Idealny zespół weselny

Mówi się, że powodzenie weselnej zabawy zależy od odpowiedniego menu i dobrej kapeli. Dziś o tym drugim: o wyborze idealnego zespołu weselnego.

fotografia: PUZZLE Cover Band

 

Mówi się, że powodzenie weselnej zabawy zależy od odpowiedniego menu i dobrej kapeli. Dziś o tym drugim: o wyborze idealnego zespołu weselnego. Istotnego składnika "weselnej zupy", który zdecyduje o jej smaku i lekkostrawności :)

 

 

Kto gra i za ile?

Zamawiając kapelę weselną, bierzecie pod uwagę kwestię finansową. Koszt zespołu uzależniony jest od jego liczebności, różnorodności używanych instrumentów oraz czasu trwania usługi.

Większy zespół - większa cena, każdy z muzyków musi zostać opłacony. Nie zawsze kilkunastoosobowy ansambl jest wart swojej ceny, rozważcie więc, czy nie lepiej zatrudnić kwartet lub trio grające na podstawowych instrumentach. Warto również wziąć pod uwagę, że dwóch klawiszowców nie jest w stanie zagwarantować wam takiej jakości wykonania utworów, jak zespół z perkusistą, gitarzystą i pianistą.

Czas pracy muzyków również rzutuje na cenę usługi. Standardowo ich praca obejmuje 12 godzin, gdyż tyle trwa przeciętne wesele. Jeżeli nastanie świt, a wasi goście nadal chętnie będą pląsali po parkiecie, być może będziecie musieli przedłużyć czas pracy kapeli, co najczęściej wiąże się ze stosowną dopłatą (o której warto porozmawiać wcześniej i ująć w umowie).

W kwestii ceny kierujcie się zdrowym rozsądkiem. W obliczu kosztów weselnych różnica między 4500 a 5000 jest niewielka, a jakość idąca za zaoszczędzonymi 500 złotymi może być niebagatelna. Nie łudźcie się również, że grający w “promocyjnej cenie” 600 złotych grajek zaprezentuje wysoką jakość, która zadowoli was i waszych gości.

 

Od kiedy grają i co oferują?

Z pewnością warto poszukać zespołu z doświadczeniem “scenicznym”. Obycie i znajomość branży weselnej zaprocentuje podczas przyjęcia: członkowie zespołu nie tylko grają i śpiewają, ale i prowadzą z gośćmi swoisty dialog. Zachęcają do zabawy, proponują toasty, zapraszają do wspólnego biesiadowania.

Jeżeli zawarliście to w umowie, prowadzą również wszelkie zabawy weselne, z oczepinami na czele. W tej kwestii przydadzą się konkretne ustalenia z wodzirejem. Zaproponowane przez niego zabawy muszą być zbieżne z waszym wyobrażeniem o tej części wesela. Znalezienie wspólnego języka jest tu bardzo istotne - zwróćcie uwagę , czy konkursy są rzeczywiście zabawne i sympatyczne, ale równocześnie nie ośmieszają i nie krępują gości. Wyraźnie określcie poziom, jaki was satysfakcjonuje.

Muzycy i wodzirej powinni sobie również radzić w sytuacjach kryzysowych, na przykład w pacyfikowaniu nazbyt ośmielonych alkoholem gości nieco agresywnie krążących po parkiecie. Cóż, zdarza się :)

 

Co grają i... jak?

Szukając zespołu weselnego kierujecie się również (a może przede wszystkim) repertuarem, jaki proponuje. Zespoły weselne często są już wykwalifikowane w określonym kierunku muzycznym.

Niektórzy muzycy są jednak na tyle elastyczni i uzdolnieni, że mogą dopasować się do waszych wymagań. Czy będzie to udana próba? Aby nie przekonać się o tym dopiero na weselu, poproście o małą próbkę ich możliwości albo o terminy imprez, na których grają. Zobaczenie muzyków na żywo da odpowiedź na nurtujące was pytania. Wiele kapel prowadzi swoją stronę internetową, na której zamieszczają fragmenty ze swoich wystąpień lub prezentują portfoilio twórczości. Poszukując muzyków, korzystajcie również z poczty pantoflowej - popytajcie znajomych (z podobnym gustem) o wrażenia z występów danej grupy.

Pamiętajcie jednak, aby nie kierować się jedynie własnym gustem i upodobaniami. Przeanalizujcie, jakiego rodzaju muzyka spodoba się waszym gościom, których dobre samopoczucie będzie przecież wyznacznikiem powodzenia imprezy. Dobrym pomysłem jest stworzenie play-listy. Da wam to również obraz “zawodowstwa” kapeli: 30 - 40 utworów to zdecydowanie za mało na wypełnienie przyjęcia, które trwa pół doby.

Bogaty repertuar i gotowość grania “piosenek na życzenie”, to obowiązkowy punkt do odhaczenia na liście “Idealny zespół weselny”.

 

Jeszcze kilka pytań:

Ile czasu będą trwały bloki muzyczne, przerwy między nimi oraz ile ich będzie w trakcie całego przyjęcia?

Czy zespół ustala scenariusz i play-listę wesela, i czy możecie mieć wpływ na ewentualne zmiany w nim? Czy możecie sami ustalić listę utworów od początku do końca?

Czy wśród członków zespołu znajduje się wodzirej, który poprowadzi wesele? Czy organizuje zabawy weselne - jakie?

Czy zespół wykonuje utwór, który wybraliście na pierwszy taniec? Jeśli nie, to czy jest w stanie się go nauczyć lub dopuszcza możliwość odtworzenia go z płyty? (ustalcie również utwory na podziękowania rodzicom, dziadkom).

Czy członkowie zespołu będą spożywali alkohol, w jakich ilościach? Jeżeli nie życzycie sobie, aby pili - zastrzeżcie to koniecznie! Pijani muzycy to już legenda polskich wesel, którą najwyższy czas odłożyć do lamusa.

Jaki czas obejmuje cena za usługę, czy i ile należy dopłacić po jego przekroczeniu?

Zainteresujcie się prezencją członków kapeli: powinni być ubrani schludnie i elegancko, czy mają swoje stroje sceniczne?

Czy zespół towarzyszy parze młodej w trakcie ich wyjścia z domu po błogoslawieństwie? 

 

Podpiszcie umowę!

Wszystkie powyższe kwestie (a może i cała masa innych, które się wam nasuwają) powinna być dokładnie przedyskutowana i ujęta w formie pisemnej umowy.

Jest to bardzo istotny dokument, który zapewni wam i waszemu zespołowi poczucie bezpieczeństwa i zapobiegnie ewentualnym nieporozumieniom. Określi ważne detale i kwestie organizacyjne: czy zespół ma zagwarantowany posiłek, czy płaci składki ZAiKSowi i jak rozwiąże nagłe zdarzenia, na przykład chorobę wokalisty? Określi również sposób i termin zapłaty oraz wysokość zaliczki.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź