Upominki dla gości - czyli jak uatrakcyjnić wesele?

Obdarowywanie gości weselnych drobnymi upominkami-niespodziankami bardzo się spopularyzowało. I coraz więcej par decyduje się na zastosowaniu tego nowego zwyczaju podczas swojej uroczystości. Najpopularniejsze są upominki personalizowane.

fotografia: Adam Ludwik Photography

 

Kilkanaście lat temu temat prezentów weselnych zaprzątał głowy wyłącznie weselnych gości. Od kilku sezonów jednak nad upominkami coraz częściej zastanawiają się planujący ślub i wesele narzeczeni.

Obdarowywanie gości weselnych drobnymi upominkami-niespodziankami bardzo się spopularyzowało. I coraz więcej par decyduje się na zastosowaniu tego nowego zwyczaju podczas swojej uroczystości. Najpopularniejsze są upominki personalizowane.

 

 

Zwyczaj obdarowywania gości weselnych drobnymi upominkami narodził się we Włoszech. Zgodnie z włoską tradycją w podziękowaniu za przybycie i za weselne prezenty obdarowuje się gości weselnych przygotowanymi specjalnie na tę okazję minibombonierkami wypełnionymi słodkościami. Najczęściej są to lukrowane migdały.

Migdały symbolizują bowiem życzenia szczęścia, zdrowia, bogactwa, długowieczności i udanego potomstwa. Ich słodko-gorzki smak na odzwierciedlać smak ludzkiego życia. Migdały zwykle pakowane są w ozdobne woreczki lub pudełeczka. Zdarza się, że narzeczeni przygotowują te opakowania własnoręcznie.

 

 

Codziennie spotykam się z parami, które w najbliższym czasie się pobiorą albo już planują uroczystości ślubno-weselne na kolejny rok. Mniej więcej połowa z nich decyduje się dzisiaj na przygotowanie drobnych prezentów dla swoich weselnych gości. Po co chcą to zrobić? Każdy ma swoje powody.

Przede wszystkim pragną podziękować gościom za to, że zdecydowali się wziąć udział w tych ważnych dla nich uroczystościach, za to, że zechcieli wesprzeć Państwa Młodych swoją obecnością, poświęcili swój czas, a czasem pomagali w przygotowaniach. Mają też nadzieję, że te upominki będą stanowić pamiątkę tego wyjątkowego dnia, że będą przypominać najbliższym Pary Młodej te emocjonujące chwile i zachęcać do wspominania uroczystości.

 

 

Większość ceremonii, w których zorganizowaniu pomagam, podporządkowana jest jakiemuś, przemyślanemu i starannie wybranemu motywowi przewodniemu. Ten motyw staramy się zaakcentować na różne sposoby – w dekoracjach w kościele czy w miejscu, gdzie zorganizowane jest przyjęcie weselne, w wyborze kwiatów, w strojach Państwa Młodych, w drukach ślubnych – zaproszeniach, planach mszy, listach powitalnych dla gości, itp. W tej konwencji dobieramy również upominki.

Zdecydowanie największą popularnością cieszą się upominki w postaci słodkości – czekoladki, bombonierki, migdałki, cukierki. Są z jednej strony najbardziej uniwersalne, z drugiej zaś dzięki rozwiniętej ofercie dostawców, można je łatwo spersonalizować i dopasować dokładnie do życzeń zleceniodawców. Można zamówić słodkości w przeróżnych kształtach, kolorach, w oryginalnych opakowaniach. Te upominki nie są jednak zbyt trwałe, dlatego część par wybiera inne rozwiązania – takie, które mają szansę pozostać w posiadaniu gości naprawdę długo.

Popularne wybory to: porcelana – figurki czy naczynia, drobne, modne akcesoria kuchenne lub wyposażenia domu, żywe roślinki – minidrzewka czy kwiaty doniczkowe, ekologiczne gadżety albo biżuteria. Podczas jednego z organizowanych przeze mnie przyjęć weselnych goście zostali obdarowani minidoniczkami z nasionkami truskawki do samodzielnego wyhodowania. Truskawka – jako ulubiony owoc Państwa Młodych - była tematem przewodnim całej uroczystości.

Podczas innego wesela goście zostali obdarowani zależnie od płci – panowie otrzymali eleganckie breloczki, panie piękne zawieszki do bransoletki.

 

 

 

Podczas uroczystości organizowanych przez pary mieszane narodowościowo popularnością cieszą się upominki lokalne lub regionalne, np. nawiązujące do polskich – narodowych lub regionalnych zwyczajów lub tradycji kulinarnych. Goście często otrzymują wtedy upominki w postaci regionalnych nalewek, miodów, herbat czy wypieków.

 

 

Wpływ na wybór upominków często ma ich cena. Koszt zakupu drobiazgów dla gości weselnych waha się zwykle między 5 a 50 zł za sztukę. Prezenciki przygotowywane są dla wszystkich gości z osobna bądź przeznaczone po jednym na parę gości.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź