Podróż poślubna: Kierunek Barcelona

Obmyślając kierunek waszej podróży poślubnej, weźcie pod uwagę Barcelonę!

fotografia: Nano Works 

 

Obmyślając kierunek waszej podróży poślubnej, weźcie pod uwagę Barcelonę. Leżące na północnym-wschodzie Hiszpanii, nad ciepłymi wodami Morza Śródziemnego miasto zaprasza wszystkich zakochanych tajemnicą, ciepłym klimatem pełnym romantyzmu, wielowarstwowością w obszarze kultury, tętniącym niemal całą dobę życiem, aromatyczną sangrią i pięknymi plażami.
 

Barcelona jest niezwykłą metropolią. To miasto, które urzeka wszystkich, którzy je odwiedzą. Dumna stolica starożytnego narodu katalońskiego łączy w sobie wielowiekową tradycję i elegancję z innowacyjnością.

W poszukiwaniu własnych miejsc i ścieżek w Barcelonie macie szansę natrafić na urokliwe uliczki pełne secesyjnych kamienic, muzea i galerie ukryte wśród “zwykłych” domów, na rynkach, w kawiarenkach, na placykach.

Dzięki sprzyjającemu klimatowi w porze letniej wiele z atrakcji swoje miejsce odnajduje na plażach, tarasach, dachach domów. Niektóre z nich mają charakter cykliczny, na inne natrafić można zupełnym przypadkiem.

Dlatego warto udać się do Barcelony niezależnie od ofert biur podróży i spędzić czas na spontanicznym zwiedzaniu i rozkoszowaniu się tym, co miasto tak hojnie oferuje.

 

Barcelona jest niezwykle atrakcyjna również przez wzgląd na swoją dostępność. Loty z Polski odbywają się z kilku lotnisk (min. Warszawa, Kraków, Bydgoszcz, Gdańsk, Poznań), kilka razy w tygodniu.

Lot trwa nieco ponad dwie godziny, więc po krótkiej podróży będziecie mogli szybko cieszyć się z wypoczynku. Nie bez znaczenia są również ceny biletów, które można dostać już od 99zł. Wprawni poszukiwacze okazji znajdą pewnie jeszcze tańsze oferty;)

 

Na miejscu można poruszać się oczywiście pieszo (do czego zachęcamy) lub jednym z dostępnych środków komunikacji miejskiej - metro, tramwaje i autobusy oraz sieć taksówek. Miejskie taksówki są czarno-żółte i można je zatrzymać na ulicy lub zamawiać telefonicznie.

Chcąc “zaliczyć” turystyczną trasę po najważniejszych miejscach w mieście, można zafundować sobie przejażdżkę Bus Turístic, który zatrzymuje się na 44 przystankach, na których można kończyć lub zaczynać podróż.

Ponadto w mieście funkcjonuje Bus Montjuïc turístic – odkryty mikrobus kursujący do parku Montjuïc, gdzie kursuje kolejka liniowa Telefèric Montjuïc. Zaś w północnej części miasta czeka na was Tranvia Blau (Błękitny Tramwaj), kursujący z pl. Kennedy’ego przez Avinguda del Tibidabo do pl. del Doctor Andreu.

 


Śródziemnomorski klimat przynosi łagodne, wilgotne zimy i suche, gorące lata. Najchłodniej jest na początku roku, gdy średnia temperatura to około 10°C. Najcieplejsze są lipiec i sierpień (średnio 30°C).

Opady deszczu przypadają na wiosnę i wczesną jesień. Przez większą część roku Barcelona cieszy się pogodną i przyjazną aurą, jest więc doskonałą odskocznią od często kapryśnej polskiej pogody.
Najlepsze ceny uzyskacie odwiedzając Barcelonę od listopada do marca. Należy wziąć pod uwagę wzrost cen w sezonie świątecznym i wakacyjnym.

 

Co warto zobaczyć?

Wyliczać można bez końca! Czy jesteście fanami architektury i znawcami sztuki, czy nie, z pewnością zachwycą was detale surrealistycznych budynków, min. tych autorstwa znakomitego architekta modernistycznego Antonio Gaudiego, który wiedziony własną wyobraźnią stworzył legendarne, asymetryczne, “krzywe” budynki, które zadziwiają formą, barwą i ekspresją.
 

 

Dziełem Gaudiego jest również zjawiskowa świątynia pokutna Świętej Rodziny - Sagrada Familia, której budowa została rozpoczęta w 1882 r. i…. trwa do dziś. Warto zagubić się na chwilę w dzielnicy Gràcia, będącej kiedyś niezależnym miastem. Aktualnie znajduje się tam wiele urokliwych placyków z kawiarniami oraz kolejne 2 istotne dzieła Antoniego Gaudiego (Park Güell, Casa Vicens).
 

 

W dzielnicy gotyckiej (Barri Gòtic / Barrio Gótico) zachwycicie się wąskimi alejkami, przy których pną się historyczne budynki otaczające katedrę.

Na jej terenie znajduje się ogród, a tuż w pobliżu muzea: historyczne, prezentujące dzieje miasta od I wieku p.n.e. (Museu d’Història de la ciutat / Museo de Historia de Barcelona) oraz muzeum obiektów sakralnych i dzieł sztuki z całego świata (Museu Frederic Marès / Museo Frederic Marès).
 

 

Koniecznie zajrzyjcie do La Boqueria – XIX wieczna krytej hali targowej, jednej z większych atrakcji miasta oraz do przestronnego parku Parc de la Ciutadella / Parque de la Ciudadela we wschodniej części miasta, gdzie pospacerujecie krętymi ścieżkami, odpoczniecie w romantycznym otoczeniu ogrodów, stawów, fontann.

 

Ulice Barcelony przez cały rok skąpane są w słońcu. Większość kawiarni, restauracji ma swoje ogródki na świeżym powietrzu, czasami jest to dosłownie kilka stolików ustawionych ciasno przed wejściem do knajpki. To idealna okazja na posmakowanie lokalnych dań, zakupy pamiątek i miejscowego rękodzieła, zatopienie się w tamtejszej codzienności.

Nocą musicie zawitać na Ramblas - główny bulwar miasta, który porwie was zapachami z lokalnych restauracji, upoi hiszpańskim winem i orzeźwi horchatą, mlecznym napojem z migdałami. Jeżeli jesteście fanami futbolu, z pewnością zaciągnie was na Camp Nou, czyli jeden z największych obiektów sportowych Europy (pojemność 98787 miejsc), własność klubu piłkarskiego FC Barcelona. Kto wie, może w prezencie ślubnym kupicie sobie bilety na jeden z meczy? Jeżeli traficie na wygraną FC, macie szansę uczestniczyć w wielkiej fecie, która wówczas ogarnia całe miasto.

Nie zapomnijcie o słonecznych plażach, które zapraszają przez większą część roku na romantyczne pikniki, polegiwanie na gorącym piasku, korzystanie z dobroci Morza Śródziemnego.

 


A przed podróżą przeczytajcie bestsellerową powieść Carlosa Zafona “Cień wiatru”, której główną bohaterką jest właśnie Barcelona. Mówi się, że książka ta z powodzeniem może zastąpić tradycyjne przewodniki po tym mieście.

Być może i wy dołączycie do grona tych, którzy Barcelonę zwiedzają z “Cieniem wiatru” pod pachą?

Buen Viaje! 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź