9 elementów budowania trwałego związku, bez których żadne małżeństwo nie przetrwa

Sprawdźcie co zrobić, aby Wasze małżeństwo rozkwitało i miało szansę pokonać wszystkie przeciwności, na jakie natraficie.

fotografia: The Shots of Love

 

Nie ma związków idealnych, chyba, że mamy na myśli te z bajek, lub komedii romantycznych.  Jako dzieci poznajemy historie, o przystojnych księciach z bajki i pięknych księżniczkach, gdzie szczęśliwe zakończenie jest dość powszechnym standardem. Dorastając, uświadamiamy sobie, że to co zostało nam przekazane w książkach i filmach, niekoniecznie musi przekładać się na rzeczywistość, którą doświadczamy i obserwujemy na co dzień. W realnym związku o permanentną radość jest zdecydowanie trudniej, o czym przekonujemy się zazwyczaj przy pierwszej długotrwałej relacji w jakiej jesteśmy. Dwie niezależne od siebie osoby, często poważnie różne charaktery, dwa odrębne światy, w pewnym momencie swojego życia, decydują się dzielić swój los, wiążąc się w parę. Miłość okala nas swą wonią, a chęć bycia razem na dobre i złe, zaczyna się nam klarować, delikatnie zarysowując wizję wspólnej przyszłości...  

Nad miłością w związku należy pracować i z tym zgodzimy się wszyscy, aby jednak miało to sens, musimy sobie odpowiedzieć, co to w zasadzie oznacza "pracujemy nad związkiem"?

 

fotografia: FOTOTIKKA

 

 

Szczęśliwe małżeństwo

 

Pewne sygnały wysyłane do Ciebie przez ukochaną osobę, mogą wskazywać na to, że Wasze partnerstwo lub  małżeństwo (jeśli się na nie zdecydujecie), może mieć poważne trudności, bo przynajmniej jedna ze stron nie jest w nim szczęśliwa.

Absolutnie w każdym związku pojawiają się trudności, problemy, które na drodze porozumienia i wzajemnego szacunku, należy rozwiązać. Część "tandemów" radzi sobie z nimi poprzez szczerą rozmową, jednak dla wielu par,  sporym wyzwaniem jest "pokojowa" forma rozwiązania zaistniałych przeszkód... Dlaczego? bo lubimy stawiać na swoim i udowadniać, że aktualne kłopoty w małżeństwie nie wynikają z naszej winy. Nie chcemy brać na siebie obciążenia, że to przez nasze zachowanie, dominującą postawę, czy niezaspokojoną potrzebę wprowadziliśmy swoisty terror do związku. Odpowiedzialność za siebie i związek, daje solidne podstawy do rozwiązania każdego problemu na jaki napotkacie, warunkiem jest szacunek, zaufanie i chęć zmiany negatywnych postaw, krzywdzących drugą stronę.

Jeśli czujecie, że Wasza relacja przeżywa jakiś kryzys, przechodzi burzę, warto zastanowić się nad tym co jest powodem takiego stanu rzeczy i co ma naprawdę wpływ na to, że "coś nie gra" ...

Podsyłamy kilka, naszym zdaniem, przydatnych wskazówek, które być może pokażą Wam nieco inną perspektywę widzenia związku, niż ta własna i pomogą wzmocnić bliskość między Wami. 

 

fotografia: Norbert Kwiatkowski Photography

 

 

Kryzys w małżeństwie - powody

 

1. Nierówne traktowanie

 

Ona jest dla niego całym światem, a on dla niej tylko niewielką jej częścią. Takie sytuacje zdarzają się, kiedy jedna ze stron jest zaangażowana zdecydowanie bardziej. Nie wróży to nic dobrego, zwłaszcza, jeśli od dłuższego czasu ten układ się nie zmienia. Nierówne "inwestowanie" emocjonalne w małżeństwo może rodzić frustrację, przede wszystkim ze strony osoby, która kocha nieco mocniej. Uległość i nadmiarowy wkład  w miłość "zakochanej po uszy strony", a  na przeciwległym biegunie dominacja i wykorzystywanie sytuacji  przez drugą połówkę, do realizacji przede wszystkim własnych potrzeb, nie rokuje dobrze na przyszłość, brakuje równowagi. Zacznijcie rozmawiać i przyglądać się sobie, bo nie da się rozwiązać problemu, który nie jest uświadomiony. Miłość niech będzie Waszym kierunkowkazem, ona zawsze pomaga. 

Ćwiczenie:

Usiądźcie naprzeciwko siebie i wpatrujcie się wyłącznie w oczy partnera przez 30 minut (nie odzywajcie się do siebie), po tym porozmawiajcie o tym jak się czujecie i jak jest Wam w związku. Mówicie tylko o sobie, o tym jak przeżywacie to co się dzieje. Skupcie się wyłącznie na własnych emocjach i uczuciach, nie oceniając drugiej strony.

" Wiesz, kiedy tak każdego wieczoru wychodzisz biegać, żeby zadbać o swoje zdrowie, ja zostaję w domu z dziećmi. Na początku nie miałam z tym problemu, ale od jakiegoś czasu nie jest mi z tym dobrze, czuję się osamotniona w popołudniowych obowiązakch domowych i nieco zaniedbana sportowo. Chciałabym abyśmy podzielili tydzień na wspólne wieczory tylko dla nas i wieczory dla każdego z nas osobno, ty będziesz sobie biegał, a ja pójdę na jogę. To dla mnie bardzo ważne. Co ty na to?"

 

fotografia: Nano Works

 


2. Poczucie wyższości u jednego z partnerów

 

Związek, w którym jedna z osób czuje się „lepsza” od swojej drugiej połówki, nie ma większych szans na przetrwanie. Takie poczucie wyższości u jednej ze stron jest niezwykle bolesne dla partnera, a przede wszystkim burzy jego poczucie wartości.

Paradoksalnie, często prowadzi to do coraz większego przywiązania źle traktowanej osoby, która zaczyna idealizować swojego partnera i żyć w przekonaniu, że tak musi być jeżeli związek ma przetrwać. To bardzo trudna sytuacja która wymaga zmiany, prawdopodobnie niezbędna będzie tutaj pomoc dobrego specjalisty.

Odbudowanie poczucia własnej wartości może trochę potrwać, dlatego warto zacząć już dziś, bo małżeństwo to zespół, który razem powinien stawiać czoła problemom.

 

 

3. Brak czasu na budowanie emocjonalnej i fizycznej więzi

 

Jeśli w Waszym związku brakuje przestrzeni tylko dla Was – czasu na długie, szczere rozmowy i seks – musicie się dobrze zastanowić, czy aby na pewno to pasuje Wam obojgu.

Budowanie emocjonalnej więzi to podstawa każdej, zdrowej relacji. Nie ma co ukrywać, że równie ważne jest dbanie o seksualny aspekt związku. Jeżeli nie potraficie  na ten temat porozmawiać, nie wspominając o znalezeniu chwili na praktykę, to raczej macie dość małe szanse na utrzymanie pozytywnej energii w związku.

 

fotografia: Białe Kadry

 

 

4. Wszystko jest ważniejsze od związku

 

A to praca, a to znajomi, a to inne niezwykle ważne obowiązki... Jeżeli Twój partner ciągle Cię zbywa i nie ma dla Ciebie czasu, porozmawiaj z nim i zastanówcie się jak to zmienić. Nie chodzi o to, żebyście każdą wolną chwilę spędzali razem, ale zbudowanie trwałej relacji wymaga zaangażowania z obu stron.

Dobrze, jeśli każdy ma swoją przestrzeń w związku, ale jeśli któreś z partnerów nigdy nie ma czasu, to ciężko będzie zbudować cokolwiek, tym bardziej zdrowy długotrwały rozwijający się związek.

 

 

5. Brak akceptacji dla rodziny  i znajomych

 

Nie musicie pałać wielką miłością do rodziny partnera, ale powinniście ją szanować, nawet jeśli bardzo się różnicie i nie zgadzacie w wielu kwestiach. Podobnie jest z bliskimi przyjaciółmi.

Jeśli Twój partner wymaga od Ciebie zerwania relacji z rodziną lub/i znajomymi (albo każe Ci wybierać), powinna Ci się zapalić czerwona lampka. Człowiek, który naprawdę kocha nie stawia takiego ultimatum, ale szuka kompromisowego rozwiązania.

 

 

6. Brak szacunku

 

Szacunek to podstawa zdrowej relacji międzyludzkiej, nie tylko par, ale i każdej w której się znajdujemy. Co do małżeństwa, jeżeli jeden z partnerów mocno ocenia i osądza drugiego za swoje niepowodzenia, nie wróży to dobrze.

Możecie się kłócić, możecie się nie zgadzać w wielu kwestiach, mieć inne wizje świata, ale zawsze powinniście się szanować.

Ludzie, którzy kochają się, przede wszystkim rozmawiają i wyjaśniają dylematy między sobą, nigdy nie mówią źle o partnerze osobom trzecim, chyba, że jest to terapeuta lub nabliższa rodzina czy przyjaciel. Brak szacunku i zaufania w związku to pierwszy krok do rozstania...

Ćwiczenie: Spróbujcie krzyczeć na siebie i lub pokłócić się będąc przytulonym do partnera :)

 

 

 

7. Głębokie (wręcz obsesyjne) przekonanie, że bez drugiej połówki jesteście niekompletni

 

Dobrze, jeśli nie wyobrażacie sobie życia bez siebie. To świadczy o dużym zaangażowaniu i miłości, jednak to poczucie nie może być obsesyjne.

Jeśli za wszelką cenę próbujesz zatrzymać partnera przy sobie, bo czujesz, że bez niego nie możesz nawet oddychać, zastanów się, czy to aby na pewno właściwa droga do zbudowania trwałego i zdrowego związku.

Jesteście jak dwie połowy układanki, ale każde z Was powinno mieć swoją własną przestrzeń.

 

fotgorafia: BrodiFotografia

 

 

8. Częste kłótnie; brak wspólnych aktywności

 

Kłótnie zdarzają się w każdym związku i są potrzebne dla oczyszczenia relacji. Jeśli jednak kłócicie się ze sobą niemal bez przerwy, a przy tym nie macie do siebie szacunku (przerzucacie się wyzwiskami, grozicie rozstaniem), nie wygląda to raczej na związek z przyszłością.

Jeśli dodatkowo nie potraficie wspólnie spędzać ze sobą czasu i nie łączą Was żadne aktywności, być może warto coś zmienić właśnie teraz?

O każdy związek można walczyć, ale jeśli nie ma między Wami choćby odrobiny porozumienia, może być ciężko...

 

 

9. Inne spojrzenie na wychowanie dzieci

 

Kiedy w związku pojawiają się dzieci, pojawiają się również dodatkowe powody do kłótni. Kwestia wychowania dzieci to niezwykle trudna sprawa i jeśli rodzice mają na nią totalnie różne spojrzenie, to może rodzić ogromne konflikty.

Mówi się, że potomstwo łączy ludzi, tymczasem budowanie trwałej i zgodnej relacji przy dzieciach nie należy do najprostszych. Na każdym kroku pojawiają się sytuacje, które powinniście wspólnie rozwiązywać, a jeżeli Wasze wizje są zupełnie inne, porozumienie może być nieosiągalne. To rodzi frustracje, konflikty się namnażają, a szanse na odbudowanie relacji są coraz mniejsze. Zawsze jest jednak nadzieja :)

 

fotografia: Łapacze Wspomnień

 

Jeśli w Waszym związku dochodzi do którejś z wyżej wymienionych sytuacji, nie oznacza to, że natychmiast musicie odwracać się na pięcie i uciekać. Najpierw spróbujcie ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy i postarajcie się znaleźć jakieś rozwiązanie. Jeśli szczera rozmowa i szczere próby naprawy relacji na nic się zdadzą, może warto porozmawiać z kimś z zewnątrz, np. psychoteraputą. Czasami najzwyczajniej nie widzimy rozwiązania trudności, które dość łatwo dałoby się "naprawić", gdyby ktoś nam je wskazał.

Życzymy Wam przetrwania burz i rozkwitającej cudownej miłości! #bomiloscjestwielka, ale trzeba dać jej i sobie szansę!

 

 

Zobacz także:

W JAKI SPOSÓB TECHNOLOGIA ZABIJA WASZ ZWIĄZEK?

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź