Podróż poślubna: Kierunek - Paryż!

Wybór miejsca, w którym odpoczniecie po trudach przygotowań do ślubu i wesela oraz nabierzecie sił i apetytu na małżeński żywot jest sprawą na tyle istotną, że warto przemyśleć ją chwilę wcześniej.

fotografia: Pokadrowani.pl

 

Podróż poślubna to idealny wstęp do nowego rozdziału waszego wspólnego życia.

Wybór miejsca, w którym odpoczniecie po trudach przygotowań do ślubu i wesela oraz nabierzecie sił i apetytu na małżeński żywot jest sprawą na tyle istotną, że warto przemyśleć ją chwilę wcześniej.

 

Co powiecie na Paryż? 

Miasto zakochanych, pełne romantycznych uliczek, skwerków z kawiarniami, kameralnymi klubikami, księgarniami. Miasto pełne kontrastów, gdzie historia miesza się z nowoczesnością. Miejsce wielokulturowej mieszanki, która nie pozwoli wam się nudzić.

To wyjątkowa metropolia, gdzie obok zabytków, które “widziały wiele” znajdziecie nowoczesne budynki z centrami handlowymi, słynne galerie sztuki, na gruntowne zwiedzenie których być może nie będziecie mieć czasu (na przykład Luwr musielibyście poświęcić ok.3 dni), ale które z pewnością warto odwiedzić korzystając z opracowanych tras.

Pamiętajcie o rozrywkowej stronie Paryża, pełnego rewii, teatrów, kabaretów oraz o modowej tradycji tego miasta, nazywanego światową stolicą mody.

 

Na zwiedzenie stolicy Francji potrzeba około 5-7 dni, które warto wcześniej zaplanować, aby z bogatej oferty turystycznej wybrać to, co was interesuje i nie zmęczyć się chaotycznym bieganiem w poszukiwaniu odpowiadających wam atrakcji.

 

Niezależnie od zainteresowań, na pewno warto zwiedzić kilka miejsc:

Wieża Eiffla - zbudowana w 1889 roku na Wystawę Światową miała zostać rozebrana po 20 latach. Tymczasem niespodziewanie stała się paryskim symbolem, na którego kilku kondygnacjach znajdują się platformy widokowe na zapierającą dech w piersiach panoramę miasta.

Za wejście po schodach na niższe poziomy trzeba zapłacić 5 € (ulgowy 3,50 €),za wjazd windą na 2-gie piętro - 8,50 € (7 €), a na samą górę - 14 € (12,50 €). (ceny mogą być inne, w zależności w jaki sposób i gdzie je kupicie) 

 

Luwr - niegdyś jeden z największych pałaców na świecie, dziś jedno z największych muzeów. Jeśli nie jesteście wielbicielami sztuki, warto zwiedzić jedynie skrzydło Sully, gdzie znajdują się m.in. Mona Liza, Nike z Samotraki i Wenus z Milo. Dla wielbicieli konkretnych kierunków w sztuce poleca się skorzystanie z planów muzeum i zaplanowanie wycieczki po wybranych działach. Bilet na ekspozycję stałą kosztuje 9 €.

 

 

Muzeum d'Orsay mieści zbiory sztuki francuskiej z okresu drugiej połowy XIX i początków XX wieku, z takimi dziełami, jak prace wielkich impresjonistów: Maneta, van Gogha, Degasa, Renoira, Gauguina. Budynek muzeum to powstały jednocześnie z wieżą Eiffla dworzec kolejowy z wielkim zegarem na fasadzie. Bilet wstępu to również koszt 9 €.

 

Katedra Notre Dame to jedna z piękniejszych gotyckich katedr. Budowa jej rozpoczęła się już w 1163 roku. Położona jest na rzecznej wyspie w centrum miasta. Warto obejrzeć ją ze wszystkich stron, nie ograniczając się jedynie na znanej z fotografii fasadzie z wejściem. Wnętrze kościoła zachwyca naturalną ilumiancją, jaką daje światło przepuszczane przez witraże.

 

La Defense, to nowoczesna architektonicznie dzielnica Paryża z imponującymi budowlami ze szkła i stali. Najbardziej sławnym obiektem jest tu Wielki Łuk (La Grande Arche).

 

Centrum Pompidou również zaskakuje nowoczesną bryłą. Elewacje otwartego w 1977 roku Centrum Sztuki Współczesnej tworzą pomalowane w różnych kolorach instalacje techniczne i rury wentylacyjne. Niedaleko, na placu Strawińskiego znajduje się fontanna z kolorowymi rzeźbami, a wokół kompleksu uliczni artyści prezentują swe umiejętności.

 

Montmartre i Sacre-Coeur Montmartre to wzgórze w północnej części Paryża, artystyczne i literacjie centrum Paryża z XX wieku. Do dziś można obejrzeć tam i kupić prace artystów prezentujących je na placu Tetre. Na szczycie wzgórza króluje Bazylika Sacre Coeur.

 

Champ Elysees, czyli Pola Elizejskie to jedna z głównych, najbardziej rozpoznawalnych, eleganckich ulic Paryża. Łączy plac de la Concorde z placem Charlesa de Gaulle. Charakterystyczny, bogato zdobiony Łuk Triumfalny, który dominuje nad tym miejscem zbudowano w 1806 roku na zlecenie Napoleona (dla uczczenia jego zwycięstw).

 

 

Cmentarz Pere Lachaise jest jedną z najczęściej odwiedzanych nekropolii na świecie, przypominającą muzeum pod gołym niebiem. Wśród obiektów cmentarza znajdują się mogiły Fryderyka Chopina, Moliera, Balzaka, Edith Piaf czy Jima Morrisona. Przy wejściu za 2 € można kupić szczegółowy plan.

 

 

Opera Paryska - Opera Garnier - najbardziej znany teatr muzyczny Francji i jednocześnie największy na świecie teatr operowy. Wybudowana w stylu eklektyzmu na prawym brzegu Sekwany z pewnością wzbudzi zainteresowanie miłośników teatru.

 

Paryż, jako jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Europie jest świetnie przygotowane na przyjęcie turystów. Zwiedzać można pieszo (z pewnością najbardziej romantyczne będą spacery po krętych, wąskich uliczkach z uroczymi kawiarenkami :)), minibusem, autobusem, które oferują wycieczki różnymi trasami, z hostessami, przewodnikiem lub bez. Dla niepoprawnych romantyków czekają statki kursujące po Sekwanie.

 

Podróż poślubna do Paryża jest o tyle warta polecenia, że wyjazd taki znajduje się w zasięgu ręki nawet młodych par, których budżet domowy dopiero startuje :)

 

 

PS. Nie zapomnijcie "zamknąć swego uczucia na zawsze" za pomocą symbolicznej kłódki, której klucz wyrzucicie do rzeki na moście Pont des Arts  (Most Sztuk Pięknych), niedaleko Luwru :)

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź