Alkohol na weselnym stole

Alkohol jest jednych z istotniejszych elementów polskiego wesela. W ciągu ostatnich lat na polu upodobań zarówno gości, jak i organizatorów wiele się zmieniło.

foto: Paweł Traczyk 

 

Alkohol od lat pozostaje jednym z istotniejszych elementów tradycyjnego polskiego wesela. Należy więc poświęcić kilka chwil i zastanowić się nad wyborem odpowiednich trunków, tym bardziej, że wydatki na alkohol są z reguły jedną z poważniejszych pozycji weselnego budżetu.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat na polu upodobań zarówno gości, jak i organizatorów wiele się zmieniło.

 


Nawet jeśli państwo młodzi są niepijący, muszą wiedzieć, że goście mają swoje oczekiwania i przyzwyczajenia. Dobre jedzenie, napoje i oprawa muzyczna to koktajl, którego smak wpływa na końcową opinię gości o dobrej zabawie, a idąc dalej - udanym lub nieudanym weselu.

Na przyjęciu weselnym alkohol z reguły nie jest wliczony w cenę “talerza”, państwo młodzi muszą więc sami się o niego zatroszczyć.

 

 

Co wybrać?

Na stołach weselnych zazwyczaj dominuje wódka. Wiele narzeczonych par - a już na pewno ich rodzice, mający bardzo często dużo do powiedzenia odnośnie oprawy imprezy - nie wyobraża sobie przyjęcia weselnego bez tego trunku.

Praktyka podpowiada, że oczekiwania względem obecności tego alkoholu ma większość gości “starszego” pokolenia oraz pokolenia rodziców.

 

ETYKIETY, ZAWIESZKI, WSTĄŻKI - DEKORACJE BUTELEK

 

 

Ile? 

Jednym z najważniejszych pytań w temacie wódki na przyjęciu weselnym jest: ile kupić? Przelicznik nie jest stały. Zazwyczaj przyjmuje się ilość od 2 półlitrowych butelek na osobę, do jednej butelki na parę. Oczywiście, gdy w grę wchodzi przyjęcie z poprawinami, jedna butelka na parę to zdecydowanie za mało.

Najczęściej stosowanym standardem jest więc stosunek: 1 gość - 1 butelka. Decyzja odnośnie ilości alkoholu będzie łatwiejsza do podjęcia, gdy przeanalizujemy listę gości, robiąc (w miarę możliwości i wiedzy) krótkie zestawienie: czy, co i ile piją konkretne osoby.

 

 

Wino

Alkoholem, który w ostatnich latach zabiera wódce weselnych konsumentów jest wino. Możemy być pewni, że w przypadku wesela liczącego ok. 100 osób dobrze mieć "w zanadrzu" kilkanaście butelek wina. Wybiorą je często osoby starsze, kobiety, a z pewnością wśród gości znajdą się tacy, którzy nie piją wódki wcale, ale chętnie podelektują się lampką dobrego wina.

 

Menu weselne - również o alkoholu 

 

Piwo

Może nie jest trunkiem typowo weselnym, ale nawet na przyjęciu znajdzie swoich amatorów. Będzie za to idealne na poprawiny - zwłaszcza gdy organizowane są w klimacie grillowej imprezy. Warto pomyśleć o wypożyczeniu dystrybutora i zakupie piwa w beczkach (kegach). Zdecydowanie zmniejszy nam to butelkowo-skrzynkowe zamieszanie.

 

Szampan (wino musujące)

Szampan to oczywisty weselny “must have”. Pierwsze “Sto lat” tradycyjnie akcentowane jest lampką tego trunku. Z pewnością wystarczy nam jedna butelka na 7-8 osób.

 

SZAMPAN NA ŚLUBIE I WESELU – WSZYSTKO CO POWINNIŚCIE WIEDZIEĆ 

 

 

Alkohole smakowe

Whiskey, rum, gin, vermuth systematycznie powiększają grono swoich zwolenników - pamiętajcie więc o nich również przy organizacji waszego przyjęcia. Powinno wystarczyć 3-5 butelek wybranych trunków.

Niezbędny do ich podania jest lód w kostkach, owoce, soki oraz napoje gazowane do przygotowania tak zwanych "drinków". Jeżeli jest taka możliwość, ich serwowaniem może zająć się profesjonalny barman.

 

NAJWAŻNIEJSZE ZASADY WESELNYCH TOASTÓW

 

O czym jeszcze należy pamiętać?

Wódka jest alkoholem, który na weselu pełni rolę nie tylko trunku stołowego. Bardzo często jest nagrodą w konkursach, podarunkiem “na pożegnanie” z gośćmi czy mytem przy spotykanych w mniejszych miejscowościach  “bramach”. Weźcie to pod uwagę podczas szacowania ilości butelek.

 

 

 

Kto dowodzi?

Dobrze jest mieć osobę, która będzie odpowiedzialna za alkohol, czyli zajmie się dostawianiem pełnych i usuwaniem pustych butelek. Praktyka wskazuje, że najczęściej jest to ojciec, brat pana młodego lub świadek młodej pary, zwany “starostą weselnym”. Dobrze, by osoba ta miała raczej "mocną" głowę i z wyczuciem spożywała alkohol tego wieczora.

 

4 NAJWAŻNIEJSZE ROLE ŚWIADKA

 

Warto sprawdzić, czy lokal który wynajmujemy nie dolicza opłaty za otwarcie przyniesionego alkoholu, tak zwanego “korkowego” i przeliczyć, co jest dla nas bardziej opłacalne - alkohol z hurtowni (pamiętajmy o możliwości negocjacji ceny) czy oferta lokalu.

Co zrobić, jeśli alkohol zostanie po weselu? Już przy kupnie warto zapytać sprzedawcę o możliwość zwrotu niewykorzystanych butelek. Zazwyczaj nie ma z tym problemu. W innym przypadku nadprogramowe butelki możemy rozdać gościom.

 

8 UKRYTYCH KOSZTÓW, KTÓRE MUSISZ WLICZYĆ DO ŚLUBNEGO BUDŻETU!

 

A więc: Zdrowie młodej pary! ;)

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź