Skąd wziąć pieniądze na wesele – budżet weselny a wydatki

Jak ustalić docelową ilość pieniędzy, kiedy i ile odkładać na wesele i ile pieniędzy w budżecie weselnym założyć na nieprzewidziane wydatki?

.

Wesele i pieniądze to właściwie nierozłączne tematy. Organizacja przyjęcia weselnego to przedsięwzięcie finansowe na dużą skalę. Średnio wydajemy na wesele od 20 000 do 40000 złotych. Biznes ślubny z roku na rok zyskuje na wartości i rozmachu - weselne mody i różnorodność może przyprawić o ból głowy, Możliwości wydania pieniędzy jest więc coraz więcej. Do tego dochodzi jeszcze kwestia podziału kosztów między rodziny, wkładu finansowego rodziców i młodych a na koniec tego, ile pieniędzy uda się młodym uzbierać na weselu. Trudno mówić o weselu nie mówiąc o pieniądzach.

 

Z artykułu dowiesz się:

 • Pieniądze na ślub i wesele założone w budżecie weselnym
 • Budżet ślubny/weselny – co to jest i dlaczego warto go zaplanować
 • Jak ustalić docelową ilość pieniędzy, kiedy i ile odkładać na wesele
 • Ile pieniędzy w budżecie weselnym założyć na nieprzewidziane wydatki?
 • Które wydatki weselne warto obniżyć, by zmniejszyć całościowy koszt wesela?
 • Kiedy i dlaczego najczęściej przekraczamy budżet weselny – jak się przed tym ustrzec
 • Jak wydatki ślubne i weselne rozkładają się w czasie
 • Skąd wziąć szybko pieniądze na ślub i wesele? Sytuacje nagłe i nieprzewidziane
 • Pieniądze na nagły, nieplanowany ślub
 • Pieniądze na zaliczki ślubne: salę, suknię ślubną, zespół, fotografa
 • Pieniądze na dodatkowe atrakcje na weselu: fotolustro, samochód z prosecco, animatorka, stół wiejski lub słodki. Nagłe i niespodziewane wydatki weselne, dopłaty, kruczki

 

Pieniądze na ślub i wesele założone w budżecie weselnym


Założenie budżetu weselnego to pierwszy krok, jaki powinniśmy wykonać na starcie przygotowań ślubnych. Będzie potrzebny, by określić docelową kwotę, którą trzeba uzbierać, i wyznaczyć granice wydawania pieniędzy. 

 

 

Skąd wziąć pieniądze na wesele – budżet weselny a wydatki


Budżet weselny to ustalone przez nas ramy finansowe, które pozwalają określić skalę przedsięwzięcia i ograniczyć wydatki podczas organizacji ślubu i wesela. Niech będzie to arkusz kalkulacyjny, w którym komórka po komórce wylistujemy wszystkie wydatki weselne i zdecydujemy, ile chcemy lub możemy wydać na poszczególne pozycje. Dzięki starannie wypełnionemu arkuszowi w wygodny sposób będziemy kontrolować ostateczną sumę. Zaplanowanie budżetu weselnego pomoże nam również uporządkować zadania, które mamy do wykonania.

Twoje wydatki ślubne przerosły budżet? Sprawdź, skąd możesz pożyczyć dodatkową gotówkę, czym różni się kredyt na wesele od pożyczki w instytucji pozabankowej>>

 

Jak ustalić docelową ilość pieniędzy, kiedy i ile odkładać na wesele


Pierwszym kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę, jest ilość planowanych gości oraz wybór odpowiedniego miejsca. Koszt przyjęcia w dużej mierze zależy od kwoty, którą zapłacimy od osoby (tzw. talerzyk). Im bardziej luksusowe i wyszukane miejsce, tym jednostkowa cena będzie wyższa. Z większych wydatków powinniśmy doliczyć także koszt noclegów dla gości (o ile mamy dużo przyjezdnych), zespołu, fotografa i strojów weselnych – aby mieć ogólny ogląd sytuacji. Potem już są te „drobniejsze” wydatki, które, po  zsumowaniu, stanowić będą istotną część całego budżetu. Mowa tu o: kwiatach, zaproszeniach, słodkich i wiejskich stołach, barmanie, makijażu, fryzurze, transporcie dla gości, torcie weselnym. Jeśli jeszcze nie znamy dokładnych cen poszczególnych usług, warto zrobić research w Internecie lub wśród znajomych i przyjąć orientacyjne kwoty, które później możemy doprecyzować.

Budżet ślubny powinniśmy zaplanować tak, by nie przekraczał naszych możliwości i zakładał realną kwotę, którą możemy przeznaczyć na ten cel. Przed wpisaniem pozycji na listę budżetową, warto zastanowić się nad jej zasadnością i nie ulegać presji otoczenia.

Niestety, najczęściej czeka nas kilka modyfikacji budżetu weselnego, na które wpływają nagłe i nieprzewidziane wydatki. Jeśli koszt danej pozycji się zwiększy to warto zrekompensować tę nadwyżkę zmniejszeniem kwoty poniesionej na inny wydatek – dzięki takiej równowadze w budżecie uda nam się zachować założoną kwotę końcową. Ważne jest dokładne określenie kwoty, której nie zamierzamy przekroczyć, aby ruszyć w nowe życie bez problemów finansowych. Najlepszą metodą na sfinansowanie ślubu i wesela, jest bowiem oszczędzanie.
Jeśli wesele będzie kosztowało nas około 20 000 zł, a do wielkiego dnia zostało nam ok. 2 lat – bez problemu powinniśmy odłożyć potrzebną kwotę. Im wyższy budżet i krótszy czas, tym sytuacja staje się bardziej napięta.

 

budżet weselny planowanie slubu i wesela slubnaglowie.pl

 

Ile pieniędzy w budżecie weselnym założyć na nieprzewidziane wydatki?


Przy ustalaniu nieprzewidzianych wydatków, powinniśmy założyć kwotę około 15-20% całego planowanego budżetu. Jeśli koszt naszego ślubu i wesela wyliczyliśmy na 20 000 zł, warto założyć kwotę dodatkową na poziomie ok. 3 000 - 4 000 zł.

 

Które wydatki weselne warto obniżyć, by zmniejszyć całościowy koszt wesela?    

Powinniśmy skupić się na ograniczeniu największych i stałych kosztów. Możemy zdecydować się na mniej kosztowne miejsce wesela i zredukować ilość gorących posiłków dla gości. Warto też poszukać tańszych alternatyw dla takich kosztów jak ubranie do ślubu, zespół lub DJ, kwiaty i dekoracje oraz kosztów obsługi fotograficznej i video. Na samodzielnej realizacji słodkiego stołu można zaoszczędzić ok. 700 zł, na kwiatowych dekoracjach stołu nawet ok. 3 000 zł. Zamiast fotobudki można wykorzystać aparat typu polaroid.

 

Kiedy i dlaczego najczęściej przekraczamy budżet weselny – jak się przed tym ustrzec

Najczęściej przekraczamy budżet weselny, gdy nie trzymamy się ustalonych ram finansowych. Każdy nadprogramowy koszt powinniśmy zapisywać i podliczać, a następnie starać się zrezygnować z innych pozycji lub zredukować ich koszt na tyle, aby wyrównać poziom budżetu. Ważne jest również to, by za każdym razem dokładnie zastanowić się nad tym, czy kolejna modna atrakcja jest nam potrzebna, czy być może to zbędny wydatek.

 

Jak wydatki ślubne i weselne rozkładają się w czasie


Większość wydatków poniesiemy na ostatnim etapie organizacji wesela – bezpośrednio przed uroczystością i zaraz po. To wtedy płacimy za salę, zespół, czy fotografa, odbieramy też suknię panny młodej i garnitur pana młodego. Nie oznacza to jednak, że mamy dużo czasu na zgromadzenie pieniędzy – już na samym początku musimy liczyć się z dużymi kosztami zaliczek. Okresem, w którym możemy złapać finansowy oddech jest czas pomiędzy zaliczkami i dniem wesela. 

 


Skąd wziąć szybko pieniądze na ślub i wesele? Sytuacje nagłe i nieprzewidziane


Organizując ślub i wesele, musimy liczyć się z nieprzewidzianymi i nagłymi wydatkami. Może okazać się, że kwota zaliczek będzie wyższa, niż planowaliśmy, a dodatkowe atrakcje pochłoną większą część naszego budżetu. Nie wszystkie pary planują ślub i wesele z dużym wyprzedzeniem. Zdarzają się sytuacje, gdy uroczystość organizowana jest w pośpiechu, co wymaga zgromadzenia dużej kwoty pieniędzy w bardzo krótkim czasie.

 


Pieniądze na nagły, nieplanowany ślub


Najlepszym sposobem na zgromadzenie weselnego budżetu jest systematyczne i konsekwentne odkładanie pieniędzy. Niestety, nie jest to możliwe w sytuacji, gdy ślub jest nieplanowany i nagły. Większość sal rezerwowana jest na 2 lata przed ślubem, chcąc więc zorganizować spontaniczny/nagły ślub, musimy liczyć się z ograniczonym wyborem. Może być tak, że będziemy musieli zdecydować się na droższą, ale jedyną dostępną i spełniającą nasze oczekiwania salę. Podobnie będzie z zespołem czy fotografem. Brak planowania z wyprzedzeniem w przypadku wesela wiąże się często z większymi kosztami. 
Co robić w takiej sytuacji? Najbardziej intuicyjnym i oczywistym wyjściem jest pożyczka od rodziny i znajomych, którzy wyciągną do nas pomocną dłoń. Możemy skorzystać też z pożyczki gotówkowej, dzięki której pieniądze szybko znajdą się na naszym koncie. Weźmy pod uwagę to, że ostateczny koszt ślubu i wesela zależy od ilości zaproszonych gości, wybranego lokalu i dodatkowych atrakcji. 

 

>>Więcej o nieplanowanych wydatkach weselnych i sposobach na ich finansowanie można przeczytać w artykule: Pożyczka na wesele – skąd wziąć szybko pieniądze>>

 

Pieniądze na zaliczki ślubne: salę, suknię ślubną, zespół, fotografa

Pierwszym krokiem podczas organizacji ślubu i wesela, jest znalezienie i zarezerwowanie sali weselnej, zespołu, fotografa, a także zamówienie sukni ślubnej. Wiąże się to z szybkim wpłaceniem zadatków, które gwarantują nasze rezerwacje. Budżet na zaliczki ślubne jest problematyczny bez względu na to czy przyjęcie planowane jest w dłuższej perspektywie, czy też nie. Każda para młoda staje bowiem przed wyzwaniem szybkiego wpłacenia około 30% ostatecznej sumy na pierwszym etapie planowania budżetu weselnego.

 


Pieniądze na dodatkowe atrakcje na weselu: fotolustro, samochód z prosecco, animatorka, stół wiejski lub słodki


Coraz większą popularnością cieszą się dodatkowe atrakcje na weselu, są też coraz bardziej wyszukane i różnorodne. Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszą atrakcją były fajerwerki i stół wiejski, na którym serwowano domowe wędliny, smalec i ogórki kiszone. Obecnie młodzi  decydują się również na wariant stołu słodkiego, samochód z prosecco, pokaz barmański, a nawet występy gwiazd i komików. Częstym wyborem jest też fotobudka, którą powoli wypiera fotolustro. Nadprogramowym wydatkiem może być także animatorka, która zorganizuje ciekawie czas dzieciom zaproszonym na przyjęcie.
Część atrakcji zazwyczaj przewidujemy w budżecie weselnym, zdarza się jednak tak, że wybieramy dodatkowe możliwości w ostatniej chwili. Ulegamy aktualnym trendom, szukamy atrakcji, której nikt ze znajomych jeszcze nie miał i tym samym zwiększamy planowany budżet.

 


Nagłe i niespodziewane wydatki weselne, dopłaty, kruczki


Nagły ślub, zaliczki i nadprogramowe atrakcje, to jednak nie jedyne niespodziewane wydatki weselne. Musimy pamiętać również o nieoczywistych dopłatach oraz kruczkach zawartych w umowach. Wiele sal weselnych zastrzega sobie np. naliczenie dodatkowej opłaty, zwanej korkowym, gdy to my zapewniamy alkohol na przyjęciu. Płatna jest też dodatkowa oprawa świetlna przyjęcia, pokrowce na krzesła i własny tort weselny, zmienia się także koszt ustalonej kwoty za talerzyk. Powinniśmy też sprawdzić czas pracy fotografa, kamerzysty i zespołu – bardzo często w umowie pojawia się dodatkowa opłata za przedłużenie czasu obsługi podczas uroczystości. Trzeba się mieć na baczności, czytać dokładnie umowy oraz sprawdzać, co wchodzi w ich zakres. Miejmy zawsze z tyłu głowy, że przy takiej skali przedsięwzięcia nawet drobne dopłaty, skumulowane lub pomnożone przez ilość zaproszonych osób mogą dać w efekcie wysoką sumę.

 

Artykuł powstał we współpracy z vivus.pl
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź