Rezerwacja ślubnego fotografa

Co może wchodzić w skład oferty ślubnej sesji fotograficznej? Jak wygląda praca fotografa? Jak wygląda pierwsze spotkanie z fotografem i podpisanie umowy? Jak długo czeka się na zdjęcia?

fotografia: Norbert Kwiatkowski Photography

 

Obok rezerwacji sali, zespołu czy DJ’a oraz “zaklepania” terminu u księdza lub w USC, zamówienie usług fotografa ślubnego jest jednym z pierwszych w kolejności punktów na liście weselnego "do załatwienia".

Z obserwacji wynika, że najlepsi fotografowie planują swoje kalendarze z dwuletnim wyprzedzeniem, warto więc rozejrzeć się za profesjonalistą jak najszybciej.

O co pytać? Jak wygląda praca ślubnego fotografa? Czego można się spodziewać, czego oczekiwać? Garść rad na ten temat poniżej :)

Jeżeli szukacie fotografa ślubnego - możecie go znaleźć w naszym Katalogu Firm - Fotografia 

Tu możecie zobaczyć reportaże i sesje ze ślubów - zapraszamy do inspiracji.

 

 

Co może wchodzić w skład oferty ślubnej sesji fotograficznej?

W zależności od oczekiwań, pragnień i budżetu, sesja młodej pary może składać się z kilku części składowych: sesji zaręczynowej, narzeczeńskiej, przygotowań ślubnych, ujęć narzeczonych w strojach ślubnych, błogosławieństwa, ceremonii kościelnej lub w urzędzie, zabawy weselnej, sesji plenerowej lub studyjnej (najczęściej w innym dniu).

Podczas kolejnych etapów zapisywana jest "historia" związku, uczucia młodej pary, ślubne przygotowania, akcesoria, dekoracje, wzruszające rodzinne momenty, szaleństwo zabawy i atrakcje weselne, aż po pełne uroku portrety małżonków. Wszystko to złoży się na efekt pracy fotografa - album ślubny.

 

 

W jakiej formie zdjęcia trafią do młodej pary?

Najczęściej studio fotograficzne przygotowuje dla nowożeńców płytę DVD (w kilku kopiach) z wyselekcjonowanymi zdjęciami poddanymi profesjonalnej obróbce. Ilość fotografii zależy od wielkości przyjęcia, wybranego pakietu i ustalana jest podczas zawierania umowy. Zazwyczaj jest to ok. 400-500 ujęć z dnia ślubu i wesela i około 100 z sesji plenerowej, jeżeli ta ma miejsce.

Najistotniejszym "produktem"  jest album ślubny z najlepszymi ujęciami. Wydrukowana na wysokiej jakości papierze, elegancko oprawiona księga przygotowywana jest we współpracy z młodą parą, tak aby zdjęcia, które do niej trafią w 100% odpowiadały zleceniodawcom.

 


Co jeszcze można zamówić?

Oprócz albumu i płyty zdjęcia umieszczane są w wirtualnej galerii, link do której umożliwia wygodne przeglądanie zdjęć również przez weselnych gości oraz dzielenie się nimi poprzez pocztę e-mail i na portalach społecznościowych.

Oczywiście bez problemu zamówicie albumy również dla rodziców czy dziadków, zdjęcia wydrukowane w dużym formacie, idealne do powieszenia na ścianie, kalendarze, kubki, pocztówki z wasza podobizną. Dodatkowe odbitki wybranych zdjęć zamówicie nie wychodząc z domu: wystarczy przesłać link do wybranych ujęć z galerii.

Pamiętajcie, zawsze warto zapytać o rabat dla większego zamówienia ;)

 

 

Jak wygląda pierwsze spotkanie z fotografem i podpisanie umowy?


Spotkanie i rozmowa z fotografem ślubnym ma zasadniczy wpływ na wynik waszej współpracy.

Po pierwsze - musicie się polubić - napięcie i sztywna atmosfera nie pomoże w uzyskaniu dobrych ujęć.

Po drugie - to czas na dokładny wywiad, podczas którego profesjonalista dowie się o waszych preferencjach dotyczących charakteru zdjęć, detali przyjęcia, koloru przewodniego, akcentów, miejsca ceremonii.

Ustalicie ilość ujęć, odbitek, stron w albumie, czas pracy fotografa, termin otrzymania jej efektów i wszystkie szczegóły istotne dla was.

To również dobry moment na obejrzenie portfolia “kandydata”, wykonanych już przez niego zleceń, albumów innych par.

W umowie, którą podpiszecie powinny również znaleźć się ustalenia dotyczące kwestii dojazdu, ewentualnego noclegu, reklamacji, praw autorskich itp.

Płatność za usługę odbywa się przeważnie w dwóch ratach - pierwsza w dniu podpisania umowy, druga w dniu wesela lub do tygodnia po.
 

 

Jak długo czeka się na zdjęcia?

Pierwsze próbki zniecierpliwieni nowożeńcy mogą otrzymać już kilka dni po uroczystości. Potem udostępniana jest im galeria wirtualna, którą mogą “dzielić się” ze znajomymi.

Moment otrzymania całego pakietu tak naprawdę zależy od nich samych. Im szybciej wybiorą ujęcia do albumu i na płytę, tym szybciej fotograf “obrobi” je i ułoży w chronologicznie i tematycznie dograną całość.

 


Jak wygląda praca fotografa?

To kilkanaście godzin wytężonego działania, które zaczyna się już godzinę przed błogosławieństwem - fotografowane są ślubne akcesoria, dodatki, unikalne momenty przygotowań, ostatnich poprawek. Finalne ujęcia to chwile oczepin, krojenia weselnego tortu, puszczania lampionów czy fajerwerków.

Niezwykle istotną kwestią jest ceremonia zaślubin. W niektórych obiektach sakralnych wymagane są specjalne, wystawiane przez kurię legitymacje o ukończeniu przez fotografa kursu liturgicznego. Zaświadczają one o znajomości zasad fotografowania w świątyniach. Należy jednak pamiętać, iż nawet bez specjalnych zaświadczeń dobry fotograf wie, że jego postać w tym dniu to niewidoczny dla gości cień, który powinien w jak najmniej inwazyjny sposób wykonywać swoją pracę.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź