fotografia: LoveStory Wedding

 

W których miejscach na świecie do ślubu i wesela przewiązuje się największą wagę? Wiele na ten temat mówią kwoty, jakie wydają na organizację tych uroczystości mieszkańcy poszczególnych krajów, kontynentów, przedstawiciele różnych kręgów kulturowych.

 

Kto wydaje najwięcej?

Z badań wynika, że mieszkańcy… Indii. Niemal 90% małżeństw w Indiach to wciąż małżeństwa aranżowane, a ślub i wesele to tradycyjnie bardziej wspaniały spektakl niż zwykłe party.

Na ślub i wesele zapraszani są nie tylko najbliżsi, ale też mieszkańcy całej społeczności, z której pochodzą nowożeńcy.

 

Średni koszt organizacji ślubu i wesela w Indiach to ponad 34 tys. dolarów. Kwota zawrotna w porównaniu z rocznym kosztem życia, który wynosi nieco ponad 4,5 tys. dolarów.

Ślub indyjskiej pary -  córki Lakshmiego Mittala – magnata branży stalowej – Venishy Mittal i bankiera Amita Bhatii to jeden z najdroższych ślubów na świecie. 

Uroczystości, które odbyły się we Francji, miały kosztować ponad 64 mln dolarów!  W porównaniu z tą kwotą  - nieco ponad 5 mln dolarów, które na organizację ślubu i wesela córki wydał były prezydent USA – Bill Clinton, to pestka.
 

Najdroższy indyjski ślub można spokojnie przyrównać, przynajmniej pod kątem finansowym, do ślubów koronowanych głów. Mniej kosztował nawet ślub Księcia Williama i Kate Middleton. Koszty organizacji tej uroczystości oszacowano bowiem na ok. 34 mln dolarów.

 

Ile wydają Polacy?

Porównując koszty organizacji ślubu i wesela z kosztami życia wydajemy znacznie więcej niż Amerykanie. Średni koszt życia w Stanach Zjednoczonych rocznie wynosi ponad 46 tys. dolarów. Średni koszt organizacji wesela oscyluje wokół kwoty na poziomie 26 tys. dolarów.

Wesele nie jest tam co prawda całonocną imprezą, a raczej poślubnym bankietem. Większość amerykańskich par inwestuje w zatrudnienie konsultanta ślubnego, jego pomoc uznawana jest za niezbędnik.

 

 

Średni miesięczny koszt życia w Polsce według statystyk wynosi ok. 4000 zł na rodzinę. Rocznie to kwota około 48 tys. zł. Mniej więcej taką właśnie sumę wydaje przeciętnie Polak na organizację ślubu i wesela. Ta kwota bardzo wzrosła w ciągu ostatniego dziesięciolecia.

Oczywiście, nadal organizowane są uroczystości za sumy mniejsze, ale jest też spora grupa zamożnych, którzy na ten cel wydają wielokrotnie więcej – stąd też wzrost średniej do 40-50 tys. zł. Polacy są mocno przywiązani do tradycji, która zakłada, że ślub i wesela to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu, dlatego celebrowane jest z odpowiednią „pompą”.

W porównaniu z mieszkańcami innych europejskich krajów, na ślub i wesele wydajemy w Polsce naprawdę dużo.

 

 

Katarzyna Gajek - Szczepanowska

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź