W poszukiwaniu obrączek idealnych

Awangardowe, nowoczesne, romantyczne czy może jednak klasyczne? Ze złota (żółtego? białego?), srebra, platyny, a może wybrać tytanowe? Gładkie czy z ozdobnym szlifem? Taka sama dla niej i dla niego?

foto: Światłokolorowi

 

 

Cała masa pytań...

Czym więc kierować się przy wyborze obrączek – chwilową modą, która przemija, czy może postawić na uniwersalność, której czas zupełnie się nie ima?

Odpowiadając na jedno pytanie, zaraz pojawiają się nowe. Trzeba jeszcze dopasować rozmiar.

A co jeżeli pan młody ma inny pomysł i nie zgadza się na wybór, jakiego dokonała jego przyszła żona?

Sporo tego - a wydawać by się mogło, że zakup dwóch złotych krążków będzie jedną z najłatwiejszych decyzji ślubnych.

Nic bardziej mylnego – niemniej gwarantujemy, że kilka naszych wskazówek przyda wam się w przeprawie po sklepach jubilerskich lub podczas wizyt u złotnika.

 

foto: Love Story

 

 

Słów kilka o symbolice

Obok swej dekoracyjnej roli, obrączki mają na co dzień pełnić funkcję symbolu - przypominać nam o złożonej przysiędze małżeńskiej.

Uczucia łączące dwoje ludzi, takie jak miłość, lojalność czy wierność, pozostają w sferze duchowej. Natomiast obrączka staje się ich namacalnym znakiem.  

Jej okrągły kształt symbolizuje wieczność i jedność, nawiązuje do stałej wierności, silnej więzi i przynależności.  Wyraża nadzieję na stabilne uczucie, które przetrwa wszystko.  

W naszej kulturze „potęga” obrączek jest olbrzymia, traktuje się je z szacunkiem i uznaniem.

 

foto: Shots Of Love 

 

 

Zanim ruszycie w tournée po salonach jubilerskich...

Oto kilka praktycznych porad, w których zebraliśmy podstawowe kryteria wyboru idealnych obrączek. Kto wie, może się przydadzą?

Ładne, ale i praktyczne –  tak jak wygląd obrączek jest rzeczą indywidualnych ustaleń każdej pary młodej, tak funkcjonalność to kwestia bezdyskusyjna.

Pamiętajmy, że „ślubny pierścionek” nosimy każdego dnia, przez całe życie. Nie może przeszkadzać nam w codziennych zajęciach. Ponadto, im więcej żłobień, kamieni i ozdobników, tym częściej należy go czyścić.

Prócz tego duża ilość zdobników może utrudnić ewentualną zmianę rozmiaru w przyszłości (zazwyczaj po latach, obrączki trafiają do powiększenia, zwłaszcza te męskie).

 

foto: SayYes by fotografpaweł

 

 

Z czego?

Złoto to wciąż numer jeden, na szczęście nie jest nudne: może być żółte lub białe albo też mieszane.

Ostatnio dużą popularnością cieszy się tytan (nie alergizuje, jest lekki, nowoczesny i wytrzymały) oraz platyna, która osiąga wysokie ceny.  

Ta ostatnia zyskuje rzesze zwolenników  wśród osób ceniących luksus. 

Odpowiednio dopasowane - rozmiar obrączki powinien być idealnie dobrany do palca. Nie może być ani zbyt ciasna, ani zbyt luźna. Warto przymierzyć ją kilkakrotnie, czasami po kilkugodzinnych maratonach zakupowych mamy zmęczone, nabrzmiałe dłonie, to może zafałszować rzeczywisty obwód palca. W ciepłe dni palec może być spuchnięty, natomiast w chłodny do pasującego trzeba dodać jeszcze pół rozmiaru.

Zanim więc zamówimy obrączki w Internecie, zmierzmy obwód palca w kilku salonach jubilerskich. Pamiętajmy też, że szerokie obrączki na szczupłej ręce mogą wyglądać zbyt ordynarnie.

 

foto: Paweł Nożyński

 

 

Jaka cena? 

Zakresy cenowe są bardzo zróżnicowane, wahają się od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych.

Zakup często uwarunkowany jest budżetem weselnym, choć teoretycznie (według tradycji) koszt ten powinien spoczywać na panu młodym.

Możemy wybrać biżuterię w salonie markowym, gdzie ceny są dość wygórowane i często płacimy za metkę właśnie. Możemy też sprawdzić ofertę małych salonów jubilerskich, w których często spotkamy się z równie atrakcyjną ofertą lub zrobimy obrączki na zamówienie.

Nie spieszcie się – decyzja ta nie powinna być podjęta pod wpływem chwili czy impulsu. Obrączki są na całe życie – dajcie sobie czas, by zakup był udany. Porównajcie ofertę, rozejrzyjcie się w Internecie.

 

 

A co, jeśli macie różny gust?

Wbrew powszechnie przyjętym normom, obrączki nie muszą być identyczne – można wybrać wersję typowo kobiecą, zdobioną cyrkonią czy diamentem, a dla pana młodego typowo męską – surową, bez żadnych „upiększaczy”.


Współczesne trendy

Moda, również ta ślubna, co roku zmienia się jak w kalejdoskopie. Zmienność trendów nie omija również obrączek, które zazwyczaj kojarzymy jako „nudne” – złote, ewentualnie platynowe krążki…

Gdzie tu miejsce na polot i inwencję projektantów? A jednak! Mistrzowie złotnictwa udowadniają, że obrączki mogą być oryginalne, dopasowane do charakteru młodej pary, proste, wyszukane, luksusowe czy bogato zdobione.

Klasyka niesie za sobą bezdyskusyjny urok i ponadczasowy charakter. Zawsze jest w modzie.

Pomimo różnorodności na rynku jubilerskim, niesłabnącą popularnością cieszą się standardowe obrączki. Na zewnątrz lekko zaokrąglone, wewnątrz uwypuklone. Złote lub biało-złote, „gołe” lub z delikatnym dodatkiem w postaci kamieni szlachetnych: brylantów, szafirów, szmaragdów, rubinów czy cyrkonii.

 

foto: Białe Kadry

 

 

Obrączki z grawerem - to dość rozpowszechniony zwyczaj wśród młodych par. Treść graweru to często data ślubu czy imię współmałżonka, ale nie tylko. Na wewnętrznej stronie obrączki umieszcza się symbole serca, wieczności, ciekawy cytat z humorem, krótkie łacińskie sentencje, pieszczotliwe przezwiska, rymowanki czy fragmenty utworów muzycznych.  

Oto kilka przykładów: 
"Ubi tu, ibi ego - gdzie ty, tam ja", "Kiedy spojrzysz – pamiętaj", "Dziś i na zawsze, serca złączone... w jedność uchwycone", "And nothing else matters".
Grawerowanie ma swoje plus i minusy. Największą wadą jest ścieranie się i większa cena – choć trzeba podkreślić, że niektóre salony jubilerskie oferują tę usługę gratisowo.
 

Remember ring – obrączki w stylu Hi-Tech, wpisujące się we współczesną – stechnizowaną kulturę.  Dla zapominalskich będą w sam raz. Propozycja to mechaniczne obrączki, posiadające wbudowany zegarek i baterię. Po zaprogramowaniu daty, delikatnie się nagrzeją, dyskretnie przypominając o rocznicy. Obrączki dostępne w białym i żółtym złocie – wodoodporne.

Fantazyjne wzory, misterne zdobienia – tak w skrócie można określić oryginalne obrączki, zdobione fazowaniem lub pokryte piaskowaniem, szczotkowaniem czy strukturalną satyną. Na przykład:


Obrączki z palladu – to totalna nowość na rynku. Pallad przypomina nieco platynę, jest rzadkim, srebrzysto-białym metalem. Można go łączyć z różowym złotem osiągając ciekawy, nieco romantyczny charakter. Zdobi się je cyrkoniami lub brylancikami.


Obrączki z odciskiem ust, linii papilarnych czy zapisem EKG są propozycją dla ceniących indywidualizm i oryginalność.


Mokume gane dla ekstrawaganckich par – za sprawą tej japońskiej techniki powstają dzieła sztuki jubilerskiej – jedyne w swoim rodzaju, unikatowe, niepowtarzalne, bowiem nigdy nie powstaną dwie takie same obrączki. Technika ta polega na łączeniu metali tworzących niezliczoną ilość wariantów. Niestety tego rodzaju krążki są bardzo drogie (około 4 – 5 tysięcy złotych).


Tatuowanie obrączek wokół palca to stosunkowo nowa moda w Polsce. Dość kontrowersyjny trend, popularny wśród par odważnych i ceniących niekonwencjonalny sposób na życie. Ale czy jest w stanie zastąpić prawdziwą biżuterię? Jeśli nie odstrasza was widmo chwilowego bólu, a zachęca trwałość i późniejsza wygoda użytkowania, to być może to pomysł dla was? 

A czy wy wybraliście już swoje idealne obrączki?

 

 

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź