Maroko - orientalna mozaika u bram Sahary

Zapraszamy na podróż do orientalnego Maroko!

fotografia: Malachite Meadow

 

W poszukiwaniu ciekawego miejsca na podróż poślubną pary często zwracają się w stronę romantycznego orientu.

Ciepło, intensywne zapachy rozgrzewających przypraw charakterystycznej kuchni, feeria barw niespotykana na naszej szerokości geograficznej i intrygująca egzotyka przyciągają świeżo upieczonych nowożeńców do miejsc takich, jak Maroko.

 

Fakty

Stolicą położonego na północno-zachodnim krańcu kontynentu afrykańskiego Maroko jest Rabat. Ustrój to monarchia konstytucyjna, językiem oficjalnym arabski, walutą dirham marokański (MAD lub DH). Religią jest islam, o czym pamiętać należy podczas spacerów: dla Marokańczyków kobieta publiczne może pokazywać się wyłącznie w towarzystwie męża lub brata. Trudno, drogie panie, bez swojego BNH (Brand New Husband) nigdzie się nie ruszycie ;)

 

Transport

Prócz czarterów w Polsce nie ma wielu bezpośrednich lotów do Maroko. Sporo linii kursuje z niedalekiego Berlina, można również wybrać połączenie przez Londyn, Paryż czy Mediolan. Główne lotniska znajdują się w Agadirze, Marrakeszu, Fezie, Nadorze, Tangierze oraz Oujdzie. Bardziej atrakcyjna turystycznie jest południowo-zachodnia część kraju, do której dostaniemy się najszybciej z lotnisk w Agadirze, Marrakeszu oraz Fezie.

 

Klimat

Wyznaczający brzeg Maroko Ocean Atlantycki zasadniczo wpływa na klimat w kraju. Jego wybrzeża są nieco chłodniejsze, niż tereny położone wewnątrz kraju, gdzie średnia temperatura w lipcu to ok. 40°C (Marrakesz). Zima to dla północnej części kraju pora deszczowa, natomiast na południu jest sucho i nadal dość ciepło: ok. 21°C. Biorąc pod uwagę komfort odpoczynku, najlepszymi miesiącami do odwiedzenia Maroka są kwiecień do czerwca oraz wrzesień do listopada. To również mniej oblężone turystycznie okresy.

 

Co ciekawego?

W podróży po Maroko warto odwiedzić miejsca, które są kwintesencją charakteru tego kraju, pełnego orientalnych zabytków, cudownych krajobrazów, przeniesionych z baśni miast z gwarnymi targami, aromatyczną kuchnią i magiczną muzyką. Swoją podróż ukoronować powinno spotkanie z królową pustyń - Saharą.

Gorący Marrakesz to egzotyczne miasto nazywane stolicą handlu. Na tradycyjnym suku (targu) obejrzeć i kupić można wielobarwne tkaniny, biżuterię, przyprawy i przedmioty codziennego użytku. Po południu miejsce to zamienia się w kulinarny bazar, gdzie spróbować można smaku marokańskiej kuchni. Sercem Marakeszu jest plac Dźemaa el-Fna znajdujący się w najstarszej części miasta, gdzie wieczorami obejrzeć można występy magików, zaklinaczy węży, kuglarzy, spróbować oryginalnych potraw, kupić owoce, przyprawy czy wyjątkową pamiątkę.

 

Fez 

Fez to jedno z najlepiej zachowanych miast muzułmańskich, w którym zapoznacie się z historią i architekturą tego rejonu: medresy (czyli teologiczne szkoły muzułmańskie) Bu Inania i  Attarine, meczet Karawijjin, fontanna Nejjarine, garbarnie oraz medyna - dzielnica z bazarami, pałac królewski, dzielnica żydowska.

 

Warto

Obowiązkowy jest wyjazd do Ouarzazate, położonego w pustynnej kotlinie miasta, zwanego “bramą pustyni”. Właśnie tam rozpoczynają się drogi prowadzące na Saharę, wśród nich ta, która wiodła do legendarnego Timbuktu, leżącego dziś na terenach Mali. Ouarzazate, niegdyś najważniejszy przystanek dla podrózujących przez pustynię karawan, dziś, dzięki swemu położeniu i walorom, stało się oazą światowego przemysłu kinomatograficznego.

Malownicze krajobrazy, bliskość pustyni, charakterystyczne kazby (fortyfikacje)  ściągają od lat największych twórców fimowych, którzy do swych produkcji potrzebują właśnie takiej scenografii. W powstalych tam studiach filmowych nakręcono takie produkcje, jak:  "Gladiator", "Klejnot Nilu", "Lawrence z Arabii", „Jezus z Nazaretu”, „Aleksander” czy „Książę Persji”. Jeżeli już o kinie mowa, wielbiciele klasyki z pewnością zajrzą do legendarnej Casablanki.

 

Pobyt w Essaouirze i „marokański Woodstock”.

Pobyt w Essaouirze, nazywanej “miastem wiatrów” gwarantuje wyjątkowe wrażenia dla windsurferów. Poza dobrą falą, miasto to od wieków słynie z rybołówstwa i rzemiosła ciesielskiego, a oryginalne wyroby lokalnych twórców (meble, rzeźby) kupić można na lokalnym targu - medinie. Na wielu straganach dostać można unikatowy produkt z endemicznej rośliny marokańskiej Argania Spinosa - olej arganowy. O jego magicznych wręcz właściwościach na cerę, skórę, włosy słyszała pewnie niejedna z was :) Jest również coś dla wielbicieli muzyki. W miejscowości tej od lat organizowany jest festiwal muzyki marokańskiej, jazzowej i reggae, Gnaoua World Music Festival, nazywany „marokańskim Woodstock”.

 

Relaks

Wyczerpani zwiedzaniem, będziecie rozkoszować się marokańską kuchnią, masażami z wykorzystaniem lokalnych mazideł, aromaterapią, kąpielami i pięknymi widokami, ponieważ prócz oceanu kraj otaczają góry, tropikalna fauna i flora. I paląca słońcem Sahara, niebo nad którą osiąga nocą taką barwę, która pojawia się tylko w baśniach “Tysiąca i jednej nocy…”

 

Cudownej  podróży!

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź