Repertuar na pierwszy taniec

Moda na klasyczne walce otwierające bale weselne powoli zaczyna przemijać. Wraz z trendem pierwszy taniec również zaczyna nabierać inne znaczenie i walcem już być nie musi.

fotografia: Łapacze Wspomnień

 

Jako zespół bardzo często mamy zapytanie od Klientów: „A co mogliby Państwo zaproponować jako pierwszy taniec?” Odpowiedź jest na tyle rozbudowana, że postanowiliśmy się nią podzielić szerzej właśnie tutaj.

Moda na klasyczne walce otwierające bale weselne powoli zaczyna przemijać. Wraz z trendem zmieniającym podmiejskie wesela zakorzenione w polskiej tradycji na formę bankietową popularną na zachodzie, pierwszy taniec również zaczyna nabierać inne znaczenie i walcem już być nie musi.

PUZZLE Cover Band

 

 

Utwory na pierwszy taniec

 

Jeśli nie walc to co?

 

Żeby podjąć ostateczną decyzję co do repertuaru musimy wziąć pod uwagę takie czynniki jak:

- umiejętności taneczne przyszłych małżonków, muzykalność i poczucie rytmu

- czas jakim dysponujemy na przygotowanie się do pierwszego tańca oraz to czy w ogóle zamierzamy się przygotowywać

- chęć i możliwość skorzystania z profesjonalnego nauczyciela tańca

- ważne wydarzenia w życiu z którymi kojarzą się lub którym towarzyszyły konkretne utwory.

 

fotografia: Cztery Kadry

 

Niektórzy na tyle poważnie podchodzą do pierwszego tańca, że czynią z niego prawdziwe show w stylu „tańca z gwiazdami”

Dysponując czasem, ochotą i odrobiną umiejętności pary tygodniami uczą się układów tanecznych pod okiem nauczyciela. Widzieliśmy już bardzo ciekawie wyglądające pierwsze tańce przy mało spodziewanych utworach jak np. „Jak nie my to kto” – Mrozu czy  „Everybody needs somebody to love” z filmu Blues Brothers gdzie para odtańczyła jiva. Był też układ z filmu Pulp Fiction do piosenki „You never can tell” Chucka Berrego (nie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności tanecznych) a także taniec z Dirty Dancing z układem z finałowej piosenki „The Time of My Live” Billa Medleya i Jennifer Warnes (tutaj niestety trzeba się sporo napracować).

Inspiracje filmowe są więc bardzo ciekawym rozwiązaniem, od razu możecie zadecydować jakiego układu będziecie się uczyć, oraz czy podejmujecie wyzwanie sami czy przygotuje was do tego profesjonalny nauczyciel. Musicalową propozycją mogą być też utwory takie jak „Footloose” Kennego Rogersa czy „Summer nights” lub „You’re the one that I want” z musicalu Grease.

 

fotografia: BrodiFotografia

 

Inni wybierają piosenki, które w szczególny sposób są dla nich ważne, np. utwór przy którym się poznali, piosenka która była w tle w restauracji podczas pierwszej randki, pocałunku w dyskotece lub hit pierwszych wspólnie spędzonych wakacji. 

Taki wybór będzie przede wszystkim dla Was. Może układ taneczny nie będzie wyjątkowo widowiskowy i skomplikowany, ba… może nawet improwizowany, ale w tym momencie będziecie tylko dla siebie. Na jednej z imprez zaskoczył nas utwór „Prawie do nieba” z płyty Andrzeja Piasecznego i Robersta Chojnackiego, na innej zaś para zatańczyła do jednego z hitów Lady Gagi, kiedy zapytaliśmy ich dlaczego właśnie taką piosenkę chcą usłyszeć, odpowiedzieli że  była podkładem do filmu nakręconego z ich pierwszego w życiu skoku ze spadochronami a teraz wskakują razem we wspólne życie. Był też utwór zespołu Kings of Leon – Sex on fire czy REM „Loosing my religion.”

 

fotografia: Paweł Traczyk FOTOGRAFIA 

 

Są oczywiście pary chcące aby tradycji stało się zadość i mimo wszystko tańczą walca. Często pojawia się tutaj motyw z filmu „Noce i Dnie” lub „I have nothinmg” Whitney Houston. Ostatnio bardzo spodobał nam się walc wiedeński, którego nigdy wcześniej nie słyszeliśmy - nosi nazwę Nomansland. Utwór ma bardzo śpiewny refren ze zwrotką której linia melodyczna przypomina rapowanie! Para przygotowała układ i efekt był doskonały.
 

 

Reasumując. Jest kilka dróg którymi możecie pójść podczas wyboru utworu na pierwszy taniec. 

Jeżeli macie ochotę zrobić prawdziwy show to przy odrobinie umiejętności polecamy przygotowanie show z konkretnym układem tanecznym, stylizacją ubrań i rytmicznym utworem po którym zbierzecie gromkie oklaski a wasz wesele zacznie się od wysokiego C. W tym przypadku proponujemy skorzystanie z podkładu odtworzonego z płyty. Przyzwyczaicie się do brzmienia, tempa utworu, konkretnych momentów. Zlecenie zagrania pierwszego tańca do którego jest konkretny układ zespołowi to nienajlepszy pomysł. Może się okazać że delikatnie zmienione tempo czy inne brzmienie wokali lub przejście na perkusji mogą spowodować że się pogubicie.

Dla sentymentalnych osób polecamy piosenki które miło wspominacie, są dla Was ważne, kojarzą się pozytywnie. Każdy cofając się w czasie będzie w stanie określić chociaż jeden taki utwór.

 

fotografia: Paweł Nożyński

 

Polecamy również korzystanie z doświadczeń profesjonalnych szkół które zajmują się przygotowywaniem par młodych do pierwszego tańca. Oni poza swoimi propozycjami będą w stanie przygotować ciekawie wyglądające układy choreograficzne do dowolnego utworu jaki sami sobie wybierzecie.

Są osoby które nie są muzykalne, nie umieją tańczyć i najlepiej jakby pierwszego tańca dla nich w ogóle nie było. Im proponujemy kilkudziesięciosekundowe kawałki utworów które przeminą na tyle szybko że nie będzie to stanowiło zbytniego dyskomfortu. Nie przejmujcie się że nie wiecie gdzie jesteście a nogi plączą się w bezładzie. Ta druga osoba będzie i tak szczęśliwa że tańczy właśnie z wami a nie z kimś innym. W końcu kilka godzin wcześniej powiedziała „tak”…

 

fotografia: Norbert Kwiatkowski Photography

 

Damian Łaszek
PUZZLE Cover Band

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź