Jak zorganizować ślub marzeń i nie zbankrutować

Oto 9 cennych wskazówek dotyczących organizacji własnego ślubu i wesela, jak rozsądnie dysponować ślubnym budżetem i jak nie dać się naciągać na czyhające pułapki.

 

Ten artykuł powstał na prośbę wielu z Was. Natalia Paszkiewicz z Beautifulday zebrała cene wskazówki dotyczące organizacji ślubu i wesela.

Jak zacząć? Jak nie zginąć w gąszczu pomysłów i inspiracji? No i najważniejsze jak nie zbankrutować?

 

Oto 9 kroków do Waszego idealnego ślubu:

 

źródło: adornmentflowers.blogspot.com

 

1. Budżet weselny

Najważniejszy i jednocześnie najtrudniejszy element organizacji wesela. Dla wielu z nas sama myśl o finansach okazuje się być przytłaczająca, tym bardziej, gdy nasze fundusze są ograniczone.

Dziś doradzimy Wam jak zorganizować przyjęcie pod kątem budżetu oraz  na co zwrócić uwagę przy jego tworzeniu tak, aby uniknąć niespodziewanych wydatków. Podpowiemy również jak kształtują się ceny za poszczególne usługi, oraz które wydatki można pominąć aby zaoszczędzić, a co zawsze powinno znaleźć się w Waszym ślubnym zestawieniu. 

 

8 UKRYTYCH KOSZTÓW, KTÓRE MUSISZ WLICZYĆ DO ŚLUBNEGO BUDŻETU!

 

źródło: weddingeventz/com

 

2. Miejsce weselne

To niekwestionowany lider w świecie weselnych wydatków. Cena „za talerzyk” waha się od 100 do 400 zł i uzależniona jest od popularności i prestiżu miejsca, ilości serwowanych dań oraz zakresu wybranego pakietu.

W pierwszej kolejności wybierzcie miejsce na mapie, a następnie typ obiektu, w którym chcielibyście urządzić wesele (dworek, zamek, karczm, namiot, etc.). W ten sposób łatwiej będzie Wam dokonać dobrego wyboru oraz porównać ceny.

Co ważne, zwróćcie uwagę na to, co oferuje Wam dane miejsce w ramach pakietu. Czy cena od osoby obejmuje jedynie menu serwowane i zimny/ciepły bufet, czy uwzględnia również dodatkowe ciepłe dania serwowane do stołów, napoje, powitanie lampką szampana, słodki stół, tort weselny czy chociażby apartament dla nowożeńców, a także czy miejsce weselne dolicza opłatę serwisową.

Jeśli obiekt z Waszych marzeń wydaje się wykraczać poza Wasze ramy finansowe, rozważcie organizacje wesela w piątek, czy niedzielę, bądź poza ścisłym sezonem. To rozwiązanie idealnie sprawdza się przy datach sąsiadujących z dniem wolnym od pracy i może zaoszczędzić sporą sumę w budżecie.

Co ważne – nie oszczędzajmy na jakości jedzenia. Doświadczenia kulinarne to jedna z tych rzeczy, które buduje obraz przyjęcia i jest najczęściej komentowana przez gości weselnych. 

 

60 PYTAŃ, KTÓRE MUSISZ ZADAĆ, ZANIM WYNAJMIESZ SALĘ

 

źródło: jessandnatestudios.com

 

3. Alkohol

W naszej firmie co do zasady kalkulujemy 0,5 litra wódki oraz butelkę wina na parę. Warto jednak pamiętać, że gdy oferujecie dodatkowo open bar czy bar z kolorowymi alkoholami, szacunki te można obniżyć.

W kwestii budżetowania alkoholi zazwyczaj mamy do wyboru dwie opcje: zakup własnego alkoholu (który często wiąże się z opłatą tzw. „korkowego”), bądź skorzystanie z napoi proponowanych nam przez lokal. Co opłaci się bardziej? To zależy przede wszystkim od wysokości opłaty korkowej, która potrafi wynosić od 0 do 50 zł, a także marki preferowanego przez Was alkoholu. Kalkulacja jest dość prosta.

Pamiętajmy jednak, że opłata korkowa obejmuje wszystkie rodzaje alkoholi, tak więc zostanie również naliczona w stosunku do wina, czy trunków kolorowych. Co więcej, nie zapomnijcie upewnić się, że opłata została naliczona tylko co do otwartych butelek. Ponadto, jeśli zdecydujecie się na zakup własnego alkoholu, pomyślcie o udaniu się w tym celu do hipermarketu, bądź dyskontu. 

 

ALKOHOL NA WESELNYM STOLE

 

źrodło: pinterest.com / styleunveiled.com

 

4. Kwiaty i dekoracje

Dekoracje stanowią jedną z najbardziej elastycznych kategorii budżetu. W pierwszej kolejności warto więc zastanowić się jak bardzo są dla nas ważne. W zależności od tego czy planujemy wesele rustykalne, gdzie dekoracje kwiatowe stanowić będą pojedyncze stokrotki umieszczone w butelkach, czy też marzymy o luksusowym weselu z pokaźnymi kompozycjami wypełnionymi storczykami, budżet kwiatowy może sięgać dziesiątek tysięcy złotych.

Warto więc zastanowić się jak ważne są dla nas dekoracje. Nakreślając budżet, nie zapominajmy przy tym, że dekoracje to nie tylko ozdoby stołowe, ale także elementy zdobnicze ceremonii zaślubin, butonierki, bukiety dla Panny Młodej oraz druhen, wianki, płatki róż, dekoracje samochodu, tablicy z rozkładem stołów, słodkiego bufetu, a także dywany, krzesła, zastawa oraz oświetlenie takie jak świece, ale i coraz popularniejsze dekorowanie światłem.

Dobra rada, jeśli szukacie oszczędności wybierajcie kwiaty sezonowe. Peonie na sierpniowym weselu mogą zrujnować każdy budżet.

 

JAK ZAOSZCZĘDZIĆ NA KWIATOWYCH DEKORACJACH ŚLUBNYCH?

 

źródło: brides.com / pinterest.com

 

5. Papeteria

Niektórzy ją kochają, wiedząc, że zaproszenia weselne nasze ciocie przechowywać będą w czeluściach komody do końca życia, dla innych zaproszenie to informacyjny kawałek papieru, który zaraz po weselu ląduje w koszu. Oceńcie więc jak bardzo ważny jest dla Was ten element budżetu.

Z naszej perspektywy z pewnością nie warto go, gdyż niemal nic nie buduje tak silnie motywu przewodniego wesela jak złocone zaproszenia, geometryczne winietki czy eleganckie menu i plan przyjęcia. I choć wiemy, że sporą część elementów papeterii można ominąć, nie zapominajmy, iż spełnia ona również istotną funkcję informacyjną podczas przyjęcia, a to zadecydować może o komforcie oraz  zadowoleniu Waszych gości.

Ten komu regularnie zdarza się przegapić nocny barszczyk, czy też przemowy weselne, wie, jak miło jest wiedzieć co, jak i kiedy.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY! - o zaproszeniach

 

źródło: modwedding.com


6. Stroje 

Jakkolwiek Pan Młody jest nierzadko w stanie iść na pewne ustępstwa budżetowe i zrezygnować z garnituru szytego na miarę, Panie w zakresie sukni ślubnych, co do zasady, prezentują dwa podejścia. Albo widzą suknię jako tą jedyną, wymarzoną i niepowtarzalną kreację, w której muszą olśnić wszystkich gości, albo uważają, że w zasadzie suknie zakłada się tylko raz, więc po co wydawać na nią majątek.

Jeśli należysz do tego pierwszego (notabene przeważającego) grona, a Wasz budżet jest ograniczony, postaraj się znaleźć rozwiązanie, które wypośrodkuje Wasze oczekiwania. My nasze Pary gorąco zachęcamy do poszukiwania sukni w salonach polskich projektantów, gdzie kreacje są przystępne cenowo, a niejednokrotnie równie olśniewające jak suknie od izraelskich projektantów.

Warto również rozejrzeć się za sukniami używanymi (w końcu noszone były tylko przez chwilę), a także butikami outletowymi, które zbierają suknie z końcówek kolekcji, modele wybiegowe oraz perełki z prywatnych zbiorów.
 

Do kosztów stroju nie zapomnijmy doliczyć biżuterii, bielizny i obuwia, a w przypadku Panów koszuli, spinek oraz galanterii. Do tego dołóżcie obrączki, których nigdy nie możne zabraknąć w Waszym zestawieniu.

 

8 UKRYTYCH KOSZTÓW, KTÓRE MUSISZ WLICZYĆ DO ŚLUBNEGO BUDŻETU!

 

źródło: pinterest.com / janafromalabama.com

 

7. Muzyka

Tańszy będzie DJ, droższy zespół weselny. Ceny są tak różne, jak różne są gusta i preferencje muzyczne, czy repertuar i wokalne umiejętności wykonawców. Muzyka jest na pewno płaszczyzną, gdzie można zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy. Więc o ile granie na żywo nie jest dla Was priorytetem, a sami świetnie bawicie się przy popowych kawałkach – DJ będzie rozwiązaniem idealnym.

Ponadto, zastanówcie się czy potrzebujecie profesjonalnych muzyków akompaniujących ceremonii ślubnej. Kwartet smyczkowy czy harfistka może niespodziewanie uszczuplić Wasz budżet.

 

8 BŁĘDÓW, KTÓRE POPEŁNIAMY PLANUJĄC MUZYKĘ NA WESELE

 

źródło: momo-cs.eu

 

8. Fotografia i Video

Fotograf – w naszym odczuciu nigdy nie należy na nim nadmiernie oszczędzać. Oczywiście zatrudnianie międzynarodowych fachowców nie stanowi absolutnego must-have każdej imprezy, niemniej zdjęcia, to bez wątpienia pamiątka, do której będziecie najczęściej wracać. Poza tym, skoro wydajemy majątek na stroje, makijaż i dekoracje, grzechem byłoby nie uwiecznić tego na zdjęciach.

Nasza rada: poszukując idealnego fotografa w pierwszej kolejności wybierzcie styl fotografii, który podoba się Wam najbardziej. Dopiero potem porównujcie pakiety cenowe. Na co zwrócić uwagę? Na ilość obrobionych zdjęć, czas pracy, opłatę za dodatkowe godziny oraz termin realizacji. 

W kwestii video zdania są podzielone. Jedni twierdzą, że nic nie odda tak klimatu i emocji towarzyszących Wam w tym dniu jak film ślubny, inni drżą na samą myśl o kilkugodzinnym seansie przed telewizorem z babcią i ciocią. Z naszego doświadczenia wiemy, że pary coraz częściej rezygnują z usług kamerzysty weselnego.

Jednak, z naszej znajomości branży wynika również, że w dzisiejszych czasach teledyski oraz filmy ślubne niczym nie odstają od hollywoodzkich produkcji, zapierając dech w piersiach i oszałamiając niepowtarzalnym ładunkiem emocji i piękna.

 

JAK ZAPLANOWAĆ PERFEKCYJNE ZDJĘCIA ŚLUBNE ?

 

źródło: blog.posterjack.ca

 

9. Inne wydatki

Pozostałe wydatki które musimy uwzględnić w budżecie to koszt ceremonii, tj. opłata kościelna oraz nauki w przypadku ślubu konkordatowego, a w przypadku ślubu cywilnego w plenerze – ustawowa opłata urzędowa w wysokości 1000 zł. Pamiętajmy także, że miejsca weselne niejednokrotnie nalicza świadczenia za udostępnienie miejsca na ceremonię, które wynosić mogą nawet 6000 zł. Do tego doliczmy opłaty urzędowe. Pamiętajmy także o kosztach transportu Młodej Pary i gości, upominkach dla rodziców, świadków i gości, a także wydatkach w zakresie ewentualnych noclegów i poprawin. 

Niezależnie od tego, co postanowicie uwzględnić w waszym zestawieniu, w każdym przypadku, budżet weselny powinien stanowić punkt wyjścia dla Waszych przygotowań ślubnych i być pierwszą rzeczą, która wspólnie zaplanujecie.

Pamiętajcie również, że nie da się zadowolić wszystkich, w tym wyjątkowym dniu chodzi przede wszystkim o Waszą miłość i szczęście. Niezależnie więc od dokonanych wyborów cieszcie się Waszym weselem, tak aby to Wasze uczucie i uśmiech były przedmiotem rozmów na weselnym parkiecie. Powodzenia!

 

6 ZBĘDNYCH WYDATKÓW PRZY ORGANIZACJI WESELA

 

źródło: weddingparty.com

Natalia Paszkiewicz  Beautifulday

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź