi dotyczących tortu weselnego

Przed Wami słodka etykieta weselna - czyli wszystko co powinniście wiedzieć na temat tortu ślubnego!

fotografia: Zuzanna i Marcin Karetta

 

Wybieranie tortu weselnego jest jedną z najprzyjemniejszych części planowania całego ślubu. Kto nie lubi degustacji ciast?

Czasami wesele jest na tyle stresujące, że tort będzie jedyną rzeczą, którą zjesz tego dnia. Nie chcesz popełnić jakiejś wpadki? Poznaj słodką etykietę.

 

 

Jak pokroić wysoki tort?

 


Kiedy powinniśmy pokroić tort na weselu?


Tradycyjnie tort jest krojony pod koniec obiadu, więc można podawać go jako deser. Większość gości po obiedzie i pierwszym tańcu udaje się na parkiet, ale jest to również sygnał, że formalności się skończyły, a goście mogą odejść od stołu, kiedy tylko zechcą.

Oczywiście, nie ma reguły, którą można określić, kiedy trzeba pokroić tort, więc możesz być kreatywna. Niektóre pary decydują się robić to spokojnie podczas kolacji, podczas gdy inne robią wielkie wejście, kroją tort, a potem idą na parkiet na swój pierwszy taniec (dając personelowi cateringowemu dużo czasu na rozłożenie słodkości, podczas gdy goście cieszą się kolacją).

 

Jaki jest najlepszy sposób na cięcie tortu weselnego?


Metody pudełkowe lub klinowe są zdecydowanie najbardziej popularne. Stań możliwie najbliżej tortu z panem młodym za sobą.

Trzymając obie ręce na nożu, wytnijcie nieduży trójkąt w cieście i pokrójcie je  w dół.

Jeżeli tort jest duży i płaski, najpierw wycina się koło w jego środku, które wyznacza linie i dopiero wówczas kroi niezbyt duże kawałki.

 

fotografia: Białe Kadry

 

 

Pierwszy kawałek tortu weselnego

 

 

Co robimy z resztą tortu?

 

Po tym, jak Ty i Twój partner podzieliliście się pierwszym kęsem, obsługa wesela usunie tort do kuchni, gdzie zostanie pokrojony i udekorowany przed podaniem go gościom.

To od Ciebie zależy, czy chcesz po prostu podać tort, czy też chcesz dodać coś do jego ozdobienia, np. owoce, lody lub sos. Porozmawiaj najpierw z cukiernią, aby ustalić, które składniki mogą dobrze pasować do wybranych smaków.

 

Jak możemy uratować najwyższy poziom tortu weselnego?

 

Jeśli chcesz zamrozić najwyższy poziom swojego ciasta, poinformuj o tym swoją cukiernię i obsługę wesela. Powinna zostać przygotowana skrzynka, która pomoże Ci bezpiecznie przetransportować tę część tortu.

Następnie zamroź go w zamrażarce. Zawiń ciasto szczelnie w wielowarstwową folię, a następnie wsuń je z powrotem do pudełka i zawiń je w folię. Wówczas nie przenikną do niego zapachy zamrażarki.

W dniu rocznicy pozwól mu rozmrażać się w lodówce przez kilka godzin, a następnie znowu na kilka godzin postaw go na blacie w temperaturze pokojowej. 

 

fotografia: Piotr Zawada Fotografia

 

 

Czy w ogóle mamy serwować ciasto na weselu?

 

Tort weselny nie jest żadnym obowiązkiem. A już na pewno nie klasyczny tort weselny.

Jeżeli nie jesteście miłośnikami tego deseru, wybrać możecie coś zdecydowanie innego, na przykład Pavlovą albo deser lodowy. To w końcu Wasz wybór.

 

fotografia: WhiteStory.pl

 

 

Zobacz także:

KILKA ZASAD JAK UŁOŻYĆ MENU WESELNE?

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź