Jak wybrać sukienkę na poprawiny dla panny młodej?

Jaki wybrać krój, jaki kolor, jaki styl? Czym się kierować przy wyborze?


 

Zazwyczaj wybór sukni ślubnej skupia na sobie niemal całą naszą uwagę, natomiast kreację na poprawiny traktujemy po macoszemu. Tymczasem sukienka na kolejny dzień świętowania również powinna przyciągać spojrzenia i sprawiać, że będziemy się czuły pięknie. Jak ją wybrać? Jakimi regułami się kierować? A może nie ma reguł?

 

Sukienka na poprawiny: czym się różni od sukni ślubnej?

 

Różnica między suknią ślubną a tą na następny dzień jest podobna, jak między weselem a samymi poprawinami. Ślub i następujące bezpośrednio po nim przyjęcie to z reguły wydarzenia niezwykle uroczyste, bardzo oficjalne i kierujące się sztywnymi zasadami. Najczęściej zapraszamy na nie wszystkie bliskie nam osoby, a niekiedy również i te dalsze. Wszystko przygotowujemy już na wiele miesięcy przedtem. Nic więc dziwnego, że kreacja ślubna bardzo często jest wisienką na torcie całego zamieszania – wybieramy suknie drogie, ale piękne, strojne i idealnie dopasowane do nas oraz do charakteru przyjęcia.

 

Ile kosztuje wesele? Od czego zależą koszta? Czy można je zmniejszyć? 

 

Tradycyjne poprawiny to niejako przedłużenie wesela, odbywające się następnego dnia. Nie mają jednak części oficjalnej, a sama zabawa jest dużo bardziej swobodna. Z reguły też odbywa się w znacznie węższym gronie. Przyjęło się, że sukienka na poprawiny powinna być nieco skromniejsza, ale i wygodniejsza od tej ślubnej. Nie powinna jednak sprawić, że panna młoda zginie w tłumie – nadal jest przecież jedną z dwóch najważniejszych osób na przyjęciu, dlatego warto, aby przyciągała spojrzenia. 

Poprawiny są opcjonalną imprezą – niektórzy w ogóle ich nie wyprawiają, inni traktują ich formułę bardzo lekko. Podobnie jest z kreacją panny młodej. Zwyczajowo jest to biała lub pastelowa elegancka sukienka do kolan, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić na zupełnie inną stylizację.

 

 sukienka na poprawiny dla panny młodej

 

 

Jak wybrać sukienkę na poprawiny?

 

Wybierając sukienkę na poprawiny, nie musimy stosować się do żadnych szczególnych sztywnych zasad. Czym więc się kierować?

 

Jaki kolor sukienki na poprawiny?

 

Nie ma reguł mówiących o wymaganym kroju czy kolorze sukienki. Może to być biel, podobnie jak w dniu ślubu, ale świetnie sprawdzą się również odcienie beżu czy ecru, pastele (róż, błękit), złoto lub srebro, a nawet bardziej jaskrawe kolory. Warto rozważyć, czy nie będziemy czuć się swobodniej w sukience o mocnej barwie albo ze wzorem – ewentualnie poplamienia będą mniej widoczne, łatwiej też ukryć mankamenty figury. Z drugiej strony, biel jest zarezerwowana dla panny młodej, więc wybór tego koloru sprawi, że nadal będziemy się wyróżniać na tle gości.

 

Sukienka na poprawiny – jaki materiał?

 

Sukienka na poprawiny może (i powinna) być swobodniejsza oraz wygodniejsza od ślubnej. Zrezygnujmy więc ze sztywnych gorsetów i mnogości halek na rzecz oddychających, zwiewnych materiałów, w których będziemy czuć się lekko i nie spocimy się zanadto. Dobrze też, aby kreacja była wykonana z niegniotącej się tkaniny.

 

Jaki krój sukienki na poprawiny?

 

Również krój zależy w dużej mierze od naszej fanaberii. Przyjęło się, że poprawinowa kreacja jest krótsza od ślubnej, ale nie jest to żelazną zasadą. Możemy zdecydować się na klasyczną „małą białą” albo uroczą princesskę, możemy też postawić na swobodniejszy strój w stylu boho lub nieco ekstrawagancką kreację, na przykład garnitur. Z pewnością warto wybierać stylowe kroje, a unikać chociażby głębokiego wcięcia w dekolcie czy gołych pleców albo sukienki ledwo zakrywającej pośladki. Mimo że poprawiny to mniej oficjalna impreza od wesela, nadal formalnie jest to przyjęcie i nasz strój powinien być gustowny.

 

Jak zaoszczędzić na dekoracjach weselnych, słodkim stole czy fotografiach – na których elementach wesela i poprawin warto oszczędzać a na których nie?

 

 

Charakter poprawin, a wybór sukienki

 

Jeśli chodzi o stylistykę kreacji, najprostszym i najpewniejszym rozwiązaniem jest dostosowanie wyboru sukienki do charakteru poprawin. Jeśli będzie to impreza odbywająca się na weselnej sali, z towarzyszeniem zespołu, również i nasz ubiór powinien być odświętny. Może to być długa suknia (ale np. o nieco prostszym kroju niż ślubna) albo bardzo elegancka sukienka, ale sięgająca jedynie do kolan. Dużą rolę odgrywają też dodatki – nawet najprostsza forma będzie wyglądała uroczyście, gdy ożywimy ją efektowną fryzurą czy piękną, przyciągającą wzrok biżuterią.

Jeśli poprawiny będą mieć mniej oficjalny charakter, podkreśl to strojem. Na garden party czy poprawinowego grilla możesz włożyć długą suknię w kwiaty albo zwiewną, lekką i dziewczęcą sukienkę w stylu boho. Żeby wyglądać stylowo i oryginalnie, dopasuj do tej kreacji letni kapelusz. Możesz sobie również pozwolić na włożenie płaskiego obuwia, np. sandałków. Do takiej stylizacji sprawdzą się rustykalne fryzury jak delikatnie pofalowane rozpuszczone włosy, kok w stylu „artystyczny nieład” albo proste zaplatańce.

A może poprawiny będą mieć formę domówki lub odbędą się w klubie? Wówczas możesz skusić się na bardziej wieczorowy, a nawet nieco imprezowy look.

Ważne też, aby kreacje pary młodej były ze sobą spójne. Nie musicie być dopasowani kolorystycznie czy wkładać strojów z podobnych tkanin, nie możecie jednak wyglądać, jakby każde urwało się z innej bajki. Wspólnie wybierzcie charakter waszych stylizacji, tak aby wyglądać pięknie i odświętnie, ale jednocześnie czuć się nieskrępowanie. W końcu poprawiny to czas na swobodną zabawę, gdy już nie musicie się martwić, czy wszystko się uda.

 

Jak wybrać sukienkę na poprawiny


 
Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z vivus.pl

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź