O czym pamiętać planując naturalny motyw wesela?

Przygotowanie wesela, które jest swobodne i naturalne wbrew pozorom jest łatwe i przyjemne. Trzeba tylko zadbać o detale, znaleźć czas by wszystkie elementy skompletować i dopasować.

fotografia: BedurWeddings


Zastanawiasz się o czym musisz pamiętać wybierając naturalny motyw wesela?

Oto 10 kluczowych elementów, które musisz wziąć pod rozwagę:

 

fotografia: Paweł Postaleniec

 

 

Ślub i wesele w plenerze

 

1) Sezonowe kwiaty

 Wielbisz dany gatunek kwiatów? Pragniesz by był on bazą ślubnego wystroju? Pomyśl o tym już w trakcie planowania daty ślubu. Pamiętaj, że kwiaty ogrodowe w naszym kraju podlegają sezonowej dostępności. Oczywiście, niemal o każdej porze roku jest możliwość sprowadzenia danych odmian, ale nie na tym rzecz polega.

Naturalne motywy ślubne – takie jak np. styl boho, rustykalny, whimsical, garden itp. opierają się na kwiatach ogrodowych, dostępnych o danej porze roku zarówno w przydomowych ogródkach jak i u lokalnych ogrodników. Sięgnij po nie! Te rośliny nie potrzebują misternych kompozycji czy wyszukanych dodatków – są piękne same w sobie, nawet luźno wrzucone do starej kanki po mleku czy dużego słoja po ogórkach.

Zerwaliście pęk polnych kwiatów, jednak po kilku godzinach niektóre kwiatki zwiesiły swoje łebki? No cóż – to naturalne. (O ile kilka niesfornych kwiatów spotęguje tylko wrażenie naturalności i swobody, tak zwiędnięcie wszystkich roślin to katastrofa. Aby tego uniknąć zwróć się o pomoc/poradę do profesjonalisty – mamy wiele sposobów by zachować turgor i świeżość roślin zrywanych wprost z łąki.)

Wybieranie sezonowych kwiatów ma również swoje korzyści finansowe. Są one po prostu w danym czasie tańsze i lepiej dostępne.

Planujesz ślub wiosną? Rozejrzyj się za tulipanami, narcyzami, szafirkami, jaskrami, anemonami, hiacyntami, ciemiernikami, frezjami, itp. Lato? Szukaj piwonii, lilii, gladioli, róż, maków, czarnuszki, groszki, ostróżki, lewkonie, lwie paszcze, lilaki, goździki ogrodowe, itp.

Jesień? Wyszukaj dalie, astry, cynie, chryzantemy, wrzosy, eustomy, chabry, itp. Dowolność doboru rodzaju i koloru jest tutaj bardzo szeroka!

 

fotografia: Pudełko Wspomnień

 

 

2) Lokalizacja

W naszym kraju ryzykownie jest urządzać ślub i wesele na świeżym powietrzu, co jednak nie zmienia faktu, że jest to niemożliwe!

Jeśli nie macie odwagi by zaprosić gości w sam środek lasu poszukajcie obiektów, które usytuowane są przy malowniczych parkach, sadach, polanach. Gdzie w czasie załamania pogody można bezproblemowo przenieść imprezę do osłoniętego lokalu czy namiotu. Polana odpada? Poszukajcie klimatycznego lokalu, którego nie będzie trzeba „przebierać”. Są takie magiczne miejsca. Warto poświęcić trochę czasu i rozejrzeć się dookoła. Jesteście odważni? Poszukujecie czegoś nowego?

Poszukajcie starej drewnianej stodoły, gospodarstwa, ceglanej hali by tam zorganizować uroczystość. Czasami najprostsze rozwiązania wyglądają najbardziej efektownie. Boho stodoły zaczynają wdzierać się na nasz rynek, co mnie bardzo cieszy – bo efekty sąoszałamiające. 

 

fotografia: Łapacze Wspomnień

 

 


3) Oprawa Pary Młodej

Ślub to moment w którym jesteście najważniejsi i wszyscy mają skupiać wzrok na Was. Ważne jest, by w tym natłoku inspiracji, którymi naszpikowany jest Internet

odnaleźć siebie. By Wasza stylizacja Was ubrała, a nie przebrała. Byście to Wy czuli się w tym dniu pięknie, swobodnie a co najważniejsze – naturalnie! Wszystkie detale muszą być spójne, jeśli sama nie potrafisz połączyć inspirujących Cię detali – poproś o pomoc specjalistę.

Poszukaj siebie – zarówno pod względem doboru sukienki, fryzury jak i bukietu. Masz prostą, skromną sukienkę - zaszalej z wiankiem i bukietem. Wybrałaś strojną suknię – to w kwiatach postaw na minimalizm.

Pamiętaj też o Panu Młodym! To też jego dzień! Stonowany garnitur z naturalnych materiałów, skórzane buty, a może kapelusz i szelki? Butonierka w klapie

marynarki to element łączący Wasz wygląd.

 

 

fotografia: Bauaban Fotografia

 

 

Druhny na ślubie

 

4) Zadbaj o wygląd świadka i świadkowej

 A może inspirując się trendami zza oceanu pragniesz grona druhen? Kwietna opaska na rękę, spójna z Waszą stylistyką tylko doda im uroku. Drużbowie z identycznymi butonierkami – element wyróżniający ich z gąszczu gości.

Wybierasz wariant z druhnami? Pięknym gestem jest poproszenie o piastowanie tej roli swojej babci czy matki. Naturalne style ślubne wręcz proszą się by wykorzystywać i dbać o rzeczy które niosą swoją własną historię. Dlaczego w tym dniu nie wyróżnić i zaszczycić funkcją największej skarbnicy wiedzy dotyczącej tej najważniejszej dla Ciebie historii – historii Twojej rodziny.

Masz w rodzinie gromadkę dzieci? Zaangażuj je w sypanie płatków kwiatów w drodze do ołtarza, niech niosą obrączki, obsypują Was konfetti – powierzenie ważnej z punktu widzenia dziecka roli w tym dniu, pozwoli im poczuć się docenionymi i ważnymi.

Takich wspomnień nigdy nie zapomną. Wariantów jest wiele. Ważne by tworzyły spójną całość.

 

fotografia: BedurWeddings

 

 

Dekoracje ślubne z drewna

 

5) Zajrzyj na strych  

Odwiedź babcię i dziadka, poproś aby udostępnili Ci swoje strychy, stare szopki czy skrytki. Często pod warstwą kurzu znaleźć możemy prawdziwe skarby, które tak chętnie teraz się wykorzystuje w dekoracjach ślubnych. Stare kosze, skrzynie, kufry, kotły, wiadra, słoje, kamionkowe misy, stare lustra, ramy, itp. Wszystko może się przydać. Te rzeczy mają swoją historię, warto wplątać je w początek swojej nowej drogi w życiu. A i babcia z dziadkiem ucieszą się, że mają w swoich skarbach coś co możecie wykorzystać w tym ważnym dla Was dniu!

Recykling – używając odkurzonych wazoników, doniczek, pojemników itp. Budujemy nie tylko swoją nowa rzeczywistość, ale dajemy drugie życie przedmiotom często już zapomnianym. Dajmy im ponownie zabłysnąć i spełniać swoje funkcje. Warto wykorzystać takie przedmioty, niż kupować nowe, stylizowane na stare.

 

fotografia: M.M. Rudiak Fotografia

 

 

6) Dekoracja stołu

Jest bardzo istotnym elementem. Podczas ustalania szczegółów z cateringiem lub kierownikiem restauracji poproś by jedzenie ustawione na stole zostało dopiero po przyjściu gości. Często Wy sami lub wynajęci dekoratorzy zadają sobie wiele trudu w doborze wazoników, serwetek, czy innych detali, które giną na stole zastawionym surówkami, gazowanymi kolorowymi napojami w plastikowych butelkach czy innymi elementami. Wówczas praca oraz pieniądze wydane na takie dekoracje zostają zmarnowane.

Zadbaj by restauracja czy firma odpowiedzialna za obrusy wybrała te, wykonane z naturalnych materiałów o stonowanej kolorystyce. Odejdź od mieniącej się śnieżnej bieli.

Szarości, beże – będą jak najbardziej odpowiednie. Zadbaj by kwiaty na stołach nie przeszkadzały gościom siedzącym naprzeciw siebie. Wówczas takie kompozycje zazwyczaj są przesuwane lub nawet odstawiane. Postaw na niskie kompozycje, luźno powrzucane kwiatki w niskie wazoniki lub kompozycje w wysokich naczyniach, sięgające ponad linię wzroku gości.

Dowiedz się, czy firma serwująca jedzenie podaje je na paterach umieszczanych pośrodku stołu, czy każdy gość dostaje dane na talerzu – jest to ważna informacja, którą należy uwzględnić podczas dekorowania stołu. Jeśli jedzenie podawane jest na paterach, należy zostawić stosowną ilość miejsca, by kelnerzy mieli gdzie ustawić półmiski, i nie musieli odstawiać dekoracji. Jeśli jedzenie serwowane jest indywidualnie na talerzach, warto wówczas udekorować maksymalnie stół by nie sprawił wrażenia pustki i czegoś niedokończonego. Udekoruj serwetki, przewiąż kawałkiem sznurka, wstążki, materiału.

Umieść gałązkę czy kwiat. Dzięki temu gość będzie miał poczucie dopełnienia i Waszego zaangażowania.

 

fotografia: Malachite Meadow

 

 

7) Papeteria

Sięgnij po naturalne, matowe papiery pod zaproszenia czy elementy papeterii. Wybierz krój pisma z gatunku Caligraphy lub zaangażuj profesjonalistę, który odręcznie kaligraficznym pismem wypełni zaproszenia czy winietki. Dobierz odpowiedni do sytuacji element graficzny – element kwietny, strukturalny, motyw przewodni, który pozwoli już od momentu wręczenia zaproszenia wejść do Waszego świata. Niech zadziała wyobraźnia.

Planujesz ślub lub wesele w plenerze? Warto pokusić się o stworzenie mapki dojazdu. Często leśne polany ukryte są poza zasięgiem wzroku, nie dopuść do tego by Twoi goście błądzili po wyboistych leśnych drogach, gubiąc się przy każdym zakręcie.

 

zaproszenia: BOHO DESIGN

 

 

8) Zaplanuj dla gości coś ekstra!

Zorganizuj strefy wypoczynku, gdzie z chłodnym piwem można swobodnie się rozsiąść i pogadać z dawno niewidzianym kuzynem. Miejsce, które zaktywizuje dzieciaki, które zazwyczaj wałęsają się bez celu. Daj im piłkę, kredki, grę planszową.

Chcesz uwiecznić te chwile? Zorganizuj miejsce, gdzie goście będą mogli zrobić sobie zdjęcia. Fajna aranżacja tego miejsca to też zadziała na wyobraźnie gości i wpłynie na spontaniczność i emocjonalność zdjęć.

Jesteście wielbicielami słodkości? Może warto zorganizować swobodny, naturalny słodki stół z lokalnymi babeczkami i przysmakami? A może wolicie swojskie wędliny lub sery? Wesele to czas by wszyscy spędzili miły i niezapomniany czas. By czuć się swobodnie i na luzie.

 

fotografia: LMFOTO.PL

 

 

9) Światło

Wbrew pozorom w tematach przewodnich naturalnych stylów dobór światła ma ogromne znaczenie. Postaw na miękkie, białe światło o ciepłym odcieniu. Taka barwa idealnie zmiękcza kontury i wnosi nutę romantyzmu. Zdjęcia przy takiej oprawie wychodzą genialnie.

Za dnia – korzystaj z pogody, słońca. Uwiecznij jego zachód, a po zmierzchu rozpal świece w lampionach czy słojach. Niech ich pulsujące płomienie tańczą razem z gośćmi. W ogrodzie również zadbaj o oświetlenie – bijące rekordy popularności girlandy z żarówkami o ciepłym blasku dadzą wrażenie intymności i przytulności. Zaproszą gości do zaczerpnięcia świeżego powietrza i krótkiego odpoczynku w tajemniczym ogrodzie.

 

fotografia: Hotel Bacówka Radawa & SPA ****

 

 

10) Drogowskazy

Nieodłączny element plenerowych ślubów, których miejsce skryte jest w gęstwinie drzew. Dopilnuj by goście trafili na czas. Mogą im w tym ułatwić porozstawiane w

strategicznych miejscach ślubne drogowskazy. Kawałek deseczki, drewniany kołek i trochę farby. Nic prostszego, a pozwoli uniknąć nerwów i frustracji – zarówno Waszych jak i gości. Możesz wykonać proste strzałki kierunkowe, napisy informujące o kierunku lub rebusy, w rozszyfrowaniu których goście będą musieli wykazać się kreatywnością czy logicznym myśleniem.

Ślub lub przyjęcie weselne odbywa się na dużej przestrzeni? Zaplanowaliście strefy aktywizujące gości? Wykonajcie drogowskaz, dzięki którym goście będą wiedzieli w którą stronę mają zmierzać.

 

fotografia: Łapacze Wspomnień

 

fotografia: Love Story 

 


Naturalne style w ślubach i weselach wprowadzają Parę Młodą oraz jej gości w świat swobodny, gdzie porzuca się sztywne reguły i zasady.

Pozwala się rozluźnić i czuć naturalnie. Kiedy człowiek, czuje się dobrze – wówczas przekazuje dobrą energię na innych. A w tym dniu, chyba każdy chce się dobrze bawić i spędzić miło czas w gronie bliskich i znajomych.

 

fotografia: LMFOTO.PL

 

Otocz się naturalnymi materiałami, przedmiotami, którym dało się drugie życie, pięknym krajobrazem. Dopełnij całości swobodnym, lekkim bukietem z polnych kwiatów i kwietnym wiankiem na rozwianych włosach.

Przygotowanie wesela, które jest swobodne i naturalne wbrew pozorom jest łatwe i przyjemne. Trzeba tylko zadbać o detale, znaleźć czas by wszystkie elementy skompletować i dopasować. Przewieźć i poustawiać. Jeśli nie macie na to czasu, energii czy pomysłu – dajcie znać.

 

fotografia: LMFOTO.PL

 

Chętnie zajmiemy się oprawą Waszego wyjątkowego dnia.

Magdalena Jędrzejczak

Pracownia Zieleni

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź