7 najczęściej popełnianych błędów związanych z muzyką na weselu

Czego unikać i o czym pamiętać podczas planowania muzyki na własne wesele?

fotografia: Paweł Traczyk FOTOGRAFIA ŚLUBNA

 

W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy dla Was zestawienie błędów, które często młode pary popełniają przy planowaniu swojego wesela. Większość z nich obserwowaliśmy przez długie lata, powtarzają się one nagminnie.

Zapoznanie się z nimi może Wam zaoszczędzić niepotrzebnego stresu i pomóc ich uniknąć. Dzisiaj o wszystkim co połączone z muzyką i można to zrobić źle na weselu.

 

Pierwszy taniec na weselu slubnaglowie.pl

fotografia: Wedding Shots

 

 

Muzyka na weselu

 

Właściwa sala/obiekt 

Chociaż na pierwszy rzut oka może się to wydawać poza tematem, jest niesłychanie ważną sprawa - wybór odpowiedniej sali.

Pary młode bardzo często kierują się przy wyborze odpowiedniego lokalu sentymentami związanymi z lokalizacją, estetyką pomieszczenia, jakością serwowanych tam potraw czy poziomem obsługi. Sala jednak bardzo często niesie ze sobą zgubne z skutkach zagospodarowanie w postaci dwóch osobnych pomieszczeń do konsumpcji i do tańca.

Uwierzcie, byliśmy świadkami takich układów wielokrotnie i nigdy, przenigdy nie skończyło się to dobrze. Część gości, którzy są na sali konsumpcji, nawet końmi nie da się zaciągnąć do osobnej sali, aby potańczyć. Taka tendencja rośnie proporcjonalnie w kolejnych godzinach imprezy. Nawet najlepszy zespół, najlepszy DJ, konferansjer czy wodzirej, niestety nie będą w stanie pomóc „przyspawanym” do stołków gościom. Powodów jest mnóstwo, począwszy od tego, że goście mogą po prostu nie słyszeć co się dzieje na sąsiedniej sali (i nie pomoże tu żaden głośnik przenoszący dźwięk z sali tanecznej do konsumpcyjnej - przerabialiśmy to), poprzez nieskończone toasty aż do zwykłego lenistwa.

Jeżeli zatem zależy Wam aby goście bawili się w najlepsze na parkiecie - nigdy nie wybierajcie obiektów z osobnymi salami, Wasze nadzieje, że będą jednak przechodzić między salami, bardzo szybko zweryfikuje rzeczywistość podczas imprezy.

 

Brak stosownych ustaleń z zespołem/DJem lub odkładanie tego na ostatnią chwilę

Podczas wyboru wykonawców na Waszym weselu, kierujecie się różnymi kryteriami. Każdy ma jednak swoje oczekiwania, czasami specjalne życzenia lub po prostu układa swój scenariusz imprezy i chce żeby zespół lub DJ go realizowali.
Niestety bardzo często, pomimo podpisania umowy, na kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt miesięcy przed imprezą, para młoda zwleka do ostatnich dni z rozmową o swoich oczekiwaniach czy specjalnych życzeniach. Jeżeli macie jakiś utwór, który chcielibyście żeby wykonał dla Was zespół grający na żywo, to nie proście ich o to na 4 dni przed imprezą. Oni musza mieć czas, aby to dla Was przygotować.

Nie odkładajcie na ostatnią chwilę ustalenia repertuaru, zabaw czy kwestii technicznych. Niejednokrotnie znajdujemy się w sytuacji kiedy to na 2 dni przed weselem para młoda orientuje się, że zespół potrzebuje określone wymiary sceny czy konkretne zasilanie z sieci elektrycznej i zaczyna się gorączkowe poszukiwanie rozwiązań. O takie sprawy należy zadbać odpowiednio wcześniej, a zaoszczędzi to nerwów i napiętej atmosfery.

 

Rozplanowanie parkietu, nagłośnienia i miejsc dla gości

Warto również zawczasu przewidzieć jak rozplanować rozmieszczenie powyższych. Należy niewątpliwie przemyśleć, gdzie będzie umieszczony system nagłośnieniowy i w jakiej odległości od głośników znajdą się najbliżej usadzeni goście.

Często zdarza się, że organizatorzy pomijają te kwestie, powodując dyskomfort osób, które przypadkiem znajdą się zbyt blisko nagłośnienia. Podejmując wcześniej temat lokalizacji najgłośniejszych punktów na sali - nie narazicie żadnego z Waszych gości na dyskomfortowe natężenie dźwięku podczas wesela. Zadbajcie także o odpowiedni metraż parkietu w korelacji do ilości gości, którzy znajdą się na Waszej imprezie.

Warto także już w dniu imprezy zrobić z rana próbę nagłośnienia, tzw. soundcheck, po którym możliwe będą jeszcze korekty ustawienia nagłośnienia.

 

Atrakcje na weselu slubnaglowie.pl

fotografia: Paweł Nożyński

 

 

Repertuar podczas wesela

 

Próba usatysfakcjonowania każdego gościa jego ulubionymi przebojami

Nie da się dogodzić każdemu i praktycznie niemożliwym jest, aby pośród powiedzmy 200 osób, każda z nich powiedziała, że usłyszała na weselu swój ulubiony kawałek. Gusta muzyczne Waszych gości mogą być bardzo rozległe i skrajne, a przy tym rozbieżne od Waszych.

To Wy, jako para młoda decydujecie jak ma wyglądać repertuar podczas waszego wesela. Jeżeli życzycie sobie, żeby było ono w stylistyce tylko i wyłącznie disco polo, to nie róbcie od tego odstępstw. Jeżeli chcecie, aby ten gatunek był omijany szerokim łukiem, to również bądźcie konsekwentni. Goście przychodzą na wesele dla Was i to Wy jako para młoda macie być najbardziej zadowoleni z gatunków muzycznych jakie pojawiają się na Waszej imprezie.

Jako ciekawostkę dodamy, że nawet najmniejsze odstąpienie od pierwotnych założeń w czasie trwania imprezy, daje gościom poniekąd ciche przyzwolenie na „domaganie się” więcej i więcej. To też się niestety nie sprawdza, bo skoro spełniono życzenie jednej osoby to dlaczego nie można spełnić innego. W takim przypadku pierwotne ustalenia mogą niestety runąć jak domek z kart.

 

Przekładanie momentu pierwszego tańca na później

Chociaż powyższe może brzmi abstrakcyjnie, to spotkaliśmy się z sytuacją, kiedy to młoda para zatańczyła swój pierwszy taniec w połowie wesela. Fakt ten został oczywiście pominięty przez znaczną część gości, gdyż znajdowali się już oni na terenie obiektu a nie na sali, akurat wyszli na papierosa czy poszli się przebrać. Niestety nie udało nam się ustalić motywów jakimi kierowała się wówczas para młoda, zapewnili tylko, że nie był to wstyd przed brakiem umiejętności tanecznych.

Proponujemy jednak, aby pierwszy taniec był rzeczywiście pierwszym, bądź jeżeli całkowicie z niego rezygnujecie, to żeby go nie było wcale. Organizowanie pierwszego tańca w połowie imprezy naprawdę nie jest najlepszym pomysłem.

 

Złe podejście do DJa lub zespołu

Zatrudnieni przez Was wykonawcy niewątpliwie są po to, aby pracować. Często zdarza się, że para młoda uważa, że jeżeli zapłacili to zespół ma grać np. bloki muzyczne trwające godzinę i po nich robić 5 minut przerwy lub DJ nie powinien ani na moment odchodzić od swojej konsolety. Pamiętajcie, że to też ludzie i każdemu należy się w pracy chwilka przerwy na zjedzenie posiłku czy skorzystanie z toalety.

Jeżeli odpowiednio zadbacie o zatrudnione przez siebie osoby, zrozumiecie że im też należy się krótka chwila wytchnienia, odwdzięczą się pracując dla Was najlepiej jak potrafią.

 

Podawanie posiłków dla zespołu/DJa

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale zwrócimy uwagę na pewien ważny aspekt odnoszący się do posiłków dla zespołu lub DJa. Jeżeli znajdują się oni na sali wcześniej niż pojawi się para młoda, a często są juz tam z samego rana, to warto zadbać, aby obsługa sali podała im coś do picia lub zjedzenia podczas przygotowań do imprezy.

Następnym ważnym aspektem są główne dania na imprezie. Spotykamy się z sytuacją, kiedy to zespół dostaje swoje porcje jedzenia na samym końcu, kiedy już wszyscy goście otrzymali swoje dania. Taka sytuacja powoduje, że goście są już gotowi do dalszej zabawy przy muzyce, a zespół dopiero zaczął konsumować swoje posiłki. Zadbajcie o to, żeby oprawa muzyczna jako pierwsza otrzymywała swoje dania.

Nie będzie to absolutnie żadnym nietaktem w stronę Waszych gości, a jedynie zapewnieniem ciągłości zabawy, kiedy goście będą już do niej gotowi.

 

Pierwszy taniec pary młodej slubnaglowie.pl

fotografia: Paweł Postaleniec

 

Powyżej wymienione sytuacje są naszymi obserwacjami, których byliśmy świadkami podczas wielu zagranych imprez.

Mamy nadzieję, że ich przedstawienie pomoże Wam przy organizacji swojego wesela i teraz łatwiej będzie uniknąć tego, co można zrobić źle. 

 

Damian Łaszek
PUZZLE Cover Band 

Idealny zespól na wesele slubnaglowie.pl

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź