Jak wybrać weselnego DJ'a?

Część z planujących ślub i wesele par rezygnuje z zespołu muzycznego, decydując się na usługi DJ’a. Plusów takiego wyboru jest kilka.

fotografia: Malachite Meadow

 

DJ na wesele

 

Oprócz niższego kosztu: opłacamy pracę i wyżywienie jednej osoby, dochodzą kwestie artystyczne: lubimy bawić się przy znanych utworach w ich oryginalnym wykonaniu.

Wynajmując DJ’a mamy pewność, że uchronimy uszy naszych gości przed ewentualnymi wpadkami wokalisty czy muzyków.

Wydawałoby się, że muzykę puszczać może każdy- wystarczy zestaw płyt i sprzęt. Nic bardziej mylnego, to miejsce również powinno być obsadzone osobą nieprzypadkową.

Czym się kierować wybierając DJ’a, który ma poprowadzić wasze wesele?

Jakie warunki powinien spełniać? O co pytać podczas spotkania "rekrutacyjnego"? Jest kilka podstawowych zasad, które mogą w tym pomóc.

 

fotografia: WhiteStory.pl

 

 

Szukanie dobrego DJ’a zacznijcie przynajmniej pół roku przed weselem, a gdy przyjęcie ma się odbyć w gorącym dla branży terminie (od maja do września), nawet 12 miesięcy wcześniej.
Poszukiwania rozpocznijcie od przejrzenia baz firm dostępnych w internecie.

Jak zwykle jednak warto posiłkować się “pocztą pantoflową”, bo opinie o dobrym/kiepskim DJ’u rozchodzą się błyskawicznie i nie sposób nie zawierzyć tym opiniom. Zawężając obszar poszukiwań do okolicy, z listy weselnych zobowiązań odpada wam kwestia i koszt dojazdu osoby na miejsce przyjęcia.

Warto umówić się na rozmowę z 2-3 specjalistami, którzy najbardziej spodobali się podczas wstępnego “researchu”.

W jej trakcie powinniście zadać kilka podstawowych pytań i sprawdzić, czy znajdujecie wspólny język i czujecie (trudną do zwerbalizowania, ale nie do przeoczenia) “nić porozumienia”. To ważne, od charakteru i sposobu bycia tego człowieka zależeć będzie w dużej części powodzenie waszego wesela. 

 

 

fotografia: Grzegorz Ciepiel

 

 

O co pytać dj'a przed wynajęciem?

 

Oczywiście o cenę. Koszt wynajęcia DJ’a to średnio kwota od kilkuset do 1000/2000 złotych. Jeżeli jego funkcja rozrasta się również do wodzireja, który przeprowadzi zabawy, oczepiny, animację gości - liczyć się trzeba z wyższą kwotą (ok. 3000 zł).

O program artystyczny. To jedna z ważniejszych kwestii. Doprecyzujcie repertuar, jaki chcielibyście usłyszeć na weselu. Weźcie pod uwagę wiek i status gości.

Dobry DJ wie, jak rozbawić “różną” publiczność - pozwólcie mu przedstawić swój scenariusz imprezy, być może będzie zbieżny z waszymi gustami. Gdy jego wizja nie do końca wam odpowiada, profesjonalista powinien być elastyczny i dopasować się do waszych wymagań. Jeżeli DJ ma pełnić rolę wodzireja, przedyskutujcie z nim kwestię doboru konkursów, tu rozmowa powinna wyglądać podobnie, jak w przypadku kapeli. Ustalcie również sprawę ubioru, unikniecie być może rozczarowania, jakim byłoby pojawienie się na waszym eleganckim weselu DJ’a w dżinsach i spranym podkoszulku.

O sprzęt, na którym gra. Czy są to profesjonalne, porządne urządzenia? Czy jest sprzęt zapasowy w razie awarii? Czy oferuje światła, parę, wideoprojektor, dodatkowe atrakcje?

O doświadczenie i referencje. Trudno żeby DJ puszczał wam podczas spotkania wstępnego utwory z płyt czy mp3 - one zawsze brzmią tak samo. Najlepszym sposobem na zorientowanie się w profesjonalizmie osoby są opinie byłych klientów (poproście o numery telefonów lub maile) i nagrania z przeprowadzonych wesel. Warto przewertować też fora internetowe w poszukiwaniu opinii na temat potencjalnego kandydata.

O sprawy logistyczne: dojazd, wyżywienie, ilość godzin pracy, opłata za dodatkowy czas.

O umowę. Pamiętajcie o ujęciu wszystkich ustaleń i zapisaniu ich w formie pisemnej umowy. Zaufanie jest w cenie, ale bardziej liczyć się powinien wasz spokój i pewność - stresu przed ślubem jest i tak wystarczająco wiele.

 

fotografia: ritualsfoto

 

 

Pamiętajcie poinformować waszego DJ’a również o kwestiach takich jak:

 

Adres i wielkość sali, w której odbędzie się impreza.

Liczba gości, szacunkowa ilość weselników z poszczególnych grup wiekowych.

Podajcie mu listę utworów, jakie muszą zabrzmieć na weselu.

Określcie oprawę najważniejszych momentów przyjęcia: podziękowań, oczepin, pierwszego tańca.

Zostawcie kontakt do siebie, do managera sali weselnej, ewentualnie również do świadka czy osoby, która pomagać wam będzie w organizacji imprezy (być może DJ będzie chciał przygotować dla was jakąś niespodziankę?).

 

fotografia: Paweł Traczyk FOTOGRAFIA ŚLUBNA

 

 

zobacz także:

8 BŁĘDÓW, KTÓRE POPEŁNIAMY PLANUJĄC MUZYKĘ NA WESELE

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź