Świadek - najlepszy z najlepszych

Odpowiedzialność, zdolności organizatorskie, ale przede wszystkim sympatia łącząca drużbę z młodym, to dobre “składniki” na powodzenie funkcji świadkowania.

fotografia: Malachite Meadow

 

Wybierając sobie świadka, przyszły pan młody powinien wziąć pod uwagę jak istotna to rola. Odpowiedzialność, zdolności organizatorskie, ale przede wszystkim sympatia łącząca drużbę z młodym, to dobre “składniki” na powodzenie funkcji świadkowania.

 

fotogtrafia: Adam Ludwik Photography

 

 

Świadek na ślubie

 

Rola świadka rozpoczyna się już podczas organizacji ślubnego przedsięwzięcia. Pomoc podczas wyboru garnituru i dodatków może okazać się nieoceniona.

Zakup alkoholu, rozmowy z restauratorami, zespołami weselnymi, to cała masa obowiązków, podczas których przyszły drużba może odciążyć nieco swojego przyjaciela.

Niewątpliwie do jego zadań powinna należeć organizacja wieczoru kawalerskiego. Zaproszenie gości, zamówienie lokalu, atrakcji i wyreżyserowanie całej imprezy, która zapadnie na długo w pamięć młodego i gości.

W miarę przybliżania się dnia ceremonii, obowiązków, w których może uczestniczyć świadek, jest coraz więcej.

Często wraz ze świadkową przejmuje od młodej pary obowiązek udekorowania butelek czy przygotowania winietek. Może przyłączyć się do zorganizowania transportu dla gości.

Świadek zazwyczaj towarzyszy panu młodemu w drodze po narzeczoną. Niekiedy odbiera bukiet z kwiaciarni. Przejmuje od pary młodej obrączki, które następnie udostępnia w kościele czy urzędzie.

 

fotografia: SklepSlubny.Love

 

Świadkowie często są obecni już w trakcie błogosławieństwa, by od tej pory towarzyszyć młodej parze. Czuwają podczas składania przysięgi.

Drużba często zajmuje się “czarną robotą” ;) - rozlicza się z organistą, kościelnym, chórem i innymi osobami i firmami, którym trzeba zapłacić tuż po ślubie lub zaraz przed nim. I oczywiście składa swój podpis na akcie ślubu, więc bezwzględnie powinien pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego.

Tuż po ślubie, gdy młoda para przyjmuje życzenia i prezenty od gości, świadek odbiera prezenty od nowożeńców i odnosi je do auta.

W trakcie przyjęcia świadkowie powinni dbać o dobrą zabawę wszystkich zgromadzonych. Świadek może zostać oddelegowany do wskazywania gościom ich miejsc. Może też podjąć się roli weselnego starosty, czyli zająć się pilnowaniem obecności alkoholu na stołach.

W dobrym tonie leży również wznoszenie toastów i inicjowanie i dbanie o dobrą zabawę. Powinien pomagać młodemu w momencie oczepin i innych zabaw weselnych.

 

fotografia: LoveStory Wedding

 

Po weselu mile widziana jest pomoc w zbieraniu dekoracji i pozostałego alkoholu, ewentualnym sprzątaniu sali. Jeżeli nowożeńcy zaraz po przyjęciu umykają w podróż poślubną, w gestii świadka może być dopilnowanie ostatnich formalności: rozliczenie się z restauratorem, cateringiem, zadbanie o transport ostatnich gości. Niekiedy świadkowie proszeni są o udział w ślubnej sesji zdjęciowej z nowożeńcami.

Jak zawsze przy tak odpowiedzialnej funkcji, należy dokładnie doprecyzować wszystkie zadania, jakie staną przed drużbą.

Ofiarność i zaangażowanie przyniesie nieocenioną satysfakcję i wzmocni relację łączącą obu panów, być może stanie się zaczątkiem przyjaźni na całe życie :)

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź