Zielono nam! - czyli ślub i wesele po irlandzku

Trudno się nie zachwycić wesołym irlandzkim duchem, który brzmi nutami celtyckiej muzyki, pulsuje w rytm irlandzkiego tańca.

foto: Foto Malarze 

 


Dzień Świętego Patryka, narodowe święto Irlandii, które tętni radosną energią nie tylko na Zielonej Wyspie, ale i na całym świecie, wszędzie tam, gdzie mieszkają dumni ze swej narodowości irlandzcy emigranci.

Trudno się nie zachwycić wesołym irlandzkim duchem, który brzmi nutami celtyckiej muzyki, pulsuje w rytm irlandzkiego tańca. W tradycji Irlandii pojawia się wiele ciekawych symboli, które również przy tak ważnej ceremonii, jak zaślubiny i wesele mają swoje miejsce.

Warto poznać najważniejsze z nich i uśmiechnąć się dziś - na zielono! :)

 

Łąki, lasy, wrzosowiska...

Irlandzka sceneria na ślub i wesele? Bezkresne łąki, kamienne mury średniowiecznych zamków, wrzosowiska, wietrzne wzgórza, pastwiska, lasy.

 


Zieleń, Guinness i Baileys

Zieleń, wrzosowe i lawendowe fiolety, barwy ziemi w dekoracjach weselnych stołów. W menu nie może zabraknąć typowych irlandzkich produktów z wołowiny i sera, ostryg, ciemnego Guinnessa i likieru Baileys z bitą śmietaną.

 

Pierścień Claddagh

Jest jednym z najbardziej znanych irlandzkich symboli weselnych. To obrączka z charakterystycznym wzorem, często przekazywana z pokolenia na pokolenie. Symbolizuje miłość, przyjaźń i lojalność.

A teraz uwaga, dla Irlanczyków niezwykle istotny był sposób noszenia pierścienia. Niezamężne panny nosiły pierścień na serdecznym palcu prawej dłoni z sercem zwróconym w stronę koniuszków palców. Jeżeli serce panny zostało zajęte, pierścień odwracano "dzióbkiem" w stronę serca.

Po zaręczynach pierścień wędrował na lewą dłoń, z koniuszkiem serca skierowanym w stronę palców, aby po ślubie odwrócić go w stronę serca... Skomplikowane? ;)

 

Ceremonia wiązania dłoni

Pochodzi ona ze starożytnych celtyckich tradycji. Młodzi chwytają się za dłonie, krzyżując nadgarstki. Wstęga oplatająca ich splecione ręce tworzy symbol nieskończoności, który oczywiście ma wróżyć szczęśliwe, pełne miłości bez końca życie.

 

Podkowa - symbol szczęścia

To według Irlandczyków symbol szczęścia, który namiętnie przemycają w dekoracjach ślubnych, częściach garderoby, pamiątkach weselnych. Koniecznie musi być umieszczona otworem do góry ("U"), w innym przypadku o szczęściu można zapomnieć ;)

 

Weselne dzwonki

To kolejny irlandzki zwyczaj. Dawniej wierzono, że dźwięk dzwonków odgania złe duchy i przypomina małżonkom w kłótni o ich przysiędze. Dlatego nowożeńcy byli witani dźwiękiem małych dzwoneczków rozdawanych gościom. Do dziś jest to wśród Irlandczyków bardzo popularny "gift" dla i od weselników.

 

Niebieska suknia ślubna

Tradycyjna irlandzka suknia ślubna była niebieska. Kolor ten w tradycji irlandzkiej symbolizował czystość i niewinność, dlatego dużo częściej wybierany był na suknię dla panny młodej.

Dziś błękit często pojawia się w bukietach ślubnych. Kobiety splatały włosy w warkocze, które ozdabiały wstążkami i koronkowymi taśmami. Warkocz był symbolem kobiecej siły.

 

Bukiet z dzikich kwiatów

Bukiet panny młodej w irlandzkiej kulturze składał się z dzikich kwiatów, ziół, które zebrać można na bezkresnych łąkach, zboczach skalnych wzgórz i wrzosowiskach. Irlandzki bukiet to mieszanka w kolorach zieleni, niebieskościach i fioletach lawendy czy wrzosu.

 

Magiczna chusteczka

To uroczy zwyczaj polegający na przygotowaniu dla panny młodej haftowanej, zazwyczaj we florystyczny wzór płóciennej chustki, która symbolizować ma płodność. T

radycyjnie panna młoda umieszcza ją przy sukni, owija nią łodygi bukietu lub chowa w rękawie. Ślubna chusteczka przechowywana jest jako pamiątka rodzinna, wykorzystywana jest na przykład podczas chrztu pierworodnego dziecka.

 

Dźwięki harfy

Harfa to irlandzki instrument narodowy. Pojawia się w wielu symbolach państwowych, szyldach firm. Dźwięki harfy od zawsze towarzyszyły irlandzkim ceremoniom ślubnym i weselom.

 

Taniec irlandzki

To niemal towar eksportowy Zielonej Wyspy. Charakterystyczne, rytmiczne podskakiwanie wydaje się być proste, wymaga jednak znajomości wielu kroków, zasad ułożenia ciała podczas wykonywania figur oraz niezwykłej sprawności fizycznej i wytrzymałości.

 

Koniczyna na szczęście

To narodowy symbol Irlandii. Jak głosi legenda, św. Patryk na jej listkach objaśnił Celtom istotę Trójcy Świętej. Do dziś pojawia się wszędzie, gdzie jest mowa o Irlandii.

Przynosi szczęście, a dzień św. Patryka, czyli 17. marca jest najlepszym dniem na zawarcie małżeństwa. Niezwykle ważne są również irlandzkie znaki-symbole, mające swoje źródła w celtyckiej kulturze i piśmie.

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Ta witryna używa plików cookie do celów funkcjonalnych oraz statystycznych. Potwierdź zapoznanie się z komunikatem i nie pokazuj go więcej. Potwierdź