Europejskie wesele w Polsce

Sprawdź jak stworzyć wyjątkowy ślub i niezapomniane wesele na europejskim poziomie! Zapraszamy do Pałacu Manowce!

 

CZAS NA EUROPEJSKIE WESELA

 

Nasz kraj jest coraz bardziej zachodni, a nasze wesela – często nadal wschodnie. Morze wódki. Muzyka umpa umpa do białego rana, tak głośna, że nie da się rozmawiać. Półmiski pełne ostygłego jedzenia. Sąsiad przy stole ciągle namawia do picia. Zabawy weselne – żenujące. Jak ktoś to lubi, jego sprawa. Ale czy nie da się inaczej?

 

Polskie zwyczaje potrafią pięknie wzbogacić każde przyjęcie weselne, o ile są dobrane z umiarem, i tylko te najpiękniejsze. Przywitanie młodych chlebem i solą przez rodziców zawsze jest wzruszające i robi wrażenie na zagranicznych gościach. Ale czy nie warto też skorzystać z europejskich doświadczeń w organizacji wesel? Wesele to okazja do spotkania dla rodziny i znajomych. I do rozmów. A do tego potrzebny jest umiar w zabawie, jedzeniu i piciu.

 

 

 

PO EUROPEJSKU… CZYLI JAK?

 

Ale zanim zacznie się wesele, jest ślub. Z różnych powodów coraz więcej polskich par nie bierze ślubu w kościele. Ci, którzy biorą drugi ślub nie mają takiego wyboru. Często państwo młodzi decydują się na cywilny ślub w plenerze, w pałacowym parku, nad brzegiem morza lub jeziora, na zabytkowych schodach itp. Sama natura zapewnia najpiękniejsze tło dla ślubnych fotografii i nadaje uroczystości niepowtarzalny charakter.

 

Stopniowo zakorzeniają się w Polsce piękne zwyczaje ślubne zapożyczone z Europy Zachodniej i Ameryki, znane choćby z popularnych komedii romantycznych. Do najbardziej uroczych należy poprowadzenie panny młodej przez ojca lub innego mężczyznę z rodziny do ołtarza albo miejsca cywilnych zaślubin i symboliczne przekazanie jej panu młodemu. Czyż nie pięknie wyglądają też dzieci niosące poduszkę z obrączkami, posypujące drogę płatkami kwiatów i podtrzymujące długi welon panny młodej?

 

Polskie panny młode odchodzą od tradycyjnych kolorów i typów sukien ślubnych. Biel i écru wciąż są najpopularniejsze, ale Polki często wybierają też suknie ślubne w innych kolorach, np. piaskowym, szampańskim lub jasnozłotym. Także długość sukni ulega zmianom. Dziś nie dziwi nikogo sukienka mini z trenem lub o długości tuż za kolano. W stroju polskiego pana młodego również nie brak innowacji podpatrzonych w amerykańskich filmach, np. jasnego lub kolorowego garnituru, smokingu lub fraka.

 

Przyjęcia weselne mogą znacznie różnić się od tradycyjnych polskich wesel. Podstawowa zmiana to sam przebieg uroczystości. Zamiast zabawy do samego rana, w której od północy uczestniczą głównie najbardziej wstawieni panowie i pilnujące ich partnerki, młodzi wolą przyjęcia weselne kończące się około północy. Jedzenie nie jest wykładane w półmiskach na stoły, lecz wszystkie dania są serwowane przez kelnerów. Na bardziej eleganckich przyjęciach butelki z alkoholem nie stoją na stole, lecz to kelnerzy rozlewają alkohol stosownie do życzenia każdego gościa. Niektóre przyjęcia weselne odbywają się w ogóle bez tańców. A jeśli są tańce, zespół muzyczny lub DJ gra tak, aby goście mogli rozmawiać przy stołach. Często muzyka gra w sąsiednim pomieszczeniu. Znakomitym rozwiązaniem przeniesionym z Zachodu, przede wszystkim z cieplejszych krajów, są przyjęcia w plenerze, parku czy ogrodzie. Znamy je z wielu filmów, których akcja toczy się w Ameryce, we Włoszech lub w Grecji. Zmieniający się klimat pozwala na organizację takich przyjęć w lecie także w Polsce.

 

 

DLACZEGO PO EUROPEJSKU?

 

Powodów może być wiele. Czasami panna młoda chce zabłysnąć wśród znajomych. Czasami połowa gości pochodzi z zagranicy i młodzi nie chcą ich zszokować tradycyjnym polskim weselem. Ale jeden powód jest najważniejszy – rozsądek i umiar. Europejskie i amerykańskie wesela pozwalają młodym i gościom nacieszyć się swoim towarzystwem, bo mają możliwość i czas na rozmowy. Służy temu umiar w piciu, jedzeniu i tańcu, a także odpowiednia głośność muzyki.

 

Odejście od tradycyjnego polskiego wesela to również oszczędność pieniędzy. Z zasady na europejskie wesela zaprasza się mniej gości. Są krótsze, a zatem lokal wynajmuje się na mniejszą liczbę godzin; krócej pracuje też obsługa. Znika lub obniża się ryzyko zniszczeń wyposażenia lokalu i pokoi hotelowych przez pijanych gości. Na takie przyjęcia potrzeba mniej alkoholu. Część gości nie potrzebuje noclegu.

 

Jeśli młodzi chcą zorganizować ceremonię zaślubin i przyjęcie weselne w plenerze, a zwłaszcza jeśli chcą zachować relaksowy charakter imprezy, wybierają malownicze miejsce za miastem. Wesela z dala od domu mogą stać się wyjątkowym zjazdem rodzinnym, a także okazją do wypoczynku. Goście mogą przyjechać dzień wcześniej i wyjechać dzień później. Warto tak dobrać miejsce, aby w ciągu dnia można było popływać, pożeglować, pograć w golfa, a wieczorem porozmawiać przy grillu i kieliszku wina.

 

 

 

DLACZEGO PAŁAC MANOWCE?

 

Pałac Manowce to zabytkowa nieruchomość niedaleko Szczecina, położona nad samym brzegiem Zalewu Szczecińskiego, otoczona rozległą puszczą, z dala od najbliższej wsi. W opinii wielu osób Manowce są najpiękniej położonym w Polsce obiektem zabytkowym, w którym można urządzić wesele i inne uroczystości.

 

"Pałac Manowce to bez wątpienia perełka wśród wyszukanych lokalizacji na organizację wymarzonego ślubu i wesela. Otaczający spokój, komfort oraz całkowita intymność gości powodują, że wydarzenie nabiera prawdziwie romantycznego charakteru. W tym miejscu uniknąć można zgiełku, sztampy i wszechobecnego kiczu. Jeśli którakolwiek z par młodych wymarzyła sobie wyjątkowe miejsce na przyjęcie weselne, inne od wszystkich, eleganckie, kameralne i – co najważniejsze – w pięknym entourage’u, to jest to Pałac Manowce. To miejsce, w którym podejmiecie decyzję, że zamiast organizować 200-osobowe tradycyjne wesele, zaprosicie tylko tych, z którymi utrzymujecie faktycznie prawdziwą relację, i zamiast jednego wieczoru zapragniecie spędzić w takim gronie kilka dni przed samym dniem ślubu i po nim. To miejsce, w którym skosztujecie przepysznych dań z odpowiednio dobranego menu. To jest właśnie to miejsce, o którym śniliście."

Bernadetta Kowalczyk, Mistrzyni Ceremonii Wedding & Event Planner

 

 

 

Pałac Manowce urządza wyłącznie europejskie wesela. Przyjęcia kończą się najpóźniej o godzinie drugiej w nocy, z możliwością przedłużenia za dodatkową opłatą. Potrawy przygotowywane są przez czołowych szefów kuchni. Zarówno dania, jak i wina serwowane są przez kelnerów. Jeśli państwo młodzi zamawiają inne alkohole, podaje je barman. Do tańca służy salon sąsiadujący z salą, w której trwa przyjęcie. Ślub i wesele mogą także odbyć się w ogrodzie, nad samym brzegiem zalewu.

 

Pary młode, które szukają połączenia historii i luksusu, na pewno zachwycą się Manowcami. Pałac został zaprojektowany w neoklasycystycznym stylu, z majestatycznym portykiem i wyszukaną sztukaterią. We wnętrzach znaleźć można piękne stare meble, obrazy i dwustuletnie piece kaflowe. Teren wokół pałacu, w tym ogród z fontanną, jest równie fotogeniczny.

 

Jeśli przyszli małżonkowie mieszkają daleko od Manowców, menedżer pałacu może wyręczyć parę młodą w szukaniu lokalnych dekoratorów, fotografów, fryzjerów i innych usługodawców, korzystając z grona sprawdzonych partnerów, którzy na pewno nie zawiodą i zapewnią najwyższą jakość usług.

 

Parze młodej i jej gościom Manowce oferują 13 dwuosobowych pokoii 3 apartamenty – w sumie może w nich nocować do 33 osób, a wraz z rozkładanymi kanapami i dodatkowymi łóżkami w niektórych pokojach – do 42 osób. Pokoje różnią się od tego, co można znaleźć w typowych hotelach. Obiekt jest udostępniany na zasadzie wyłączności, dlatego w tym czasie nie ma w nim żadnych innych gości.

 

Wesela z dala od domu często zamieniają się w kilkudniowe wakacje dla pary młodej i jej gości. Manowce zapewniają nie tylko noclegi i posiłki, ale także oferują i organizują dodatkowe atrakcje. Jeśli gościom nie wystarcza opalanie się nad brzegiem zalewu, pływanie wpław lub kajakiem, obiekt zorganizuje wyjazd na pole golfowe, rejs jachtem żaglowym lub motorówką po zalewie bądź inne aktywności.

 

 

---------------------------

Podstawowe informacje o weselach w Pałacu Manowce można znaleźć na stronie https://manowce.pl.

Dodatkowych informacji udziela Joanna Sinkiewicz: events@manowce.pl, 508 201 202.

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź