Ślub i wesele w czasie pandemii koronawirusa, prawne możliwości i obowiązki część 3

Zadatek na salę weselną, a rezygnacja z usługi z powodu pandemii - co można zrobić?

 

Trzecia część porad prawnych i dylematów par młodych, związanych stricte z pandemią koronawirusa, organizacją, przekładaniem lub odwoływaniem ślubu i wesela. 

Na pytania odpowiada:  specjalista ds. prawa konsumenckiego, Adam Rusiłowicz

Wpis został podzielony na 3 części. Jeżeli nie znajdziecie Państwo szukanych odpowiedzi w czytanym aktualnie rozdziale 3, zapraszamy do lekury Część 1 i Część 2.


Od autora:

Szanowni Państwo, koncepcji artykułu było kilka, natomiast ostatecznie stwierdziłem, że odniosę się bezpośrednio do każdego pytania, z połączeniem tych, które są bardzo podobne. Dlatego trwało to trochę dłużej niż ktoś mógłby oczekiwać. Ażeby tekst nie przybrał jeszcze większych rozmiarów – staram się nie powtarzać, odsyłając państwa w pewnym zakresie pytań do odpowiedzi udzielonych innym pytającym, o ile problem jest analogiczny. Informuję jednocześnie, że niniejsze odpowiedzi mają charakter wskazówek, pokazania możliwości i zagrożeń, odpowiedzi nie stanowią wyczerpującej analizy problemu prawnego z jednoznacznym wnioskiem. Wynika to przede wszystkim z ograniczonej liczby informacji, które można przekazać w pytaniu na facebooku bez załączonych dokumentów. W razie potrzeby dalszej porady lub innej formy pomocy, jestem dostępny pod adresem: rusilowiczadam@gmail.com

Zapraszam również do zapoznania się z analiza prawną poniższych i innych zagadnień konsumenckich na blogu blogdlakonsumenta.pl

Rekomenduje przed lekturą odpowiedzi przeczytać ogólne informacje nt. sytuacji prawnej Tutaj
Porada co do nawigacji: Jeżeli nie chcecie Państwo czytać wszystkiego, sugeruję wyszukać swoje imię i nazwisko zgodnie z danymi z facebooka za pomocą funkcji „ctrl+f”. Liczę, że poniższe informacje okażą się pomocne!

 

Podziękowania:

Jako ekipa Ślub Na Głowie składamy Panu Adamowi Rusiłowiczowi - specjaliście ds. prawa konsumenckiego,  ogromne podziękowania za włożony trud i przygotowanie tego rzeczowego poradnika prawnego dla par młodych.

Wpis ten, zapewne pomoże  wielu "skołowanym" usługobiorcom oraz usługodawcom brażny ślubo - weselnej, odnaleźć się w tej niezwykłej dla nas wszyskich  sytuacji. Wielkie dzięki!  

_______________________

 

Malwina Bogdanowicz

 

Ślub 29.08.2020, wesele zaplanowane na około 150 osób. Umowa z salą na minimum 100 osób, dj, fotograf i video mają warunek, że gdy my rezygnujemy to zwracany mu karę umowna za zerwanie umowy. Wesele w obecnej sytuacji chcemy przełożyć na przyszły rok by odbyło się na taką ilość jaką chcemy bez selekcji do 50 osób. Wykonawcy chcą w sytuacji przeniesienia na przyszły rok zwiększenia wszystkich stawek, na takie jakie są z osobami, które mają w 2021 r. wesele, przy czym nasze umowy podpisaliśmy w 2018.. Co zrobić by przesunąć wesele bez dodatkowych kosztów?

 

Na tę chwilę obowiązuje całkowity zakaz organizowania imprez poza tymi z udziałem osób najbliższych i nie wiemy, czy pod koniec sierpnia ten zakaz będzie utrzymany, zniesiony, czy będzie wprowadzona jakaś forma pośrednia – np. właśnie ograniczająca liczbę osób na danej powierzchni. 

Wobec tego nie pozostaje Pani nic innego jak negocjować, nie da się zmusić przedsiębiorcy do określonej ceny w nowym terminie (chyba że wynika to wprost z dotychczasowej umowy), można próbować go przekonać. 

 

_______________________


Ania Stefaniak Ślub

 

"21.08.2020 na umówię podana jest cena 250 zł od osoby - cena gwarantowana. Jeśli chcemy przełożyć ślub na przyszły rok to cena wzrasta o 40 zł za osobę, a w umówię nic nie ma napisane że cena może wzrosnąć. Możemy domagać się wesela na przyszły rok z kwotą 250?"

Zmiana daty wesela, o ile nie jest możliwością wynikającą z samej umowy – jest zmianą tejże umowy, a zmiany umowy negocjuje się tak samo jak nową umowę. Sala może zatem warunkować przełożenie daty wesela od wyższej ceny za osobę. Trzeba negocjować. 

 

_______________________

 

Paulina Frymark

 

"Mam zawartą umowę o zorganizowanie wesela, które miało odbyć się w październiku. Niestety ze względu na niepewna sytuację związaną z epidemia, stanem zdrowia członków naszych rodzin, którzy znajdują się w grupie największego ryzyka zmuszeni jesteśmy odwołać wesele. Nie chcemy go przekładać ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć kiedy jego zorganizowanie będzie możliwe. W umowie przewidziane jest prawo odstąpienia jednak wówczas zleceniobiorca zatrzymuje zadatek i musimy zapłacić 25% całkowitej ceny. Jak w takiej sytuacji najlepiej postąpić aby nie stracić zadatku i uniknąć konieczności zapłaty 25% kosztów? Czy odstąpić od umowy czy ją wypowiedzieć na podstawie przepisów kc?"

 

W tej chwili nie ma podstaw prawnych do „bez kosztowego” odstąpienia od umowy na obsługę imprezy weselnej w październiku. Można taką umowę wypowiedzieć, ale będzie to związane z utratą zadatku, co do kary umownej – trzeba by dobrze przeanalizować umowę i się nad tym zastanowić. Czasami można kwestionować zapisy dotyczące kar umownych. Innym rozwiązaniem jest czekanie na rozwój sytuacji i wysuwanie roszczeń o zwrot wszystkich kosztów w sytuacji, kiedy wesele z obiektywnych przyczyn (zakazów lub ograniczeń z rozporządzeń) nie będzie mogło się odbyć. 

 

_______________________

 

Małgorzata Delkowska

 

"Wesele planowo 04.07. Sala uważa, że na chwile obecną nie ma powodu do przeniesienia wesela, przy czym przeniesienie wesela na rok 2022 jest dla nich równoznaczne z zerwaniem umowy. Zerwanie umowy z naszej winy na mniej niz 3 m-ce przed ślubem (tak to jest w tej chwili traktowane), zgodnie z umową, którą podpisaliśmy jest równoznaczne z zapłatą sali 50% kosztów wesela. W tej chwili, sala stawia następujący warunek: ślub można przenieść na 2022, przy czym zostawiamy im zadatek oraz płacimy kare w wysokości 50% kosztów wesela (a wesele planowane było na min 150 osób!). Oznacza to dla nas zapłatę 20 tys złotych za nic!"

 

Przeniesienie wesela na nowy termin jest zawarciem nowej umowy – strony musza się tutaj porozumieć. Restaurator może stawiać takie warunki j.w., Pani nie musi się na nie godzić – i sugeruje się nie godzić, ponieważ są bardzo niekorzystne. Wesele na początku lipca na 150 osób być może w ogóle nie będzie mogło się odbyć, a wobec tego będzie Pani miała roszczenia do restauratora o zwrot wszystkich wpłaconych pieniędzy na podstawie art. 495 kodeksu cywilnego, co było omawiane wyżej (odpowiedź dla Aliny Kosińskiej, Patrycji Gierczyckiej). Trzeba negocjować, w razie potrzeby wsparcia, dane kontaktowe są we wstępniaku.

 

_______________________

 

Nat Wagner

 

"Zarezerwowaliśmy hotel dla rodziny zza granicy za kwotę 3 tysięcy złotych na wesele 30 maja. Przy rezerwowaniu wybraliśmy taką opcję jak na załączonym zdjęciu. Czy mamy szanse na odzyskanie choć części pieniędzy? To niezależny hotel od naszej sali weselnej na czas przed & po weselu. Wesele oczywiście odwołane. „Oferta bezzwrotna, 100% zadatku bez możliwości zmiany i anulacji. Możliwość dokupienia śniadania”."

 

Jeżeli z umowy nie wynika w jakim celu została zawarta – tj. dla przenocowania gości weselnych, to będzie bardzo trudno odzyskać pieniądze. Jeżeli hotel chce zatrzymać całą cenę, nie tylko zadatek, to jedną z możliwości kwestionowania takiego stanowiska jest wykazanie brak strat hotelu w przypadku, kiedy w tym terminie te pokoje będą zajęte i opłacone przez inne osoby. Nie jest to jednak proste zadanie. 

 

_______________________

 

Angelika Sostek

 

"Ślub 27.06.2020, mieszkamy w Niemczech. Umowa była na 90 osób. (nie chcemy wybierać 50 osób z tych 90) 
I nie wiemy czy w ogóle będziemy mogli wjechać na teren Polski. Narzeczony nie jest obywatelem polski. Właścicielka sali chce, byśmy czekali do 27.06. A my nie wiemy co robić.
Bo nawet teraz nie możemy pojechać do Polski by załatwić wszystkie sprawy do końca związane ze ślubem. Jak mamy rozwiązać umowę? Czy da się odzyskać to co wpłaciliśmy na sale, dla fotografa itd? (to pytanie chyba padło też na dugiej grupie?)"

 

Poruszyła Pani kilka problemów, które omawiałem w odpowiedziach dla innych konsumentek. Proszę sprawdzić odpowiedź dla Patrycji Gierczyckiej, Beaty Panek, Sylwii Pawlak.
Co do tego, że jesteście Państwo obecnie za granicą – nie jest to ryzyko przedsiębiorcy. Brak możliwości wjazdu do Polski przez Pani narzeczonego mógłby być w pewnych okolicznościach wykorzystany jako argument na Pani korzyść, ale musiałbym wiedzieć więcej o okolicznościach, treści umowy itd.

 

_______________________

 

P.A.S

 

Wesele 18.07. W umowie „wesele na 50-70 osób”. Czy w tej sytuacji mamy podstawy, żeby przełożyć wesele na podstawie aktualnych rozporządzeń? (Nie chodzi nawet o liczbę osób, boje się zagrożenia epidemiologicznego i tego ze na weselu na 100% nie uda się zachować „dystansu” a gościa po pierwszej kolejce na pewno zapomną ze mieli jakieś maseczki). I czy w te „dopuszczalne 50 osób” wlicza się obsługa i zespół? I jeszcze - skoro mieszkamy za granica, i na ten moment nie mamy nawet złożonych dokumentów w USC, to brak możliwości złożenia tych dokumentów a tym samym organizacji ślubu może być podstawa do odwołania imprezy i noclegu (dodam ze ambasada na dzień dzisiejszy nie działa....), a może to ze duża część osób gości jest z zagranicy i z uwagi na urlopy zwyczajnie nie są w stanie przejść kwarantanny?

 

Aktualne rozporządzenia zakazują organizowania imprez do odwołania poza tymi z osobami najbliższymi. Czy zakaz będzie obowiązywał w połowie lipca? Trudno powiedzieć. Proszę zapoznać się z odpowiedzią dla Pani Patrycji Gierczyckiej, Beaty Panek. 

Co do kwestii dokumentów i problemów z USC – wątpię, że te problemy utrzymają się aż do lipca. Należy zrozumieć, że restaurator nie odpowiada za to, skąd mają przyjechać goście i za przeszkody, które mogą ich spotkać, chyba, że co innego twierdzi umowa. Kluczowe jest, czy restaurator jest w stanie zapewnić Państwu obsługę zgodną z umową – jeżeli tak, to należy mu się zapłata zgodnie z umową. 

 

_______________________

 

Karolina Wilczyńska

 

"Jak się ma umowa przedsiębiorcy (osoby prowadzącej działalność gastronomiczną) z konsumentem do kwestii statusu prawnego zgromadzenia?"

Innymi słowy - w jaki sposób na możliwość renegocjacji warunków umowy wpływa sama definicja zgromadzenia i spodziewane obostrzenie jego liczebności do 50 osób. Czy możliwa jest zmiana warunków umowy (ew. jej rozwiązanie), gdy de facto lokal zyska możliwość zorganizowania wesela do 50 osób, ale umowa opiewa np. na 150. Wesele można będzie zorganizować, ale na innych warunkach niż strony się umówiły, co będzie wynikało z siły wyższej.

Impreza weselna nie jest zgromadzeniem w rozumieniu ustawy  Prawo o zgromadzeniach. Natomiast co do drugiej części Pani pytania odsyłam do odpowiedzi dla Pani Patrycji Gierczyckiej (ctrl + f).

 

_______________________

 

Natalia Ginter

 

Wesele miało odbyć się 27.06. Jeśli organizacja wesel w tym czasie nie będzie dozwolona to czy możemy ubiegać się o zwrot zaliczki od DJ'a jeśli w umowie mamy zapis, że "zaliczka nie podlega zwrotowi"? oraz czy możemy ubiegać się o zwrot zadatku od restauracji? 

Odpowiedź brzmi: tak. Szerszą odpowiedź na to pytanie znajdzie Pani pod pytaniami Sylwii Pawlak i Beaty Panek

 

_______________________

 

Oliwia Kucharska

 

Czy w przypadku przełożenia terminu usługi, np. zmiana rezerwacji w hotelu, zmiana terminu w przypadku usług foto-wideo czy w przypadku orkiestry, trzeba koniecznie podpisać aneks do umowy? Czy wystarczy zgoda obydwu stron poprzez maila, sms czy inny komunikator i jest to równoważny dowód w sprawie?

Jeżeli w umowie nie jest zastrzeżone, że zmiana umowy wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności – można taką umowę zmienić poprzez maila lub na inne sposoby, o których Pani wspomniała. 

 

_______________________

 

Ania Grzelik

 

Wesele 20.06 umowa na 130 osób. Czy w związku z obostrzeniami i możliwością organizacji wesela możemy urządzić przyjęcie w ramach wpłaconego zadatku na 20 osób w tej samej sali?

 

Na tę chwilę restauratorzy nie mogą serwować posiłków w lokalach, dodatkowo ustanowiony jest zakaz organizowania imprez i spotkań z osobami innymi niż najbliższe. Osobą najbliższą w tym przypadku jest małżonek, wstępny (rodzice, dziadkowie itd.), zstępny (dzieci, wnuki itd.), rodzeństwo, powinowaty (krewny małżonka) w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu (np. konkubent, konkubina).

Trudno powiedzieć, co będzie 20 czerwca, jeżeli te zakazy zostaną złagodzone i z punktu widzenia prawnego nie będzie przeciwwskazań na dwudziestoosobowe przyjęcie, pozostanie dogadanie się na ten temat z restauratorem. 

 

Ślub i wesele w czasie pandemii koronawirusa, prawne możliwości i obowiązki - Część 1

 

Ślub i wesele w czasie pandemii koronawirusa, prawne możliwości i obowiązki - Część 2

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź