Samodzielna organizacja wesela – garść sprawdzonych porad

Mówi się, że im wcześniej rozpocznie się przygotowania, tym lepiej. Jak jest w rzeczywistości?

 

Kiedy pierścionek zaręczynowy lśni już na palcu przyszłej panny młodej, pora rozpocząć przygotowania do wesela. Samodzielna organizacja uroczystości może być zarówno ekscytującym, jak i bardzo stresującym wyzwaniem. Mówi się, że im wcześniej rozpocznie się przygotowania, tym lepiej. Jak jest w rzeczywistości?

 

Samodzielna organizacja wesela to ogromne wyzwanie, które wiąże się z mnóstwem spraw do załatwienia w stosunkowo krótkim czasie. Warto więc zawczasu przygotować sobie listę zadań do wykonania – tak, aby projekt zakończył się sukcesem.

 

Dlaczego warto zdecydować się na samodzielną organizację wesela?

 

Pomimo tego że organizacja wesela na własną rękę nie należy do najłatwiejszych zadań, to jednak ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim – samodzielnie planując uroczystość zyskuje się pewność, że wszystko będzie dokładnie tak, jak należy. Dodatkowo, nie trzeba ponosić kosztów za zatrudnienie wedding plannera – a te bywają czasem naprawdę ogromne. 

W organizacji wesela pomoc może rodzina oraz najbliżsi przyjaciele. Warto zainteresować się, czy wśród nich ma się florystkę, fotografa bądź też cukiernika – być może zechcą ofiarować swoje usługi w ramach prezentu ślubnego?

W dobie internetu samodzielna organizacja ślubu i wesela jest zdecydowanie mniejszym wyzwaniem niż jeszcze kilkanaście lat temu. W sieci dostępne są aplikacje, listy zadań oraz poradniki, dzięki którym można sprawnie zaplanować nawet największe wesele.

 

Rok przed weselem – o czym pamiętać?

 

Przystępując do organizacji wesela, na początku warto zająć się określeniem swojego budżetu. Nie ma co ukrywać – wystawne uroczystości weselne na dużą liczbę gości wiążą się często z gigantycznymi kosztami, które dorównują cenie dobrej jakości auta, a nawet – niewielkiego mieszkania! Oczywiście, organizując uroczystość na własną rękę, można sporo zaoszczędzić, jednak wciąż trzeba liczyć się ze stosunkowo wysokimi wydatkami.

Do wesela zostało 12 miesięcy. Wbrew pozorom to ostatni dzwonek, by zorientować się, co mają w swojej ofercie domy weselne. W najpopularniejszych i najbardziej rozchwytywanych miejscach terminy zarezerwowane są na wiele miesięcy do przodu. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o firmy cateringowe, DJ-ów, fotografów i zespoły muzyczne. Rok przed weselem te wszystkie kwestie powinny być już załatwione, aby nie spędzać snu z powiek przyszłej młodej pary.

W tym czasie warto określić także motyw przewodni ślubu i wesela. Dzięki temu będzie można uniknąć późniejszych problemów przy zamawianiu zaproszeń oraz wyborze dekoracji do sali weselnej.

 

10 miesięcy do wesela – co teraz?

 

Czas płynie nieubłaganie i do wesela pozostało już tylko 10 miesięcy! To doskonały moment na rozpoczęcie poszukiwań obrączek. Tutaj również warto zwrócić uwagę na swój budżet – tanie obrączki z żółtego złota można kupić już w cenie kilkuset złotych za parę, podczas gdy ceny luksusowych egzemplarzy z rzadkich materiałów potrafią wynosić nawet kilkanaście razy więcej!

W tym czasie można także zastanowić się nad wyborem sukni ślubnej. W najlepszych salonach z modą ślubną na uszycie sukni czeka się nawet kilka tygodni. Dodatkowo, warto uwzględnić czas potrzebny na niezbędne poprawki krawieckie. Panny młode, które intensywnie odchudzają się przed ślubem, mogą odłożyć zakup sukni na nieco późniejszy termin.

Wybierając suknię dla panny młodej, nie można zapomnieć o garniturze dla pana młodego. Warto podkreślić, że w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się niestandardowe garnitury, które wyróżniają się interesującym kolorem, krojem bądź też ciekawymi akcentami. 

 

Pół roku przed weselem

 

Na sześć miesięcy przed uroczystością przychodzi czas na zamówienie zaproszeń i rozesłanie ich do gości.

W tym czasie można także umówić wizytę u fryzjera i w salonie kosmetycznym – koniecznie pamiętając o wizytach próbnych, podczas których można zweryfikować swoje pomysły na stylizację ślubną.

Na sześć miesięcy przed weselem pora wybrać menu, tort weselny oraz kwiaty, które posłużą do dekoracji sali.

 

Dwa miesiące przed weselem

 

Lista gości powinna być już zamknięta, pokoje hotelowe dla nich – zarezerwowane. Na dwa miesiące przed weselem warto już przejrzeć ostatnie szczegóły ceremonii i upewnić się, że są dopięte na ostatni guzik. W tym czasie można skupić się na kwestiach przyjemnych – odbiorze obrączek, ostatecznej przymiarce sukni czy też wyborze dekoracji na salę weselną.

 

O czym pamiętać, organizując wesele samodzielnie?

 

Osoby, które zabierają się za samodzielną organizację wesela, muszą pamiętać, że im wcześniej pomyślą o pewnych kwestiach, tym lepiej. Planowanie uroczystości z dużym wyprzedzeniem gwarantuje lepszą dostępność zespołów, DJ-ów, sukien ślubnych oraz domów weselnych. Dzięki temu można zaoszczędzić nie tylko sporo nerwów, ale i pieniędzy.

W organizacji wesela planowanie to absolutna podstawa. Przygotowanie szczegółowego harmonogramu pozwala zadaniowo podejść do organizacji.

Najważniejsze jest, by w organizacji uroczystości nie zapominać o sobie! To w końcu młoda para w tym dniu ma być najważniejsza!
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź