Gdybym mogła przeżyć mój ślub jeszcze raz...

Jeżeli jesteś przed ślubem, być może zechcesz posłuchać, co najczęściej wysłałyby do poprawki świeżo upieczone małżonki i raz jeszcze przemyślisz swoje plany?

fotografia: Pudełko Wspomnień

 

Panny młode to najlepsze wedding plannerki. Planują swój wielki dzień miesiącami, zaraz po zaręczynach, a nawet latami, zanim jeszcze pojawi się kandydat na męża. Wiele z was, jeszcze jako młodziutkie licealistki, stojąc przed witryną salonu ślubnego marzyło: “Jak będę wychodziła za mąż, to chcę właśnie taką suknię… I bukiet z czerwonych róż…, i welon do ziemi…”:)

Totalnie zakręcone na punkcie swojego wesela mają zaplanowane wszystko i są w stanie wyrecytować listę weselnych dekoracji nawet obudzone w środku nocy ;) Dlatego też po uroczystości i przyjęciu, które właśnie minęły, a toczyły się według ich scenariusza, perfekcyjne panny młode zastanawiają się: “A może trzeba było to zrobić inaczej?”.

Jeżeli jesteś przed ślubem, być może zechcesz posłuchać, co najczęściej wysłałyby do poprawki świeżo upieczone małżonki i raz jeszcze przemyślisz swoje plany?

Jeśli jesteś już po - porównaj poniższe “żale” ze swoimi odczuciami, czy dodałabyś coś od siebie?

 

fotografia: LoveStory Wedding

 

 

Rezerwacja wymarzonej sali byłaby pierwszym punktem na liście “do zrobienia”

 

Zwlekanie z decyzją o wyborze i rezerwacji sali i zajmowanie się innymi sprawami weselnymi może zakończyć się nerwowym poszukiwaniem czegokolwiek, co niestety, niekoniecznie okazuje się satysfakcjonujące (o spełnianiu marzeń nie wspominając).

Załatwianie innych spraw przed decyzją o sali i jej aranżacji również może spowodować potknięcia. Na przykład, jeżeli zaczynasz od kupna sukni, musisz być przygotowana na to, że ten wybór “pociągnie” za sobą wiele innych punktów w scenariuszu twojego dnia. Zwłaszcza jeśli kreacja jest oryginalna i wymaga wyjątkowej oprawy.

Spisanie planu działania i trzymanie się jego chronologii pomoże w ominięciu “efektu domina”.

 

fotografia: Hotel Bacówka Radawa & SPA ****

 

 

Wynajęłabym kamerzystę/profesjonalnego fotografa

 

Wiele z młodych par rezygnuje lub w ogóle nie bierze pod uwagę nakręcenia filmu weselnego. Tymczasem wyjątkowe okoliczności ceremonii ślubnej, wzruszające momenty, pełne miłości spojrzenia złożyłyby się na film, który jeszcze wiele lat później oglądalibyście z chusteczkami w dłoniach.

Niechęć do tak zwanego “videofilmowania” to pokłosie minionych dekad, kiedy to nagrania z wesel były nudnymi pięciogodzinnymi tasiemcami wątpliwej jakości, nagranymi przez przypadkowe osoby, które wpadły na pomysł swojej profesji stojąc przed półką z kamerami w sklepie rtv.

Dzisiejsze realizacje z przyjęć weselnych to profesjonalne produkcje filmowe, które ogląda się z prawdziwą przyjemnością. Wynajęcie sprawdzonej ekipy to dobrze wydane pieniądze, podobnie jak zatrudnienie profesjonalnego fotografa, który najpiękniejsze chwile zamknie w wyjątkowym albumie. Wystarczy zajrzeć do działu Wasze śluby  w naszych Inspiracjach, aby nabrać pewności, że dzisiejsze filmy i fotografie ze ślubu i wesela to najlepsza pamiątka z tego dnia.

 

Tu znajdziesz Fotografa na swój ślub,  a tu znajdziesz Kamerzystę na wesele.

 

fotografia: Charles-Studio

 

 

“Zatrudniłabym” kogoś do odbierania mojego telefonu przez cały dzień

 

Zamiast być wypoczęta i zrelaksowana od rana odbierasz kolejne telefony: od znajomych z życzeniami, od obsługi wesela z pytaniami, od mamy/teściowej ze stresującymi poradami, od wujka, którego nikt nie odebrał z dworca i z biura obsługi klienta z ofertą nowej taryfy…

Zamiast tracić czas na  rozmowy, stresować się niepotrzebnie, poproś druhnę lub inną “obrotną” osobę o obsługiwanie twojego telefonu i umów się, jakie tematy powinny do ciebie trafić. Warto również wcześniej umówić się z dostawcami, rodzicami, znajomymi o zminimalizowanie ilości spraw na telefon tego dnia.

Spisz listę numerów do dostawców, obsługi i nazwiska osób odpowiedzialnych za konkretne rzeczy i przekaż je swojej ślubnej sekretarce ze wskazówkami dzień wcześniej. Odetchniesz z ulgą, jeśli nie będziesz słyszała dźwięku swojego telefonu co 5 minut.

 

FotografiaMalachite Meadow 

 

 

Przed zatrudnieniem wybranych firm obsługujących wesele, sprawdziłabym opinię o nich wśród “Krewnych i Znajomych Królika”

 

Poczta pantoflowa i opinie byłych klientów to najlepsze źródło informacji o danej firmie. Warto zasięgnąć języka i dotrzeć do par, które miały wesele w wybranym przez was hotelu i zebrać ich opinie na temat obsługi. Zwłaszcza jeśli przyjęcie odbywa się w stosunkowo nowym miejscu lub w miejscowości, w której nie mieszkacie.

Referencje przydadzą się również w przypadku każdego innego zleceniobiorcy: florystki, fotografa, kelnerów, firmy wynajmującej auto, a nawet księdza, który poprowadzi ceremonię w kościele (może jest coś charakterystycznego w jego kazaniach, na co lepiej się przygotować?).

 

Tu znajdziesz firmy ślubne.

 

 

Byłabym bardziej asertywna i uważna podczas przygotowań

 

Rozczarowanie, jakie może przynieść zmiana planów, którą narzuca usługodawca “z powodów niezależnych” może przynieść wiele stresu i niezadowolenia z ostatecznego przebiegu dnia. Jeżeli właściciele twojej sali mówią ci na tydzień przed weselem, że za oknami sali odbędzie się remont podjazdu i nie dość, że parking zostanie przeniesiony kilkaset metrów dalej, to tłem dla waszego przyjęcia będą betoniarki, koparka i stosy kostki brukowej, możesz poczuć wzbierającą irytację.

Koniecznie postaw sprawę jasno, że remont powinien być przeniesiony na inny termin lub zakończony przed dniem wesela. W rozmowach bądź stanowcza i nieugięta. Koniecznie rozmawiaj z osobami, które mają rzeczywisty wpływ na sytuację. Nie trać czasu i energii na przekrzykiwanie się z recepcjonistką.

Koniecznie też zwracaj uwagę na zapisy w umowie, które widnieją na jej końcu, często zapisane drobnym drukiem. Jeżeli przeoczysz te punkty, możesz zostać zaskoczona widokiem innego gatunku kwiatów na stołach (*braki w hurtowni), do rachunku za suknię dostaniesz dodatkowy za poprawki (*nie są w cenie), a zamiast fotografa, z którym się umawiałaś, pojawi się jego syn (*zastępstwo w razie choroby).

Dokładne przeanalizowanie umowy, stanowczo postawione warunki, rozwiązania na wyjątkowe sytuacje - uchronią przed wpadkami, które mogą zepsuć dobry nastrój podczas twojego perfekcyjnego święta.

 

fotografia: WhiteStory.pl

 

 

Za wszystkie własnoręcznie przygotowywane punkty programu wzięłabym się wcześniej

 

Jeżeli planujesz wykonać własnoręcznie część dekoracji, detali na ceremonię czy wesele, warto pomyśleć o tym i zacząć realizować ten plan wcześniej. Może okazać się, że zaprojektowanie, wycięcie i ręczne ozdobienie 120 wizytówek zajmie ci dużo więcej czasu niż planowałaś.

Odkładanie tej “drobnicy” na ostatnią chwilę, kiedy jest naprawdę wiele do zrobienia, załatwienia, zorganizowania, to nie najlepszy pomysł.

Czasem okazuje się, że proste do wykonania na pierwszy rzut oka rozetki do dekoracji ścian, totalnie przekraczają twoje możliwości manualne i wykonane przez ciebie odbiegają wyglądem od tych ze zdjęć, które znalazłaś jako inspirację w internecie.

Czasu jest niewiele i stres, zupełnie niepotrzebnie, rośnie. A wystarczy zabrać się do tego wcześniej, wypróbować możliwości, zaprosić znajomych do pomocy i ewentualnie znaleźć lepsze rozwiązanie.

 

 

Żałuję, że nie zrobiłam sobie bardziej wyszukanej fryzury/makijażu, nie ubrałam jakiegoś szalonego dodatku

 

Panie często żałują, że zbyt zachowawczo podeszły do tematu stylizacji. Często wspominają, że teraz zrobiłyby sobie bardziej wyszukaną fryzurę, pomalowały usta na czerwono, założyły kolorowe buty.

Jeżeli nie jesteś pewna, jak będzie ci w mocniejszym makijażu czy odważnej fryzurze, zrób próbną stylizację i dopiero wówczas podejmij decyzję.

Masz chęć na wystrzałowe fioletowe szpilki?  Kup je, nie pożałujesz ;) 

 

FotografiaPaweł Traczyk FOTOGRAFIA ŚLUBNA

 

 

Dokładniej określiłabym swoje wymagania co do fotografii ze ślubu

 

Zatrudniony przez was fotograf powinien dokładnie wiedzieć, czego oczekujecie po jego pracy. Czy mają to być zdjęcia na tle pięknej sali, czy więcej zbliżeń, a może ujęcia detali ślubnych, szaleństwa bawiących się gości, dekoracji weselnej sali? Wolicie słoneczne, żywe barwy czy stonowane, pastelowe odcienie? Lubicie zdjęcia sytuacyjne, czy wolicie przemyślane, ustawione ujęcia?

A może macie ulubionego artystę, którego dzieła was inspirują? Jeżeli nie powiecie o swoich preferencjach, fotograf będzie działał zgodnie ze swoich schematem. Zdjęcia mogą być zupełnie fajne, ale nie takie, których się spodziewaliście. Przemyślcie to, bo niestety, szans na powtórki nie będzie ;)

 

FotografiaBauaban Fotografia

 


Planując swoje wesele nie jesteście w stanie uniknąć wpadek, nieprzemyślanych decyzji, faux pas. Nie oznacza to, że uroczystość będzie nieudana.

Jeśli na myśl o jakiejś części przyjęcia poczujesz żal, że mogło być lepiej, porzuć to uczucie. Przecież wyszło przepięknie, niepowtarzalnie, (prawie) idealnie ;)

 

Najpiękniejsza galeria ślubna w Polsce - #Paramłoda - zobacz 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź