Jakie dokumenty powinni posiadać świadkowie przy ślubie kościelnym i cywilnym?

Oto wszystkie potrzebne dokumenty dla świadków przy ślubie kościelnym i cywilnym!

fotografia: M.M. Rudiak Fotografia


Obowiązki świadków podczas ślubu kościelnego oraz cywilnego nie różnią się od siebie znacząco. Zazwyczaj są to osoby różnej płci, ale oczywiście nie jest to żadna zasada.

 

fotografia: Paweł Traczyk FOTOGRAFIA ŚLUBNA

 


Ślub kościelny i konkordatowy

Osoby, które są świadkami na ślubie kościelnym oraz konkordatowym nie muszą być wierzące, a nawet mogą być przedstawicielami innej religii. W zasadzie jedynym wymaganym dokumentem jest dowód osobisty lub paszport (w przypadku obcokrajwoca), z którego ksiądz spisuje dane. Następnie świadkowie składają podpis na specjalnym dokumencie. Całość odbywa się tuż przed ślubem albo zaraz po jego zakończeniu. Oczywiście muszą to być osoby pełnoletnie.

Świadek na ślubie nie musi mieć bierzmowania. (może to być osoba wierząca, niewierząca lub innego wyznania). Stan cywilny też nie ma znaczenia (może to być osoba bez ślubu kościelnego, żonaty, mężatka, panna/kawaler, rozwodnik).

Uwaga! Świadkami nie mogą być osoby głuche, niewidome i nieme. 

Dane świadków podaje się w dniu ślubu podczas podpisywania dokumentów lub wcześniej (według ustaleń z księdzem).

 


Ślub cywilny

W przypadku ślubu cywilnego obowiązują takie same zasady. Obie strony muszą być pełnoletnie ze zdolnoącią do czynów prawnych i muszą mieć ważny dowód osobisty lub paszport. Jeśli Twój świadek  - obcokrajowiec nie mówi w języku polskim, konieczna jest obecność tłumacza. Powinni pojawić się w urzędzie na dwadzieścia minut przed rozpoczęciem się ślubu, aby podpisać akt małżeństwa. 

Panna i pan młody wybierają po jednej pełnoletniej osobie, która musi poświadczyć w dokumentach fakt zawarcia przez nich małżeństwa.

W Polsce najczęściej jest to para mieszana (tj. kobieta i mężczyzna), jednak nie ma takiego obowiązku. Płeć świadków jest dowolna.

 

 

fotografia: M.M. Rudiak Fotografia

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź