Jak planować ślub i wesele, kiedy członek jednej z rodzin jest poważnie chory?

Czy w obliczu ciężkiej choroby członka rodziny powinno się przełożyć własny ślub?

fotografia: Magdalena Kańska Fotografia Ślubna


Tak, jak uczymy się każdego dnia, życie jest nieprzewidywalne. Fakt, że ty – lub ktoś, kogo kochasz – bierze ślub, nie zmienia tego. Ilekroć ktoś bliski poważnie zachoruje, rodzina i przyjaciele odczuwają głęboki ból z tego powodu, ale sytuacja jest szczególnie trudna dla przyszłej panny młodej lub pana młodego.

Kiedy stajesz w obliczu tak stresującego doświadczenia, strach, że ukochana osoba może nie być obecna w najważniejszym dniu twojego życia,  tylko zwiększa ból i zmartwienie.

 


Choroba panny młodej lub pana młodego

 

Wiedzą o tym dobrze wszystkie te osoby, które doświadczyły takich wydarzeń nie tylko w kontekście swoich bliskich, ale nawet siebie samych. Co zrobić ma panna młoda, która dowiaduje się na cztery miesiące przed dniem ślubu, że ma zmiany nowotworowe wymagające poważnej operacji? Czy rozwiązaniem jest wówczas staranie się o wypełnienie chociaż w minimalnym stopniu harmonogramu ślubnego, czy należy uroczystość po prostu odwołać?

Wszystko zależy od samopoczucia danej osoby i oczywiście od opinii lekarzy. Jeżeli dana osoba czuje się dobrze, a operacja może być bez ryzyka przesunięta w czasie, oczywiście nie trzeba odwoływać ślubu, a zamiast tego poprosić o większą pomoc najbliższych albo zatrudnić koordynatorkę ślubną. Jeżeli jednak stan zdrowia na to nie pozwala, wówczas uroczystość trzeba odwołać. W końcu zdrowie jest najważniejsze.

Pocieszające jest to, że chociaż niestety takie sytuacje się zdarzają, większość par rozwiązuje swoje problemy zdrowotne i do ślubu jednak dochodzi, chociaż oczywiście w nieco późniejszym terminie. 

Kiedy słyszysz niepokojącą diagnozę, prawdopodobnie zawala się twój cały świat. Nie brakuje par, które mimo tego decydują się na wzięcie ślubu w ustalonym terminie. Paradoksalnie to miłość i związana z nią uroczystość jest tym, co dodaje im sił do walki z przeciwnościami.

Poważna choroba zmienia wiele w życiu i wiele osób poszukuje w tym czasie czegoś, co będzie świadectwem normalności, jak chociażby degustacji tortu albo wyboru kwiatów.

 

fotografia: WhiteStory.pl

 


Choroba członka rodziny a wesele


Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy poważnie chora jest osoba z najbliższego otoczenia? W tej sytuacji nic nie zastąpi szczerej rozmowy. Osoba, której stan zdrowia pogarsza się, może chcieć uczestniczyć w uroczystości, dopóki ma na to siłę.

Jeżeli choroba jest przejściowa, być może możliwa jest korekcja terminu. W przypadku bliskich, których stan zdrowia łączy się z pewnymi ograniczeniami, można zorganizować dostosowaną przestrzeń, na przykład miejsce na umieszczenie wózka inwalidzkiego. Warto pomyśleć także o pokoju do wypoczynku, jeżeli chory poczuje się zbyt zmęczony.

W przypadku kiedy stan zdrowia jest na tyle poważny, że bliski nie może wziąć udziału w uroczystości, a jednocześnie gorąco was namawia do niezmieniania swoich planów, posłuchajcie go. To w końcu on powinien mieć istotny głos w tej sprawie. Oczywiście planowanie ślubu po otrzymaniu tak druzgocącej wiadomości nie jest łatwe, dlatego dobrze jest mieć przy sobie osoby, które przejmą chociaż część obowiązków.

W przypadku bliskich w stanie terminalnym taka uroczystość może być okazją do budowania pięknych wspomnień, które pozostaną z wami na zawsze.

W momencie przechodzenia przez tak trudne doświadczenie wsparcie jest bardzo ważne. Wybierając sposób swojego postępowania, kieruj się przede wszystkim sercem.
 

fotografia: BrodiFotografia

 

 

Zobacz także:

4 SYTUACJE PODCZAS PLANOWANIA ŚLUBU, KTÓRE MOGĄ WPĘDZIĆ CIĘ W POCZUCIE WINY

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź