5 trudnych wątków w temacie: weselny budżet, a pomoc rodziców

Jak przygotować się na przyjęcie pomocy finansowej od rodziców, przy organizacji ślubu i wesela?

fotografia: THE SHOTS OF LOVE / M.M. Rudiak Fotografia

 

W dzisiejszych czasach coraz częściej staramy się jako nowożeńcy samodzielnie zaplanować i sfinansować nasz wymarzony ślub i wesele. By ten dzień wyglądał tak jak pragniemy, często oszczędzamy przez lata lub bierzemy spory kredyt. Gdy jest to możliwe, przyjmujemy także pomoc rodziców i przyszłych teściów, choć niestety nie zawsze jesteśmy świadomi, że taka pomoc zobowiązuje.

Należy w takim wypadku dopuścić rodzinę do wspólnego planowania i decyzji choćby w częściowym zakresie.

 

Jak dobrze przygotować się na przyjęcie pomocy od rodziców?

 

fotografia: Foto-Kadr Agnieszka Chętnik-Wika

 

 

1. Rozmowa z partnerem przed ślubem

 

Zanim kogokolwiek poprosicie o pomoc bądź też ją przyjmiecie, należy porozmawiać o swoich oczekiwaniach.

Wybierzcie wstępnie miejsce i styl uroczystości- dzięki temu będziecie w stanie już na początku w przybliżeniu oszacować koszty.

Po sporządzeniu listy gości będziecie mogli sprawdzić, jakiej kwoty potrzebowalibyście od rodziców.

 

fotografia: Wasylko Pracownia Autorska

 


2. Ustalenie budżetu na wesele

 

Zanim nie ustalicie ostatecznego budżetu, nie decydujcie się na podpisywanie jakichkolwiek umów – z dj-em, florystką czy fotografem. Pochopne decyzje pod wpływem emocji czasami mogą skończyć się gorzkim rozczarowaniem. Zawsze może okazać się, że nie otrzymacie takiej kwoty od rodziców na jaką wstępnie się umówiliście, bo na przykład coś im wypadło jeśli chodzi o sprawy finansowe.

Zasada jest prosta- dysponować można budżetem, który fizycznie posiadamy.

 

fotografia: M.M. Rudiak Fotografia

 

 

3. Wstępna rozmowa z rodzicami

 

Nie należy zaskakiwać rodziców na pierwszej rozmowie konkretną kwotą- raczej należy im dać czas na przemyślenie kwestii i dostosowanie pomocy do ich sytuacji finansowej.

Warto poprosić o określenie kwoty, którą byliby w stanie dołożyć do Waszych zgromadzonych środków i następnie na tej podstawie dopracować szczegóły uroczystości.

 

źródło: LANCERTO S.A.

 

 

4. Oczekiwania

 

Upewnijcie się, że rozumiecie oczekiwania swoich rodziców przed przyjęciem od nich pomocy finansowej. To może być chęć uczestniczenia w wyborze miejsca wesela,  lub weselnego menu, a często także w sporządzaniu listy gości (i nierzadko dopisania tam dalszych krewnych, sąsiadów czy znajomych).  

Jeśli czujecie, że rodzice z całą pewnością chcą mieć wpływ na podejmowane w związku z Waszą uroczystością decyzje, określcie te obszary finansowania, gdzie będziecie w stanie iść na kompromis.

 

fotografia: Paweł Nożyński

 

 

5. Zaangażowanie

 

Rodzicom będzie bardzo miło, jeśli włączycie ich w proces planowania. Wizyta w salonie sukni ślubnych, odwiedzenie kilku miejsc, gdzie możecie zorganizować wesele czy degustacja ciast, będzie prócz pomocy, miłym spędzeniem czasu z najbliższymi.

 

źródło: SklepSlubny.Love

 

 

Zobacz także:

5 SPOSOBÓW NA ZAANGAŻOWANIE MAMY W ŚLUBNE PRZYGOTOWANIA

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź