Najważniejsze zasady o których trzeba pamiętać przy odchudzaniu?

Zapytaliśmy znanego w kręgach fitness specjalistę Joela Likondjo z serwisu Trenujzglowa.pl, o wskazówki, jak najefektywniej zgubić parę kilogramów i osiągnąć efekt „wow” swoim wielkim dniu.

 

Każda panna młoda chce czuć się najlepiej w tym szczególnym dniu. Zatrudniasz wymarzonego fotografa i robiąc przymiarki do wymarzonej sukni ślubnej zdajesz sobie sprawę, że małżeństwo z mężczyzną, którego kochasz, będzie doniosłą, pamiętną chwilą. Chcesz poczuć się i wyglądać tak wspaniale, jak tylko możesz.
 
Po pierwsze: zasługujesz, aby wyglądać i czuć się jak najpiękniejsza wersja siebie w dniu ślubu – dokładnie taka, o jakiej marzysz. 
Być może, by to osiągnąć na kilka miesięcy przed ślubem decydujesz się na dietę odchudzającą. I choć utrata wagi na swój ślub nie jest obowiązkowa, to jeśli podjęłaś osobistą decyzję, aby schudnąć, to świetnie - ale bardzo ważne jest, aby robić to zdrowo i stopniowo, co oznacza brak diet głodówkowych lub zwariowanych planów ćwiczeń.


 
Znalezienie czasu, aby regularnie odwiedzać siłownię, gdy jesteś w trakcie przygotowań i planowania jednej z największych chwil w Twoim życiu, może być niemożliwe. Z kolei treningi w domu redukują czas podróży i utrzymują Cię bliżej celu, ale nawet to zabiera Ci energię potrzebną na degustacje, dobór sali, znalezienie zespołu i całe mnóstwo innych spotkań, przed Twoim ślubem? Cóż, mamy sposób, aby schudnąć bez większego wysiłku i bez błądzenia po omacku.

Zapytaliśmy znanego w kręgach fitness specjalistę Joela Likondjo z serwisu Trenujzglowa.pl, o wskazówki, jak najefektywniej zgubić parę kilogramów i osiągnąć efekt „wow” swoim wielkim dniu.

 

 

Kto z nas nie próbował chociaż raz się odchudzać? Bez względu na płeć, wiek i osobiste upodobania, każdy chciałby dobrze czuć się we własnym ciele. Niestety, obecny styl życia utrudnia nam zachowanie szczupłej sylwetki, w rezultacie negatywnie wypływa na nasze co samopoczucie psychiczne, jak fizyczne. W końcu nadmierne kilogramy mają wpływ nie tylko na wygląd, ale również na zdrowie. A więc jak schudnąć i to jeszcze przed ślubem?

Istnieje wiele sposobów odchudzania, aż trudno wybrać spośród pojawiających się propozycji. Popularne diety cud, produkty w proszku zastępujące posiłki oraz cudowne tabletki, wszystkie zapewniają spektakularne efekty, niestety, jeżeli już jakiekolwiek się pojawią to na krótko. Aby efektywnie schudnąć należy zmienić swój sposób odżywiania. – mówi Joel Likondjo. 

Na pytanie: „Jak to zrobić”? Odpowiada: „Z pewnością wymaga to opracowania kompletnego planu działania we współpracy ze specjalistą. Konieczne jest również zaangażowanie 
i cierpliwość, ponieważ odchudzanie to proces, a nie jednorazowy zabieg.”

 

Jak rozpocząć odchudzanie?


Jaką dietę odchudzającą wybrać, by na trwałe i bez uszczerbku dla zdrowia zrzucić zbędne kilogramy? Odpowiedź na to pytanie to jeden z najważniejszych elementów skutecznego odchudzania. Jak właściwie skomponować dla siebie dietę odchudzającą, jakich diet unikać 
i dlaczego - tłumaczy trener online Joel.

Najczęściej przyczyną przybierania na wadze są błędy żywieniowe, co do ilości, jaką spożywamy, a jest z tym mocno związana jakość jedzenia. Być może dostarczasz organizmowi zbyt mało energii, a organizm broni się przed „śmiercią”, jak tylko może. Jedzenie musi być odżywcze, a deficyt kaloryczny umiarkowany, bo to na składnikach, które spożyjesz bazuje Twój organizm. W takiej sytuacji, mimo, iż nie jesz zbyt dużo, tyjesz. Gdy jesz ponad miarę, nawet wartościowe produkty, także zwiększysz masę ciała. Dlatego, jeśli chcesz się zacząć odchudzać, musisz poznać potrzeby swojego organizmu co do ilości energii oraz składników odżywczych. W łatwy sposób znajdziesz je w normach żywieniowych lub możesz obliczyć swoje CPM (całkowitą przemianę materii) na podstawie odpowiednich kalkulatorów. Od tej normy wystarczy odjąć nieznaczną ilość energii, by zbędne kilogramy zaczęły spadać. Im więcej rozwagi zachowasz w odejmowaniu kalorii, tym konsekwentniej i bezpieczniej będzie przebiegał Twój proces odchudzania – wyjaśnia Joel.

 

 

Dobre diety odchudzające


Dobre diety odchudzające to takie, które nie obiecują cudów i opierają się na zasadach prawidłowego żywienia oraz pozwalają długoterminowo trzymać się ustalonego planu. To te, które są różnorodne i kładą nacisk na jakość jedzenia oraz w głównej mierze pasują do Twojego stylu życia. Podanie listy skutecznych diet mija się z celem, gdyż każda dieta uwzględniająca deficyt kaloryczny jest dobra - odpowiada Joel.

Elastyczna dieta (flexible dieting) jest dobrze znany w kręgach fitnessowych, ale w poprzednim roku trafiła do mainstreamu. Jest mnóstwo branżowych pozycji na ten temat, podają one przykładowe jadłospisy i plany odżywiania odpowiednie dla nas wszystkich, nie tylko dla osób, u których stwierdzono otyłość.
- Jest to przede wszystkim bardzo zdrowy sposób odżywiania. Jest to metoda, dzięki której ludzie będą mogli schudnąć, wypracowując zdrowe nawyki, którymi będą się kierować również w późniejszym okresie - mówi Joel Likondjo, prowadzący, trening online na portalu Trenujzglowa.pl.

Osoby stosujące elastyczną dietę nie mogą uwierzyć w to, jak świetne się czują po zaledwie dwóch tygodniach od jej rozpoczęcia - mówi Joel. - A ponieważ często same widzą, że ich waga spada, wzmaga to ich motywację, co jest dodatkową korzyścią. Niektórzy zaczynają 
z zamiarem zrzucenia 10 kilogramów, a potem okazuje się, że nadal stosują tę dietę 
i korzystają z mojej pomocy, bo zapewnia im ona lepsze samopoczucie i konsekwencję…. A w miarę jedzenia apetyt rośnie hihi.

Specjalnie dla  czytelników naszego portalu, Joel zdradza sekret. 

Krótko mówiąc, elastyczną dietę można podsumować w trzech krokach:


Krok 1:  Oblicz swój całkowity dzienny wydatek na energię, w oparciu o aktualną wagę, wiek, płeć i styl życia.


Krok 2:  Oblicz swoje makroskładniki w proporcjach (również w oparciu o aktualną wagę, wiek, płeć i styl życia), które pomogą Ci osiągnąć pożądany cel.


Krok 3: Śledź spożycie żywności i staraj się każdego dnia trafiać w targety kalorii, makrosładników i błonnika, w zależności od celu sylwetkowego.


Jeśli chodzi o odchudzanie, wracamy tu do starego dobrego liczenia kalorii (w dobie 21 wieku i dostępnych narzędzi jest to niezmiernie proste i niemalże automatyczne) - i właściwej proporcji produktów odżywczych. Jeśli zachowasz właściwą liczbę spożywanej energii i właściwą proporcję makroskładników, możesz się spodziewać utraty wagi średnio 0,5 kilograma tygodniowo; dodajcie do tego codzienne ćwiczenia lub bieganie, a uzyskacie spadek masy ciała średnio nawet do kilogram na tydzień! - mówi nasz trener online.

Pozwalając sobie na elastyczność w diecie, możesz przyłączyć się do posiłków z rodziną i przyjaciółmi, uczestniczyć w imprezach i nie będzie to miało negatywnych skutków na Twój długoterminowy cel, o ile będziesz śledzić to, co jesz, zachowując swoje cele żywieniowe.

 

 

Jakich diet odchudzających unikać


Wiele osób wpada w pułapkę diet cud, które są nieracjonalne i nie biorą pod uwagę potrzeb żywieniowych organizmu, ani jego sposobu działania. Jedynym celem tego typu diet odchudzających jest szybkie zmniejszenie masy ciała. Pamiętaj, że organizm ma swoje ograniczenia dotyczące spalanie tłuszczu. Jeśli ktoś obiecuje Ci spadek większy niż 1 kg na tydzień, oznacza to, że obok tkanki tłuszczowej tracisz również mięśnie. Takie restrykcyjne diety odchudzające obciążają nerki, wątrobę, mogą powodować odwodnienie, czy nawet utratę wapnia z kości.

Przykładem źle zbilansowanej diety odchudzającej są kuracje typu "ugryź i wypluj. Nie dosyć, że taki sposób nie uczy zdrowego żywienia i pozwala kultywować błędy dietetyczne, które przyczyniły się do wzrostu masy ciała, to jeszcze zaproponowanymi ograniczeniami jedynie można wprowadzić chaos w organizmie. Jeśli więc coś brzmi zbyt pięknie, aby mogło być prawdą, najprawdopodobniej nią nie jest. Więc jeśli chcesz schudnąć – postaw na zdrowe odżywianie dodaje Joel Likondjo.

 

Nie eksperymentuj na własnym ciele! A do tego przed tak ważnym dniem w Twoim życiu! Zamiast szukać i testować kolejne sposoby, czasem dobrze jest oddać się w ręce specjalisty.
Trenujzglowa.pl  stosuje prostą, ale kompleksowa metodę, która jest kluczem do sukcesu każdego Podopiecznego:

  1. Największe zwycięstwa pochodzą ze zmiany diety, ale to dieta ma być dla Ciebie, a nie Ty dla niej. Naucz się komponować swoje posiłki tak, byś z łatwością mogła osiągnąć swój cel, równocześnie dbając o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.
  2. Osobisty trener XXI w., to trener online, dzięki czemu możesz mieć z nim kontakt kiedy tylko zechcesz i potrzebujesz.
  3. Trener online na bieżąco monitoruje Twoje osiągnięcia i koryguję błędy. Wspiera Cię i motywuje do podejmowania kolejnych wyzwań.
  4. Wiem, że nie każdy ma czas, by zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Pamiętaj, to nie skazuje Cię na porażkę. Razem z  Trenerem opracujesz plan, abyś i Ty osiągnęła swój cel. 

 

"Nie zwariuj" - mówi Joel. Chodzi o to, aby dobrze się bawić i cieszyć się „podróżą” - te dodatkowe dwa kilogramy, których nie uda się zrzucić nie popsuje Ci tego ważnego dnia. Jeśli Po prostu skup się na przyszłości, doceń każde zwycięstwo i nie rozpamiętuj żadnych błędów.

Gdy magiczny dzień nadejdzie, a potem minie, kontynuuj proces: wykorzystaj to, czego nauczyłaś się podczas przedślubnej „podróży”, aby kontynuować zdrowy styl życia, który jest realistyczny i zrównoważony. "Ostatecznie chodzi o Twoje zdrowie, a nie tylko o to, jak wyglądasz" - mówi Joel. Sprawienie, że będzie to wspólna misja z narzeczonym, a później mężem, może pomóc Ci utrzymać zdrową ścieżkę długo dłużej, niż tylko do „dnia zero”

 

 

Joel Likondjo - trener personalny, z branżą fitness związany od przeszło 20 lat, podczas których nauczył się dyscypliny, wytrwałości, a przede wszystkim poznał swój organizm.
Dzięki temu dziś posiada doświadczenie, którym dzieli się podczas treningów personalnych, jak i porad online. Pomaga ludziom w pokonywaniu przeszkód stojących im na drodze ku lepszemu życiu.
Więcej o Nim dowiesz się odwiedzając Jego blog: Trenujzglowa.pl
Jeśli jesteś zdecydowany, zapisz się na bezpłatne konsultacje bez zobowiązań, skontaktuj się już dziś.

Porozmawiaj i sprawdź, czy trening online jest dla Ciebie odpowiedni.


+48 795 798 212   lub   joel@trenujzglowa.pl 

Facebook Trenuj z Głową 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź