Jak się ubrać na ślub cywilny?

Sprawdź, jak się ubrać na swój ślub cywilny. Jaka suknia będzie idealna dla panny młodej do urzędu? Co powinien włożyć pan młody?

 

Trzeba przyznać, że śluby cywilne są zazwyczaj mniej ceremonialne niż te w kościele. Nie znaczy to jednak, że panna młoda i pan młody nie powinni wyglądać i czuć się wyjątkowo w tak ważnym dla nich dniu. Jak ubrać się na ślub cywilny? Czy na uroczystości w urzędzie naprawdę trzeba wyglądać skromniej niż na ślubie w kościele?

 

 

 

 

Jaka suknia dla panny młodej na ślub cywilny?

Wiele osób uważa, że znalezienie idealnej sukni do urzędu jest dużo trudniejsze, niż w przypadku ceremonii w kościele. Nie jest to jednak prawdą. W rzeczywistości panna młoda, która decyduje się na ślub cywilny, ma znacznie mniej ograniczeń co do koloru, fasonu i samego stylu kreacji. Może założyć zarówno „księżniczkową”, rozkloszowaną suknię, jak i skromny kostium. Wszystko zależy od tego, w czym czuje się dobrze.

 

Suknia ślubna do urzędu – w jakim kolorze? 

Przyjęło się, że w kościele nie przystoi pojawiać się w sukni, która nie jest śnieżnobiała lub ewentualnie kremowa. Inne barwy uznawane są wciąż za ekscentryczne i wbrew obyczajom. W urzędzie możemy jednak stawić się w dowolnej kreacji – zarówno tradycyjnej, jak i czerwonej, zielonej, niebieskiej, a nawet czarnej.


Najpopularniejszymi kolorami sukien na ślub cywilny są:

  • szary i srebrny – te chłodne barwy pasują zarówno do blondynek, brunetek, jak i kobiet o rudych włosach. Pięknie podkreślają zielone i błękitne oczy. Jednocześnie wyglądają elegancko i stosownie do okazji;
  • złoty – świetnie komponuje się z opaloną i oliwkową cerą. Jest ekskluzywny i elegancki. Wygląda wyjątkowo korzystnie na osobach o ciemnej oprawie oczu i o czarnych lub rudobrązowych włosach;
  • pastele – barwy takie, jak brzoskwiniowy czy jasnobłękitny są delikatne i subtelne. Pasują do osób młodych, szczególnie blondynek o jasnej cerze. Dodają dziewczęcego uroku;
  • odcienie różu – zarówno brudne róże, jak i delikatny kolor łososiowy prezentują się na pannie młodej wdzięcznie i urokliwie, wręcz odmładzająco. Pasują zarówno do opalonej, jak i bladej skóry oraz do jasnych i ciemnych włosów. Lepiej jednak nie zestawiać ich z kolorem rudym, gdyż mogą wypadać mniej korzystnie;
  • ecru – tradycyjny i subtelny wybór, który pasuje praktycznie do każdego typu urody;
  • zestawienia bieli z mocnymi kolorami – sprawiają, że suknia wygląda mniej formalnie i jest oryginalniejsza. Detale, które są np. granatowe, czerwone lub bordo mogą uwypuklić te elementy sylwetki, które chcemy podkreślić.

 

 

Można także postawić na wzory. Trzeba uważać jednak, by nie były one zbyt krzykliwe i graficzne. Na ślubach raczej unika się dużych deseni, kraty, panterki i wzorów geometrycznych (również takich, jak polka dots). Panny młode wybierają raczej drobne motywy kwiatowe, które są delikatne i pasują do okazji.

 

Suknia na ślub cywilny – jaki fason? 

Szukając sukni do urzędu, nie musimy się przejmować odkrytymi ramionami czy głębokimi wycięciami, które na ślubnej ceremonii uznane byłyby za niestosowne. Dozwolone są dekolty w kształcie litery „V”, amerykański, hiszpański, a nawet serduszko bez ramiączek. Oczywiście przesadne wydekoltowanie się zawsze będzie nieco nie na miejscu, warto więc zachować umiar.

 

Jaka suknia na ślub cywilny

 

Sukienka do ślubu cywilnego nie musi też być długa (chociaż może). W kościele przystoi wystąpić w kreacji o długości co najmniej do kolana. W urzędzie może to być nawet sukienka sięgająca do połowy uda.

 

Suknia na ślub cywilny – jaki styl?

Tutaj kluczowe są wyłącznie nasze osobiste upodobania. Suknia może być rozkloszowana lub przylegająca, zwiewna, skromna lub zdobna, bardziej lub mniej formalna. Warto dopasować ją jednak do miejsca, w którym odbywa się ślub. Nie musi to być koniecznie urząd, możemy zdecydować się również na ślub cywilny w plenerze, pałacyku lub innej wybranej przez nas lokacji.

Należy zastanowić się także, jak suknia sprawdzi się w miejscu, w którym wyprawimy przyjęcie weselne. Jeśli decydujemy się jedynie na skromny obiad, nie ma konieczności przesadnego strojenia się. Prawdopodobnie panna młoda nie będzie też miała kiedy i gdzie się przebrać przed dotarciem do restauracji. 
Jeśli urządzamy ślub na sali weselnej, warto zdecydować się na konkretną estetykę – zarówno dekoracji, jak i naszej kreacji. Wtedy wszystko będzie do siebie idealnie pasować. Jeśli przyjęcie ma być „bajkowe” i na bogato, suknia może być „księżniczkowa”, rozkloszowana i zdobna. Jeśli stawiamy na wiosenne kwiaty w dekoracji, delikatność i romantyczny wystrój, idealna będzie zwiewna, koronkowa kreacja, np. w kolorach pastelowych.

 

 Ślub cywilny – suknia ślubna

 

Co poza sukienką na ślub cywilny?

Podczas ślubu w urzędzie, panna młoda może wystąpić nie tylko w sukience, ale również w:
garsonce (kostiumie składającym się ze spódnicy i marynarki),
eleganckim kombinezonie, 
damskim garniturze,
eleganckiej bluzce i spódnicy.

Wszystko zależy od tego, jak traktujemy całe wydarzenie i jaki styl nam odpowiada. Warto uprzedzić gości, jeśli wolimy ten bardziej formalny od tego imprezowego lub „tradycyjnie” weselnego, by ubrali się stosownie.

 

Jaki strój dla pana młodego na ślub cywilny?

Strój pana młodego na ślub cywilny może być zarówno bardzo elegancki i formalny, jak i nieco bardziej swobodny. Warto pamiętać jednak, że stylem, fasonem i kolorystyką powinien być zawsze dopasowany do kreacji panny młodej. 

Jeśli uroczystość ma mieć mniej oficjalny charakter, można:

  • zrezygnować z dodatków, np. spinek, kamizelki i muszki. Wystarczy krawat;
  • wybrać jasny garnitur, np. beżowy lub błękitny, który wygląda mniej formalnie od czarnego czy granatowego;
  • urozmaicić klasyczny garnitur kolorową koszulą;
  • zdecydować się na nietypowy materiał, np. wybrać doskonały na upały i mniej oficjalny garnitur lniany;
  • pójść na ślub po prostu w eleganckich spodniach i marynarce;
  • założyć trampki do garnituru – modny w ostatnich latach trend. Panów w takiej stylizacji spotyka się często nawet na ceremonii kościelnej.


Artykuł powstał we współpracy z zaplo.pl
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź