Muzyka na weselu - jak podjąć świadomą i dobra decyzję, czym się kierować?

Podczas planowania wesela każda z par napotyka najczęściej już w początkowym momencie na pytanie „a co z muzyką"?

 

Podczas planowania wesela każda z par napotyka najczęściej już w początkowym momencie na pytanie „a co z muzyką?”. Pół biedy jeżeli jesteście w swoich oczekiwaniach zgodni, ale co jeżeli pojawiają się wątpliwości? Postaramy się trochę Wam pomóc.

 

 

DJ. Czy to dobry wybór?

Zapraszając na swoje wesele DJa musicie mieć świadomość tego co zyskujecie a co tracicie. DJ ma kilka zalet. Do najważniejszej z nich należy oczywiście cena.

To ile zapłacicie za jego usługę jest niewielkim procentem sumy jaką wziąłby zespół grający na żywo. DJ  będzie w stanie zagrać wam każda piosenkę bez większego problemu i co najważniejsze – nikt i nic nie fałszuje. Czasami DJ ma też w swojej ofercie jakieś usługi wodzirejskie.  

Do wad takiego wyboru musimy niestety zaliczyć to, że właściwie nie ma większej różnicy w puszczeniu radia a usługą DJa w odniesieniu do wrażenia artystycznego. Wszystkie utwory brzmią tak samo jak je słyszeliście je od dziecka. Efekt wizualny też jest dosyć ubogi, człowiek stojący za konsoletą jest otoczony jakimiś światłami i po puszczeniu muzyki klaska sobie rytmicznie, przerywając muzykę zachęcaniem do zabawy i drobnymi zapowiedziami czy dedykacjami.

 

źródło: tamilhinduweddings.com

 

Jakkolwiek do tego nie podejść DJ jest najtańszym rozwiązaniem oprawy muzycznej waszego wesela.

 

A może jednak zespół?

W dzisiejszych czasach obserwuje się znacznie większą świadomość muzyczną przyszłych par młodych. Szukają one zespołów które nie grają muzyki disco polo a na swoim weselu nie wyobrażają sobie biesiady przy stołach czy zamierzchłej tradycji „wyprowadzania” z domu Pary Młodej. Wymogiem jest granie 100% na żywo, bez najmniejszego wspomagania się jakimikolwiek sztuczkami typu sekwensery czy nagrane z podkładu drugie głosy wokali. Młodzi oczekują na swoim weselu koncertu na najwyższym poziomie, nie chałtury, nie zbieranki muzyków zajmujących się na co dzień zupełnie innymi profesjami a szukających na cotygodniowych weselach odskoczni. Takie zapotrzebowanie nie może pozostać bez odzewu ze strony zespołów. Mamy w Polsce kilka bardzo profesjonalnych grup będących w stanie zaspokoić najwyższe wymagania swoich klientów. Takie zespoły składają się zazwyczaj z gruntownie wykształconych muzyków, dla których granie nie jest okresowym hobby a po prostu zawodem. Wśród nich napotkamy nierzadko na prawdziwych artystów z nazwiskami znanymi z talent show.

 

 

Kilka z zespołów promowanych na slubnaglowie.pl oferuje w swoim składzie sekcję dętą. Takie rozwiązanie rozszerza możliwości brzmieniowe właściwie do nieskończonych granic a utwory z zaaranżowanymi instrumentami dętymi słyszane na żywo powodują gęsią skórkę nie pozwalając nikomu usiedzieć na miejscu. Pomóc w podjęciu tej decyzji może niewątpliwie posłuchanie takiego bandu na żywo. Nie powinno być żadnego problemu z umówieniem się z zespołem na jakiś koncert lub prywatną prezentację jego możliwości.

Jednym z tych zespołów jest :

"PUZZLE COVER BAND - wyjątkowe wydarzenie muzyczne i najlepszy zespół muzyczny na ekskluzywne wesele. Puzzle Cover Band to zawodowy zespół muzyczny, którego założycielem jest muzyk znany z telewizyjnego programu 'Jaka To Melodia?' – Damian Łaszek. W repertuarze zespołu znajdują się najbardziej taneczne i znane hity - zarówno polskiej, jak i zagranicznej muzyki rozrywkowej." http://www.puzzleband.pl 

 

 

 

Największą i jednyną  z wad skorzystania z usługi profesjonalnego cover bandu jest cena. Na miejsce przyjeżdża 8-10 osób, realizator dźwięku, czasami pracownik techniczny. Topowe zespoły dysponują nagłośnieniem i oświetleniem całości imprezy wartym niekiedy  znacznie więcej niż 150000zł, użycie tej zaawansowanej techniki niestety tez kosztuje. Decydując się na ogromny zespół poświęcamy często czterocyfrową kwotę na wynagrodzenie, ale ten jedyny dzień staje się też niezapomnianym wydarzeniem muzycznym zarówno dla Was – Pary Młodej jak i waszych gości. Paradoksalnie wynagrodzenie pojedynczego muzyka w takim zespole wynosi o wiele mniej niż w „kapeli” złożonej z 3 „muzykantów” – miejmy tego świadomość.

 

O co pytać podczas rozmowy z managerem zespołu?

Po pierwsze należy zapytać o system pracy zespołu. Jak długie są bloki muzyczne i jakimi przerwami są rozdzielane, można również zapytać czy dostosują się do scenariusza imprezy jeżeli taki powstanie.

Niektóre zespoły mają szczególne wymagania odnośnie wielkości sceny, wysokości pomieszczenia w którym będą grać czy chcą zapewnienia garderoby z lustrem. Upewnijcie się że jesteście w stanie zapewnić wszystko czego potrzebuje zespół. Często można negocjować niektóre wymagania, ale zawsze należy to zrobić przed podpisaniem umowy (powinny one być wszystkie szczegółowo w niej ujęte). W zależności od tego jak daleko dojeżdża zespół może okazać się konieczne zapewnienie noclegu po koncercie czy nawet dzień przed nim jeżeli muzycy pokonają kilkaset kilometrów. Nocleg w noc poprzedzającą imprezę może zapewnić wyższy poziom artystyczny – wszyscy przyjdą do pracy wypoczęci a nie wymęczeni kilku czy kilkunastogodzinną podróżą po której przez kolejne kilka godzin rozkładają sprzęt a na końcu mają jeszcze zagrać właściwy koncert.

 

 

Jeżeli wybierzecie zespół z absolutnej czołówki, oczywistym powinien być fakt niespożywania żadnego alkoholu przez muzyków i obsługę podczas pracy, ale zawsze warto o to także dopytać. 

Kolejną sprawą jest kwestia płatności. Upewnijcie się kiedy dokładnie ma zostać wypłacone wynagrodzenie i w jakiej formie (gotówka czy przelew).

I coś o czym nie wszyscy pamiętają w pośpiechu przedweselnych przygotowań – umowa. Bardzo, ale to bardzo uważnie należy przeczytać to co się podpisuje, na podstawie tego dokumentu powinny być zabezpieczone wszystkie interesy Kliena jak i Zespołu.

Reasumując. Nie polecamy półśrodków. Zastanówcie się kilka razy zanim zatrudnicie pseudo muzyków grających z półplaybacków – mając wrazliość muzyczną nie będziecie zadowoleni z ich usługi. Zaglądając do własnego portfela, oceniając swoje możliwości i oczekiwania sami oceńcie czy lepszym rozwiązaniem będzie DJ czy jeden z najlepszych zespołów z kraju które polecamy.

Damian Łaszek

PUZZLE Cover Band - www.puzzleband.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź