Jak zaplanować perfekcyjne zdjęcia ślubne ?

Określenie, jakie zdjęcia mają dla Was największe znaczenie, jest kluczem do Waszego zadowolenia z efektów pracy fotografa.

 

fotografia: LoveStory Wedding

 

Fotografie ślubne, idealnie oddające emocje, charakter i klimat tego wyjątkowego dnia to marzenie większości par.

Sesja powinna odzwierciedlać upodobania, temperamenty i unikalną relację, łączącą parę. Dobry fotograf nigdy nie tworzy sesji „na jedno kopyto” i zawsze przed swoją pracą przeprowadza dokładny wywiad z narzeczonymi, by poznać ich oczekiwania, preferencje, marzenia oraz na ile są spontaniczni i otwarci na nietypowe ujęcia.

Pamiętajcie, że te zdjęcia zostaną z Wami do końca życia, więc dobrze wybierzcie fotografa, by były one po prostu wyjątkowe. 

 

 

Fotograf na ślub i wesele

 


Określ jego styl

 

Wybierz fotografa, którego styl pasuje do Waszej wizji. Fotografowie reprezentują różne style, najłatwiej będzie można to ocenić oglądając portfolia.

Są tacy, którzy preferują styl reportażu, gdzie Wasz ślub widziany będzie z pozycji obserwatora.

Fotografowie stawiający na styl „klasyczny” uchwycą Wasz ślub w sposób standardowy, czyli en face.

Jeśli wybierzecie fotografa, który nie boi się eksperymentować i śmiało podąża za najnowszymi trendami, możecie liczyć na wiele emocji i zaskakujących sytuacji zarówno podczas sesji jak i przy oglądaniu zdjęć.

Dokładnie przeanalizujcie portfolia różnych fotografów i zdecydujcie się na tego, którego zdjęcia do Was przemawiają.

 

Tu znajdziesz fotografów ślubnych 

 

fotografia: LoveStory Wedding

 

 

Zarezerwuj z wyprzedzeniem, ale nie panikuj 

 

Nie od dziś wiadomo, że dobry fachowiec ma najlepsze terminy zarezerwowane, co najmniej rok do przodu. Nie dajmy się jednak z tym zwariować, bo naprawdę jest w czym wybierać.

Decydując się na fotografa z polecenia, sami siebie ograniczacie do wyboru.

Celem jest znalezienie odpowiedniego dla Was podwykonawcy, a nie "załatwienie"  tematu, aby go odhaczyć.

 

fotografia: Paweł Nożyński

 

Wielu fotografów każdego roku wykonuje kilkadziesiąt reportaży ślubnych, oprócz tego wielu z nich pracuje w tygodniu pracując dla firm, prasy, dlatego pytajcie o ilość wesel jakie ma do obrobienia konkretny usługodawca, to z trzech powodów:

-  jeżeli Wasza uroczystość będzie 49 fotografowanym przyjęciem w danym roku,  może się zdarzyć, że zmęczenie weźmie górę nad jakością, a Wasze zdjęcia będą po prostu zrobione... 

- nie dajcie sobie wmówić, że każde zdjęcie jest "sztuką, czy artystycznym dziełem", bo sztukę można zobaczyć w galeriach i muzeach, a Wy chcecie być zadowoleni z tego za co płacicie, czyli dobrze wykonany reportaż ślubny, do którego można będzie z przyjemnością wracać po latach 

- rutyniarze nie wkładają energii w nowe kreatywne pomysły, bo opierają się od wielu lat na poleceniach, zatem "po co się starać skoro mam nazwisko w branży które mnie niesie, a zlecenia wpadają, obojętnie co zrobię" 

Dobrym sposobem na znalezienie fotografa jest po prostu szukanie go w internecie. Fotograf jest usługodawcą, który ma rzetelnie wykonać zlecenie jakie od Was dostał.

Pamiętajcie, że dobra usługa kosztuje, ale nie cena powinna decydować o wyborze, a realnie Wasze potrzeby.

W Polsce jest ponad 5000 fotografów świadczących usługi dla par młodych, co najmniej kilkuset z nich robi to co najmniej dobrze, profesjonalnie, także jak nie jeden to drugi, nie popadajcie w rozpacz z powodu braku wolnego terminu konkretnego fotografa, bo na pewno znajdziecie innych równie dobrych, może nawet lepszych.

Wielu fotografów zawyża ceny swoich usług, w stosunku do prezentowanej przez siebie jakości i realnych umiejętności. Podwyższając cenę, fotograf liczy na większy zarobek i "przyciąganie klienteli" z większym budżetem, dlatego wybierajcie mądrze, uważajcie na umowy na targach i polecenia.  Pewni fotografowie są intensywnie promowani przez konsultantów ślubnych, dlaczego? ponieważ nastawione wyłącznie na zysk agencje ślubne, zarabiają na wysokiej prowizji od fotografa którego poleciły, nie dajecie się na to nabrać, w tym wypadku nie chodzi o jakość, a głównie o zysk.

Cena dobrze wykonanego reportażu zaczyna się od kwoty około 2500 zł, górna rozsądna granica to około 6000 zł - 8000 zł.  Płacenie 10 000 zł czy 12 000 zł za reportaż jest tym samym co płacenie za suknię ślubną 50 000 zł, tu nie chodzi już o jakość, ale o "prestiż" uznaniowy, z drugiej strony jak kogoś stać, to czemu nie ;)

To, że ktoś robi zdjęcia 15 lat nie musi oznaczać, że jest świetny, bo ma wieloletnie doświadczenie. Wiele lat pracy za sobą może oznaczać również małą kreatywność i rutynę, czy zmęczenie, może oznaczać także skupienie na własnej osobie tak bardzo, że czasami staje się ona główną postacią na ślubie, " taki artysta z przerośniętym ego".  Dodatkową sprawą jest to, że nie wszyscy się edukują i rozwijają, co oznacza, że poziom niektórych "doświadczonych" fotografów, nie różni się od stylu jaki prezentowali 10 - 15 lat temu. 

Pamiętajcie fotograf ślubny żyje z robienia zdjęć i na tym zarabia. Robiąc zdjęcia w tych samych miejscach od wielu lat, fotograf może być tym po prostu znudzony swoją pracą (miejsca gdzie odbywają się wesela: sale weselne, dworki, pałace, gospody czy hotele). 

Także  z tym wyborem - bez paniki :)

 

fotografia: BedurWeddings

 

 

Sprawdź w działaniu

 

Jeśli zdecydowaliście się wcześniej na sesję narzeczeńską, warto, by tę ślubną wykonał ten sam fotograf (jeśli byliście zadowoleni z efektów jego pracy).

Znacie się już wzajemnie i wiecie czego się po sobie spodziewać.

Pierwsze lody przed obiektywem zostały przełamane, dzięki czemu na sesji ślubnej możecie poczuć się swobodnie i dać się ponieść fantazji.

 

fotografia: WhiteStory.pl

 

 

Fotograf się nie rozdwoi

 

Fotograf może być tylko w jednym miejscu na raz. Jeśli planujecie duże wesele, ciężko będzie mu uchwycić wszystkie najciekawsze momenty.

Oczywiście nie musicie decydować się na dwóch fotografów. Dobry fotograf będzie miał po prostu swojego asystenta.

 

fotografia: BrodiFotografia

 

 

Powiedz coś o rodzinie

 

Uprzedźcie fotografa o ciotce, która nienawidzi zdjęć, o osobach będących po rozwodzie, ale decydujących się przyjść razem i o wszelkich innych delikatnych kwestiach, które mogą wpłynąć na racę fotografa.

 

fotografia: Adam Ludwik Photography

 

 

Określ priorytety

 

Czy jesteście najbardziej nastawieni na zabawne zdjęcia z wesela, sentymentalne ujęcia rodzinne, które można później oprawić w ramkę i podarować najbliższym czy może Wasze artystyczne fotografie w jakiejś oryginalnej scenerii?

Określenie, jakie zdjęcia mają dla Was największe znaczenie, jest kluczem do Waszego zadowolenia z efektów pracy fotografa.  

 

fotografia: FOTOTIKKA

 

 

 

Zobacz sesje i reportaże

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź