Ślub i wesele dla początkujących

Pierwszy ślub – przewodnik dla gości


Trzymając w swoich rękach pierwsze zaproszenie na ślub, z pewnością ogarnia cię olbrzymia radość. Jednak zaraz pojawiają się także obawy, w jaki sposób najlepiej przygotować się do tej uroczystości i o czym pamiętać.

Jeżeli jeszcze nigdy nie było się gościem na ślubie, obawy te są tym większe. Odpowiemy na najczęściej pojawiające się wątpliwości.

 


1. Czy mogę z kimś przyjść?

Osobę towarzyszącą przyprowadza się ze sobą tylko wówczas, kiedy jest to jasno wskazane na zaproszeniu, to znaczy wymienione jest twoje imię i nazwisko oraz zamieszczony jest dopisek „wraz z osobą towarzyszącą”.

Potwierdzając przybycie warto uprzedzić, jeżeli nie ma się zamiaru nikogo ze sobą zabierać.

 

fotografia: B&W Photography

 

 

2. Odpowiedni ubiór

Czasami na zaproszeniu ślubnym znajduje się dopisek na temat strojów gości (na przykład Casual Coctail). Jeżeli go nie ma, nie zaszkodzi spojrzeć na stronę internetową Młodej Pary. Ale jeśli takowa nie istnieje, wybierz po prostu stonowaną, klasyczną elegancję, dopasowaną na przykład do miejsca organizacji uroczystości.

Na nieco więcej pozwolić sobie można podczas weselu w pałacu, a nieco inaczej wygląda to w trakcie wiejskiego przyjęcie w drewnianej chatce. W razie wątpliwości zawsze sprawdzi się strój koktajlowy.

 

fotografia:  M M Rudiak Photography

 

 

3. Właściwy prezent

Jeżeli decydujesz się na podarowanie prezentu a nie gotówki (a nie ma na ten temat informacji w zaproszeniu), lepszą decyzją jest wybranie czegoś neutralnego. Pamiętaj jednak, że przy braku listy prezentów, kupno przedmiotu to spore ryzyko.

 

fotografia: DexLab

 

 

4. Przybycie na czas

Ceremonia ślubu nie jest tym rodzajem uroczystości, na który wypada się spóźnić. Przybyć na nią trzeba na minimum 15 minut przed rozpoczęciem.

 

Fotografia: Anna Dymek 

 

 

5. Jak usiąść w kościele?

Dawniej istniał zwyczaj, że goście Panny Młodej siadali po lewej stronie, a Pana Młodego po prawej, ale zwyczaj ten już zanika. Obecnie siada się po prostu tam, gdzie jest to najbardziej wygodne, aby zachować względną równowagę.

Z pewnością nie wypada bez szczególnych wskazań, okupować ostatnich ławek.

 

fotografia: Adam Ludwik Photography

 

 

6. Wycisz telefon!

Koniecznie i bez wyjątków. Dzwonek telefonu podczas weselnego toastu to prawdziwa gafa.

 

fotografia: DreamEye Studio

 

 

7. Szanuj układ siedzeń

Być może będziesz gościem na weselu, w trakcie którego miejsca siedzące są z góry ustalone. W takim razie nie możesz samowolnie go zmieniać. To bardzo niegrzeczne.

Jeżeli nie ma oznaczeń usiąść możesz gdzie chcesz. Jeżeli jest przygotowany osobny stół dla Pary Młodej i na przykład ich świadków oraz rodziców, te miejsca są z góry zarezerwowane.

 

fotografia: DreamEye Studio

 

 

8. Ciesz się otwartym barem, ale z umiarem

Być może podczas wesela Para Młoda zdecyduje się na usługi otwartego baru. Oczywiście możesz korzystać z jego uroków, ale pamiętaj, by nie przesadzić. Nie chcesz chyba skończyć w żenujący sposób.

 

fotografia: Kamila Panasiuk

 

 

9. Nie zajmuj całego czasu nowożeńców

Nie oszukujmy się, wesele nie jest najlepszym momentem na dłuższe pogawędki z Parą Młodą. Oni mają cały tłum osób, z którymi muszą krótko porozmawiać lub zatańczyć.

Nie zajmuj im więcej, niż kilka minut.

 

fotografia:  ChomiczArt.pl

 

Mamy nadzieję, że te kilka porad rozwieje twoje wątpliwości i pozwoli dobrze bawić się podczas całej uroczystości. To w końcu bardzo przyjemne chwile!

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź