Zaliczka zapłacona, ślub odwołany – co można zrobić?

Czasami w życiu zdarzają się nieprzewidziane sytuacje. Zalicza się do nich odwołanie ślubu. Czy można odzyskać przynajmniej część wpłaconych pieniędzy?

fotografia: Michał Orłowski Photographer


Czasami w życiu zdarzają się nieprzewidziane sytuacje. Zalicza się do nich odwołanie ślubu. Z pewnością jest to trudne pod względem emocjonalnym, ale także z uwagi na finanse. Czy można odzyskać przynajmniej część wpłaconych pieniędzy?

 

fotografia: Paweł Postaleniec

 


Czasami musisz zmienić datę ślubu już po rezerwacji dostawcy. Czasami dotychczasowa praca podwykonawcy nie jest zgodna z Twoją wizją. A czasami całkiem rezygnujesz z pomysłu wyjścia za mąż.

Bez względu na przyczynę, zerwanie z podwykonawcą może być trudne. Oto kilka przydatnych wskazówek, które pomogą ci z wdziękiem poruszać się po tej niewątpliwie niezręcznej sytuacji:

Przeczytaj uważnie swoją umowę. Zanim coś powiesz, upewnij się, że przeczytałaś i rozumiesz klauzule dotyczące zerwania umowy. Ta część umowy zawiera kluczowe informacje na temat Twojego depozytu, Twoich praw, praw sprzedawcy i (najprawdopodobniej) jak postępować w sytuacji rozwiązania umowy.

 

 

fotografia: FOTOTIKKA

 

Nie proś o zwrot bezzwrotnego zadatku, jeśli po prostu zmieniłaś zdanie.

Jeśli musiałaś zmienić datę ślubu lub planujesz zmienić miejsce organizacji wesela, spróbuj się w jakiś sposób dogadać. Jeżeli jest to niemożliwe, raczej nie możesz myśleć o zwrocie zaliczki. Warto w tym miejscu dokonać ważnego rozróżnienia: zadatek jest bezzwrotny, jeżeli nie dojdzie do wykonania usługi. Natomiast zaliczka to pieniądze zwrotne.

prawdź zatem w swojej umowie, jakiego typu określenia użyto.

 

 

Prześlij prośbę o zerwanie umowy na piśmie. Nawet jeśli twoja umowa nie wspomina o tym, ważne jest, aby uzyskać całą komunikację na temat rozwiązania umowy w formie pisemnej.

Dzięki temu będziesz miała konkretny zapis o tym, co zostało powiedziane i kiedy. Jest to przydatne, jeśli na przykład umowa przewiduje, że można ją anulować w ciągu 30 dni bez konieczności zapłaty - jeśli po prostu zadzwonisz i zostawisz wiadomość, nie ma dowodu, że powiadomiłaś dostawcę w wyznaczonym czasie.

 

fotografia/zaproszenia: BOHO DESIGN

 


Zachowuj się grzecznie. Atakowanie Twojego dostawcy w takim momencie, nie będzie bardzo konstruktywne.

Przerzucanie na osoby, z którymi podpisałaś przecież umowy, winy za konieczność zmian, z pewnością nie wpłynie dobrze na pozytywne załatwienie tej sprawy.

 

 

fotografia: Białe Kadry

 


Jeżeli nie jesteś zadowolona z dotychczasowej pracy podwykonawcy i to jest przyczyna zerwania umowy, wyjaśnij swoje oczekiwania i sposób, w jaki nie zostały one spełnione w neutralny sposób.

To sprawi, że pomożesz tej firmie dowiedzieć się, co może zrobić lepiej dla innych par w przyszłości.

 

Zerwanie umowy nigdy nie jest przyjemne, chociażby ze względu na okoliczności.

Pamiętaj, że im więcej czasu pozostało do ślubu, w tym odzyskanie zaliczki jest bardziej realne. Warto także przedstawić racjonalne powody.

Oraz oczywiście zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami dzięki podpisaniu stosownej umowy i jej dokładnemu przeczytaniu.

 

Zobacz także:

Jak odstąpić od umowy z zespołem weselnym?

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź