Jak zorganizować ślub za granicą?

Jak zaplanować ślub za granicą, który niewątpliwie jest dla wielu spełnieniem marzenia o niesamowitym Dniu Ślubu? Sprawdź u nas!

fotografia: LMFOTO.PL

 

Każda para marzy o tym aby jej wyjątkowy dzień odbył się w nietuzinkowej scenerii, w niecodziennym miejscu, aby był niezapomnianym wydarzeniem.

Dlatego też coraz więcej par decyduje się naślub za granicą, który niewątpliwie jest dla wielu spełnieniem marzenia o niesamowitym Dniu Ślubu.

 

fotografia: M.M. Rudiak Fotografia

 

 

 

Jak zorganizować polski ślub za granicą?

 

Miejsce na ceremonię zależy głównie od budżetu przeznaczonego na ten cel i jak się często okazuje koszt takiego ślubu może być mniejszy niż zorganizowanie wesela w kraju.

Pomysł jest do zrealizowania, niemniej jednak należy pamiętać, iż organizacja takiej uroczystości wymaga czasu na załatwienie formalności w kraju, zorganizowanie terminu wesela za granicą, zarezerwowanie urlopów, biletów na samolot czy autokar, noclegu....

Coraz więcej firm oraz biur podróży na polskim rynku oferuje pomoc w kompleksowym zorganizowaniu wszelkich formalności związanych zarówno ze ślubem cywilnym jak i kościelnym poza granicami Polski.

 

fotografia: M.M. Rudiak Fotografia

 

 

Ślub Cywilny za granicą 

 

Miejsce ślubu cywilnego to pole do popisu dla Pary Młodej, można go zorganizować praktycznie wszędzie, gdzie tylko sobie wymarzycie.

Organizacje takiego ślubu powinniście zacząć od wyboru miejsca waszych marzeń, ilości osób, które miałyby jechać z Wami – czy to będą tylko świadkowie, czy chcecie zabrać ze sobą kilkoro gości, określeniu na jak długo chcecie wyjechać, czy ma być to tylko weekend, czy może jednak po uroczystości zdecydujecie się na podróż poślubną.

 

 fotografia: WhiteStory.pl

 

 

Dokumenty do ślubu za granicą 

 

Dokumenty niezbędne do zawarcia ślubu cywilnego  obejmują: ważny paszport lub dowód osobisty, odpis aktu urodzenia, zaświadczenie o braku prawnych przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa za granicą (ważne, aby taki dokumenty zawierał: imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania, obywatelstwo, stan cywilny) a także jeśli któreś z Was pozostawało w związku małżeńskim, dokument mówiący o ustaniu lub unieważnieniu małżeństwa.

Najlepiej jednak zawsze skontaktować się z odpowiednią placówką MSZ, konsulatem czy ambasadą, która udzieli Wam niezbędnych informacji na temat formalności oraz czy w danym czasie są dostępne terminy ślubów. Placówka dyplomatyczna udzieli Wam także informacji odnośnie tego na co powinniście zwrócić uwagę, aby po zawarciu ślubu dokument, który otrzymacie był ważny w Polsce.

Po zawarciu małżeństwa powinniście otrzymać wpis poświadczający w aktach, a te albo zostaną dostarczone do kraju automatycznie albo sami będziecie musieli dopilnować złożenia dokumentów we właściwym urzędzie stanu cywilnego.

Dodatkowo powinniście upewnić się czy w danym kraju należy wcześniej wystąpić np. o wizę, czy też powinno się w odpowiednim czasie przed wyjazdem zaszczepić się.

 

fotografia: LMFOTO.PL

 

 

Ślub kościelny za granicą 

 

Ślub kościelny jest również możliwy do zorganizowania, a przygotowania do niego wyglądają podobnie do tego, który miałby się odbyć w Polsce.

Należy odbyć spotkania w ramach kursu przedmałżeńskiego jak i w poradni przedmałżeńskiej, muszą się także odbyć zapowiedzi. Niemniej jednak ważnym jest, aby przygotowanie formalności załatwić odpowiednio wcześniej, z tego względu, ze dokumenty muszą odpowiednio wcześnie dotrzeć do wybranego przez Was kościoła.

Proboszcz parafii w Polsce wystawi dokument – tzw. delegację lub licencję (dokument ten wystawiany jest na podstawie dostarczonych przez Was dokumentów takich jak przy ślubie kościelnym w Polsce), który będzie określał w jakiej parafii za granicą może się odbyć Wasz sakrament małżeństwa. Dokument taki powinno się przetłumaczyć na język angielski lub na język kraju, w którym odbędzie się ceremonia. Niektórzy księża wystawiony dokument sami wysyłają do wybranej przez Was parafii, zawsze jednak warto się o to dopytać.

Proboszcz parafii, w której będzie miała miejsce uroczystość ślubna, musi wyrazić na to zgodę i wyznaczyć termin. Natomiast potem prześle świadectwo ślubu do parafii z której wcześniej otrzymał dokumenty.

Należy skontaktować się z kościołem, księdzem z wybranego przez Was miejsca, aby zorientować się jaki jest termin dosyłania dokumentów przed dniem zawarcia małżeństwa. Dużym ułatwieniem jest tutaj na pewno kontakt z Polskim MSZ, który wskaże nam polskiego księdza przebywającego w wybranym przez nas kraju, a ten pomoże Wam załatwić wszystkie niezbędne formalności a przede wszystkim zarezerwuje termin ślubu.

Jeśli oprócz ślubu planujecie  zorganizować wesele za granicą powinniście dużo wcześniej zająć się organizacją miejsca wesela, noclegów, albo zastanowić się nad wsparciem lokalnego wedding plannera, który zna lokalny rynek i spełni Wasze oczekiwania.

 

Jeśli chcecie zaryzykować i samodzielnie zorganizować ślub i wesele poza granicami Polski pamiętajcie o zarezerwowaniu biletów lotniczych jak i noclegów oraz sali z wyprzedzeniem. A co najważniejsze pamiętajcie o zabraniu ze sobą dobrego samopoczucia!

 

Fioletowy koliber - wedding planners

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź