Wesele w szkocką kratę

Co musicie wiedzieć na temat ślubu i wesela ze Szkotem?

fotografia: Julia Molner 

 

Szkoci słyną z niemoralnej wręcz oszczędności (żeby nie nazwać ich “legendarnymi sknerusami”). Czy to z tej cechy wynika fakt, iż nawet na swoim weselu każą gościom płacić za skonsumowane jedzenie i wypity alkohol? Na polskim weselu, gdzie od wieków króluje sarmackie “postaw się - a zastaw się”, trudno jest dostrzec jakiekolwiek podobieństwa z przyjęciem organizowanym w dżdżystej Szkocji. Czy rzeczywiście tak bardzo różnimy się w weselnych zwyczajach od Szkotów?

 

Spódniczka w szkocką kratę

Tradycyjna szkocka panna młoda ubrana jest w biel. Bez szaleństw :) Te zaczynają się w garderobie pana młodego, który najczęściej ubrany jest w kilt - narodowy strój szkocki. Zasadniczą jego częścią jest spódnica uszyta z tartanu, czyli materiału w szkocką kratę. Każdy klan, ród ma swój unikatowy wzór kraty, dzięki któremu jest rozpoznawalny. Górę stroju stanowi marynarka uszyta z wysokiej jakości materiału, o doskonałym kroju i wymyślnymi detalami wykończenia. Istotnym atrybutem stroju jest sporran - mała torebka ze skóry lub futra, zawieszona przy kilcie. Zastępuje kieszenie, których kilt nie posiada :) Przy łydce pana młodego, zatknięty za białą skarpetę, znajduje się nóż.

 

Krótko i na temat

W dniu zaślubin stopy panny młodej są obmywane wodą na znak wstąpienia do nowej rodziny. Jako symbol szczęścia panna młoda otrzymuje srebrną podkowę. Kapłan udzielający ślubu wręcza panu młodemu drewniany drobiazg - symbol płodności. Po ceremonii kościelnej zaproszeni na wesele goście udają się na miejsce przyjęcia, często instruowani mapką dołączoną do zaproszenia. Zabawa odbywa się przy dźwiękach tradycyjnych szkockich dud i jest... krótka. Trwa zazwyczaj do 1:00 w nocy. Za to kończą ją niezwykle spektakularne tańce ceilidh (czyt.: keili), w wykonaniu panów w kiltach.

 

Kelner! Rachunek proszę!

Jednym z najpiękniejszych momentów podczas przyjęcia weselnego jest moment krojenia tortu przez pana młodego za pomocą... miecza. Jednak to, co najbardziej dziwi obcokrajowców, to fakt, iż za swoje drinki i niekiedy jedzenie płacą goście. W barze serwowana jest whiskey, a poczęstunek stanowią zazwyczaj zimne przekąski w formie szwedzkiego stołu.

 

"Przedprawiny"

Żeby nie zrazić do końca do szkockiego sposobu na wesele, warto zwrócić uwagę na to, co się dzieje dzień przed nim. Wtedy to młoda para wydaje uroczyste przyjęcie z poczęstunkiem, jest to też czas rozpakowania prezentów ślubnych, których wręczanie nie odbywa się pod kościołem. Ciekawy jest zwyczaj obsypywania pieprzem pana młodego na przyjęciu organizowanym przez przyszłych małżonków. Mimo że znaczenie tej tradycji jest niejasne, jest chętnie kultywowana.

 

W kopercie na drobne wydatki

Interesujące w szkockim weselu jest to, że para młoda nie oczekuje od gości wypchanych funtami kopert. Przyjęło się, że im więcej pieniędzy gość podaruje parze młodej, tym większa to dla nich obraza. Dlatego w przeciętnej weselnej kopercie młodzi znajdują około 10 £.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź