7 typów matki Panny Młodej

Jak najlepiej włączyć mamę w przygotowania ślubne, biorąc pod uwagę jej typ?

fotografia: BrodiFotografia


Z pewnością zadzwoniłaś do swojej mamy od razu, kiedy tylko pierścionek zaręczynowy znalazł się na twoim palcu. Być może marzyłaś o planowaniu wymarzonego dnia ślubu wspólnie z mamą, a nawet jeżeli tak nie jest, to chciałabyś włączyć ją we wspólne przygotowania.

W doskonałym świecie nie ma między wami żadnych kłótni i sporów, i zawsze wybieracie ten sam rodzaj ciasta. W rzeczywistości wasze charaktery mogą nie działać dobrze pod presją, co skończyć się może niesnaskami.

Jak najlepiej włączyć mamę w przygotowania ślubne, biorąc pod uwagę jej typ?

 

Mama panny młodej


1. Mama dominująca

Twoja mama lubi kontrolować wszelkie aspekty wesela, od fryzury ślubnej i garnituru narzeczonego, aż po wybór piosenki na pierwszy taniec. Czasami myślisz, że to ona, nie ty wychodzi za mąż.

Być może czuje się do tego uprawiona, bo ma znaczny wkład finansowy w wesele, a być może po prostu z natury lubi wszystko kontrolować.

 

fotografia:  Adam Ludwik Photography

 

Jak sobie radzić: Powiedz mamie, że bardzo sobie cenisz jej opinię dotyczącą wesela. Chcesz, by była szczęśliwa, ale nie możesz spełnić wszystkich jej życzeń.

Wybierz obszar lub dwa, które nie są dla ciebie zbyt ważne i pozwól jej podejmować w nim wszelkie decyzje. W ten sposób zaangażuje się w swoje własne projekty, a ty skupisz się na bardziej osobistych decyzjach, takich jak dobór fryzury.


2. Mama finansowa

Taka mama pokrywa koszty większości lub wszystkiego, co związane jest ze ślubem. Ponieważ jej wkład finansowy jest znaczny, uważa że każda decyzja musi zostać z nią skonsultowana.

Nie daje wiary, że dobrze rozporządzisz budżetem.

 

fotografia: Grzegorz Ciepiel

 

Jak sobie radzić: Daj jej poznać, że jesteś wdzięczna za jej wsparcie. Z pewnością nie byłabyś w stanie pokryć kosztu wielu rzeczy bez jej pomocy.

Jeżeli uważasz, że za bardzo się wtrąca, bądź uczciwa i powiedz jej, iż za bardzo planuje wasze wesele, zamiast szanować wasze wybory. Musisz znaleźć balans, by sprawy finansowe nie spowodowały konfliktu.


3. Mama w centrum uwagi

Ten ślub nie dotyczy ciebie, chodzi o nią! Jej sukienka jest ważniejsza od twojej i chce, aby makijażystka zajęła się nią specjalnie, by na ślubie wyglądała wyjątkowo. 

 

fotografia:  M M Rudiak Photography

 

Jak sobie radzić: Szczerość to najlepsza polityka w tym przypadku. Powiedz jej, że czujesz się zraniona za sprawą jej gwiazdorzenia, a z pewnością trochę zmieni swoje podejście.

Jeżeli to nie pomoże, poproś kogoś neutralnego o bycie mediatorem. Musi to być jednak osoba, która wykaże się dużym taktem.

 

fotografia:  M M Rudiak Photography

 

 

4. Mama apatyczna

Taka mama jest zadowolona z każdej podjętej decyzji. Nie wypowiada swoich opinii, nie jest szczególnie podekscytowana i mało interesuje ją lista rzeczy do zrobienia.

 

fotografia: Paweł Nożyński

 

Jak sobie radzić: Gratulacje, wygrałaś los na loterii. Tylko dlatego, że nie wchodzi z tobą w debatę dotyczącą różnic pomiędzy kremem i beżem, nie oznacza, że ślub jej nie obchodzi.

Nie jest podekscytowana prawdopodobnie dlatego, iż wierzy w słuszność podejmowanych przez ciebie decyzji. Zamiast u niej, poszukaj więc porad u innych bliskich przyjaciół i rodziny. Możesz spróbować ją nieco bardziej zaangażować, na przykład zaproś ją na degustację ciasteczek.

 


5. Mama, która zawsze ma coś do powiedzenia

Ten typ mamy wydaje się być mało zainteresowany planowaniem ślubu. Przynajmniej dopóki coś nie zostanie oficjalnie zrobione.

Wówczas powie: „Och, nigdy nie włożyłabym liści paproci do tego bukietu”. Jej komentarze mogą wydawać się biernie agresywne lub nawet możesz mieć wrażenie, że patrzy na wasze wesele z góry.

 

fotografia: Cztery Kadry

 

Jak sobie radzić: To bardzo trudny typ mamy do planowania wesela. Najlepszym rozwiązaniem jest włączenie jej w proces ustalania szczegółów związanych ze ślubem.

Jeżeli wymawia się brakiem konkretnej opinii, wytłumacz jej, że doceniasz jej szczerość i jej zdanie.


6. Mama oszczędna

Podziwiałaś jej oszczędność, dopóki nie zaproponowała, by kupić sztuczne kwiaty. Niektórzy ludzie po prostu urodzili się z genem skąpiradła, nawet jeżeli mają fundusze na wydatki.

 

fotografia: Białe Kadry

 

Jak sobie radzić: Oszczędna mama może wystąpić w dwóch wersjach – takiej, której pieniądze rzeczywiście przyczyniają się do organizacji wesela oraz takiej, która wzdycha nawet wtedy, gdy tylko spojrzysz na coś wykraczającego swoją ceną poza najtańsze rozwiązanie.

Kluczem do utrzymania pokoju w obu sytuacjach jest wyjaśnienie realnej wartości zakupów. Zaproś ją na degustację ślubnych przekąsek, aby przekonała się, że są warte swojej ceny.

 

7. Mama entuzjastka

Hurrra! Moja mała córeczka wychodzi za mąż i będzie to najlepszy ślub, bez względu na koszty.

 

fotografia:  Adam Ludwik Photography

 

Jak sobie radzić: Ten typ mamy brzmi jak całkowita marzycielka oderwana od rzeczywistości. Dlatego bądź przygotowana na ograniczenie jej entuzjazmu, zanim zdecydujesz się na wzięcie kredytu.

Mając mamę, która chce dla ciebie wszystkiego, co najlepsze jedyne, co możesz zrobić, to sprowadzić ją na ziemię. Daj poznać, że każdy dodatkowy wydatek lub ekstrawagancja, sprawiają że jesteś nerwowa i nie pasuje to do waszego stylu jako pary.

Jeżeli chce koniecznie zaszaleć, niech lepiej wybierze niesamowitego fotografa, zamiast bardzo wymyślnych, a przez to drogich ciast.

 

Zobacz także:

5 RZECZY, O KTÓRYCH MYŚLI TWÓJ FACET, ALE O KTÓRYCH CI NIE POWIE!

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź